LEGIONOWSKI. Kontrowersyjna trasa kolejowa do Centralnego Portu Komunikacyjnego – sprzeciw samorządów

2020-02-20 3:40:45

Trwają konsultacje społeczne ws. Strategicznego Studium Lokalizacyjnego Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego. W ramach projektu, ma zostać zbudowana nowa linia kolejowa. Kolej przedstawiła 3 warianty, każdy z nich przechodzić ma przez Powiat Legionowski. Każdy z wariantów ma podzielić, którąś z gmin i utrudnić w niej komunikacje. Przeciwko temu protestują samorządy oraz mieszkańcy

Przed dwoma tygodniami informowaliśmy o planach kolei na budowę dodatkowych torów na trasie z Warszawy do Legionowa. 10 lutego rozpoczęły się konsultacje społeczne w powyższej sprawie. W dokumencie przedstawione zostały wariantowe propozycje układu komunikacyjnego mającego obsłużyć Centralny Port Komunikacyjny. W ramach przedstawionego projektu, na terenie Powiatu Legionowskiego ma zostać zbudowana linia kolejowa nr 20 w kierunku Olsztyna. Władze Wieliszewa, Legionowa, Serocka oraz Nieporętu zachęcają mieszkańców aby ci zgłaszali swoje uwagi co do wariantów trasy, które przebiegają przez teren danej gminy.

Legionowo  – miasto podzielone nową linią kolejową

Władze miasta za pośrednictwem swojej strony internetowej informują, że należy zwrócić uwagę, że realizacja tego projektu wprowadziłaby ogromny chaos. Na terenie miasta powstałaby kolejna linia dużych prędkości i po raz kolejny zostałoby ono przez nią podzielone. Zwrócono również uwagę, że stworzenie jej od podstaw wymagałoby ogromnej wycinki drzew. – Przez spokojne dzielnice mieszkaniowe Bukowiec i Grudzie, w pobliżu os. Piaski mają pędzić ekspresy z prędkością 250 km/h. To nie żart, tylko oficjalna koncepcja rządowej spółki CPK. Stanowczy sprzeciw zapowiadają prezydent miasta i radni – czytamy w komunikacie władz Legionowa. Mieszkańcy miasta również nie są zadowoleni z przedstawionych rozwiązań. – Po co kolejne tory w Legionowie, jak my nie możemy zbudować nowej przeprawy przez już te istniejące. Według mnie to chory pomysł – komentuje projekt Pan Jarosław. – Więcej torów, to większe niebezpieczeństwo – dodaje Pani Krystyna.

Wieliszew – każdy wariant podzieli gminę

W komunikacie Urzędu Gminy Wieliszew przeczytać możemy, że każdy z zaproponowanych wariantów tras podzieli teren Gminy blisko 20 metrowym torowiskiem na dwie części. Biorąc pod uwagę, że będzie to trasa specjalnie przygotowana dla pociągów szybkobieżnych – Pendolino, mieszkańcy nie zyskają nic w zakresie ułatwień komunikacyjnych. Władze gminy przekonują, że obserwacja już funkcjonujących tego typu ciągów pozwala na sformułowanie wniosków, iż inwestycja nie będzie wiązała się z budową nowych stacji dla innego rodzaju składów, a przejazdy pomiędzy dwoma częściami będą w znacznym oddaleniu, co pogorszy komunikację w Gminie. To zdanie podzielają mieszkańcy. – Inwestycja PKP to cios dla gminy Wieliszew. Tak na marginesie nie widzę żadnych plusów tej inwestycji – możemy przeczytać na wieliszewskim forum internetowym. Dalej w komunikacie przeczytać możemy, że zdaniem władz gminy torowiska zostaną obudowane ekranami dźwiękoszczelnymi, co z kolei zniszczy rekreacyjno-przyrodniczy charakter tych terenów i bez wątpienia zmniejszy ich atrakcyjność. Istnieje też uzasadniona obawa, że zostaną zniszczone gminne zasoby naturalne. Każdy z wariantów przebiega przez wieliszewskie lasy, które są ostoją dla wielu gatunków zwierząt jak również ucieczką dla mieszkańców od miejskiego zgiełku. W komunikacie podkreślono również, że należy zwrócić uwagę, iż planowana inwestycja przebiega przez tereny zabudowane – co jak tylko można się domyślać spowoduje wysiedlenia mieszkańców. W tej sprawie Wójt Wieliszewa zwołał zebranie, które odbędzie się 27 lutego 2020 r., o godz. 18.30, w Sali koncertowej im. K. Klenczona w Wieliszewie (Więcej informacji na str. 19).

Serock i Nieporęt  – bez paniki

Według zaprezentowanych trzech wariantów trasy, w gminie Serock, jeden z nich miałby przebiegać w zachodniej części wsi Dębe i Ludwinowo Dębskie, w układzie północ – południe. Urząd Miasta i Gminy Serock podkreśla jednak, że dokument i zaproponowane w nim trasy nowych dróg i linii kolejowych mają w chwili obecnej jedynie charakter poglądowy. Dają one jednak obraz co do potencjalnych korytarzy, w obrębie których trasy te będą umiejscawiane. Jak wskazują autorzy dokumentu poddanego konsultacjom, to uwagi zainteresowanych realizacją tych inwestycji (niezależnie czy w znaczeniu pozytywnym czy negatywnym), będą wpływać na korekty zaproponowanych wariantów. Do wzięcia udziału w konsultacjach w stonowanym tonie zachęciły również władze gminy Nieporęt. – Zachęcamy do wyrażenia opinii na temat Studium, a zwłaszcza przebiegu linii kolejowej przez gminę Nieporęt, poprzez wypełnienie formularza – możemy przeczytać w komunikacie Urzędu Gminy.

Paulina Nowicka

Komentarze

11 komentarzy

 1. Tomczas odpowiedz

  Skoro kolej tak dzieli miasto proponuję zgłosić do KM i SKM rezygnacje z zatrzymań WSZYSTKICH pociągów na terenie Legionowa. Co? Jak to nie? Co? Aha, korki będą… Jak ktoś nie widzi dalej niż czubek własnego nosa to mu nigdy nie dogodzisz

  1. Daro odpowiedz

   A co wspólnego mają pociągi KM i SKM do pociągów IC Pendolino które jak strzała przemkną przez cały powiat ??
   Aby nadrobić pół godziny kolej z nową linią wkroczy na teren o gęstej zabudowie oraz tereny rekreacyjne, zniszczy lasy
   Właśnie widzimy dalej niż czubek własnego nosa

 2. Waldek 14l odpowiedz

  A ja proponuję aby ten projekt co jest jasno niebieski “wszedł” w trasę kolejową co jest teraz do Zegrza.
  I to by było najmniej szkodliwe rozwiązanie.

 3. Wiktor odpowiedz

  Dzięki tej “dewastacji” Legionowo świetnie się rozwija, a ci co mają odmienne zdanie nie chcę się z niego wyprowadzić. To jest dopiero cud. 🙂

  1. Mart odpowiedz

   Moze nie stac ich na wyprowadzke, bo tu maja rodziny, i pamiec o przodkach. O tym nie pomyślałeś prawda? Bo zaslepiony propagowaniem sukcesu przy byle pierdnieciu, zanurzasz sie w odorze kłamstw sączonych niczym jad do… uszu naiwnym mieszkańcom. A miasto przekształciło sie z sypialni w ciasny salon, w ktorym nikt nie sprząta tylko doklada bezmyslnie mebli, a dzieci rozrzucja kolejne zabawki pod nogi. Ale moze Tobie to nie przeszkadza, moze masz wlasnie tak w swoim kilku pietrowym domu…

   1. Ktoś odpowiedz

    No a kto jest odpowiedzialny za to, że Legionowo to (moim zdaniem nadal) sypialnia z pryczami piętrowymi, a nie salon?

  2. Daro odpowiedz

   A można poprosić przykłady tego “świetnego rozwoju” oprócz budowy kolejnych bloków oczywiście

 4. olo odpowiedz

  To pierwsza tego typu inwestycja, z którą władze miasta się nie zgadzają. Jak do tej pory dewastacja miasta postępowała głównie z inicjatywy właśnie samorządu.
  Warto by sprawdzić czy w pobliżu planowanych tras Roman i kolesie nie powykupowali działek na licytacjach. To by był chyba jedyny powód, dla którego aż na głównej stronie legionowo.pl świeci na czerwono. Działeczki pójdą w dół i się już deweloperowi z zyskiem nie odsprzeda 🙂

 5. Nikt odpowiedz

  A co za różnica? Włodarze robią wszystko, by zniszczyć Legionowo i okolicę. Linie kolejowe podzieliły miasto już od początku. Później zrobiono OBWODNICĘ przez środek miasta, co już wskazuje na debilizm włodarzy. Teraz biorą się za powiat. Oczywiście są 3 warianty, ale WSZYSTKIE kroją powiat, A nie można puścić torów na granicy powiatów?
  Uważam, że Legionowo powinno podzielić się na dwa osobne miasteczka. Legionowo Południowe i Legionowo Północne. Oddzielić powinien się też Bukowiec. Będzie więcej urzędników, więcej urzędów, ale mieszkańcy będą mieli łatwiej wszystko załatwiać.

  1. Józek z Bażin odpowiedz

   A ja chciałbym zauważyć, że w momencie powstawania linii kolejowej jak i drogi (obecnej DK 61) miasto Legionowo nie istniało. Więc mówienie, że zostało ono przez nie podzielone jest raczej sporym nieporozumieniem. Czym innym jest już przebudowa DK 61 do obecnego standardu. W tym przypadku podział miasta ewidentnie się nasilił.

  2. Mart odpowiedz

   Od razu proponuje zmienic nazwe miasta na Korea Polnocna, i Korea Południowa. A poważnie, rozwój miast to raczej tendencja w druga strone, do łączenia a nie rozdzielania i zwiekszania liczby urzędników. Gwarantuje Ci, ze to ostatnie sprawiloby wydłużenie załatwiania spraw, rozrost biurokracji i wiecej bzdurnych decyzji i wywalania publicznych środków w błoto. Jak np nowe targowisko, czy wczesniej “dworzec” moloch bez kas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *