LEGIONOWSKI. Koronawirus w Legionowie, kolejne zakażenie

2020-07-16 4:59:10

Według komunikatu Sanepidu z 16 lipca br., w sumie 94 mieszkańców powiatu legionowskiego zostało zakażonych koronawirusem. Aktualnie 2 osoby są hospitalizowane z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 w powiecie zmarło 8 osób. Ponadto 206 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 385 osób przebywa w kwarantannie domowej. 8 osób znajduje się w izolacji domowej. Odnotowano również 76 przypadków ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w powiecie odnotowano 1 nowy przypadek zakażenia (Legionowo). Ponadto odnotowano 14 przypadków objęcia nadzorem epidemiologicznym oraz 5 przypadków objęcia kwarantanną domową.

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (16 lipca) 206 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 385 poddanych jest kwarantannie domowej. W sumie odnotowano 94 przypadki zakażenia, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia nie znajduje się żaden mieszkaniec powiatu. 8 osób nie żyje oraz odnotowano 76 przypadków ozdrowieńców. Wczoraj (15 lipca) nadzorem epidemiologicznym objętych było 201 mieszkańców, a kwarantannie domowej poddanych było 362 mieszkańców.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Podział zakażeń w powiecie

Podział osób zakażonych z podziałem na gminę (stan z 16 lipca)

 • Legionowo: 44 zakażenia, 4 zgony, 37 ozdrowień;
 • Serock: 9 zakażeń, 6 ozdrowieńców;
 • Wieliszew: 12 zakażeń, 9 ozdrowieńców;
 • Nieporęt: 10 zakażeń, 1 zgon, 9 ozdrowień;
 • Jabłonna: 19 zakażeń, 3 zgony, 15 ozdrowieńców.

Sytuacja w Polsce

Liczba zakażonych koronawirusem: 39 054 (333)

1 605 (11)

 • 1 550 liczba zajętych łóżek COVID-19
 • 68 liczba zajętych respiratorów*
 • 90 496 osób objętych kwarantanną
 • 9 778 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
 • liczba osób, które wyzdrowiały: 28 928
 • 1 886 089 zbadanych próbek
 • 1 661 906 przebadanych osób
 • ponad 25,4 tys. testów wykonanych w ciągu doby

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *