LEGIONOWSKI. Kolejny dzień, kolejny przypadek zakażenia koronawirusem w Legionowie

2020-08-05 3:43:44

Według komunikatu Sanepidu z 5 sierpnia br., w sumie 111 mieszkańców powiatu legionowskiego zostało zakażonych koronawirusem. Aktualnie 1 osoba jest hospitalizowana z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 w powiecie zmarło 8 osób. Ponadto 229 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 416 osób przebywa w kwarantannie domowej. 18 osób znajduje się w izolacji domowej. Odnotowano również 84 przypadki ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w powiecie odnotowano 1 przypadek zakażenia się koronawirusem (Legionowo) i 8 przypadków objęcia nadzorem epidemiologicznym i 34 przypadki objęcia kwarantanną domową.

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (5 sierpnia) 229 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 416 poddanych jest kwarantannie domowej. W sumie odnotowano 111 przypadków zakażenia, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się 1 mieszkaniec powiatu. 8 osób nie żyje oraz odnotowano 84 przypadki ozdrowieńców. Wczoraj (4 sierpnia) nadzorem epidemiologicznym objętych było 225 mieszkańców, a kwarantannie domowej poddanych było 404 mieszkańców.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Podział zakażeń w powiecie

Podział osób zakażonych z podziałem na gminę (stan z 5 sierpnia)

 • Legionowo: 51 zakażeń, 4 zgony, 39 ozdrowień;
 • Serock: 10 zakażeń, 9 ozdrowieńców;
 • Wieliszew: 15 zakażeń, 11 ozdrowieńców;
 • Nieporęt: 12 zakażeń, 1 zgon, 9 ozdrowień;
 • Jabłonna: 23 zakażenia, 3 zgony, 16 ozdrowieńców.

Sytuacja w Polsce

Liczba zakażonych koronawirusem: 48 789 (640)

Zgony: 1 756 (18)

 • 1 898 liczba zajętych łóżek COVID-19
 • 72 liczba zajętych respiratorów*
 • 100 151 osób objętych kwarantanną
 • 9 044 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
 • liczba osób, które wyzdrowiały: 35 321
 • 2 374 686 zbadanych próbek
 • 2 027 951 przebadanych osób
 • ponad 33,6 tys. testów wykonanych w ciągu doby

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *