LEGIONOWSKI. Masakra na zaporze w Dębe

2016-09-16 3:52:20

Zderzenie autobusu przewożącego blisko 30 osób z samochodem osobowym, a wśród nich dwaj przestępcy, którzy po wymianie ogniowej zostają schwytani przez służby specjalne. A także wybuch samochodu i ewakuacja rannych przez służby medyczne – to wszystko działo się w ramach ćwiczeń taktyczno-bojowych dla służb mundurowych działających na terenie naszego powiatu pod kryptonimem ”DĘBE 2016”.

Ćwiczenia zostały przeprowadzone na drodze wojewódzkiej nr 632 w bezpośrednim sąsiedztwie zapory wodnej Dębe. Wzięły w nich udział Policja Powiatowa w Legionowie, Państwowa Straż Pożarna z Legionowa oraz OSP z powiatu legionowskiego, a także Ratownictwo Medyczne i policjanci rzeczni z uwagi na miejsce pozoracji – Zapora Dębe. W czasie prowadzenia ćwiczeń droga była całkowicie wyłączona z ruchu.

W ramach ćwiczeń zrealizowane zostały 2 epizody. Pierwszy przebiegł na połączeniu drogi wojewódzkiej nr 632 oraz drogi technicznej prowadzącej na teren RZGW na której dochodzi do zderzenia autobusu i samochodu osobowego. Osoby podróżujące pojazdem to dwaj przestępcy, którzy uciekają z miejsca zdarzenia. Autobus przewożący 27 osób. Zablokowane jedne z drzwi autobusu. Część poszkodowanych opuszcza pojazd o własnych siłach, z niewielką pomocą ratowników. Pozostali, po wstępnej segregacji zostają ewakuowani przez ratowników i przetransportowani do namiotów medycznych. Następnie zostają przekazani zespołom ratownictwa medycznego, które dokonują segregacji rannych i transportują ich do pobliskich szpitali. Do drugiego epizodu dochodzi na drodze wojewódzkiej nr 632 w odległości ok. 50 m od wypadku autobusu i samochodu osobowego następuje wybuch, a następnie pożar samochodu pod wpływem detonacji ładunku wybuchowego, który znajdował się w pojeździe.

Po zakończonych ćwiczeniach, podczas zbiórki, komendant powiatowy PSP w Legionowie uhonorował dyplomem druha Dawida Matuszewskiego z OSP Krubin za bohaterską postawę podczas akcji udzielania pomocy przedmedycznej podczas wypadku samochodowego we Włoszech. Zdarzenie miało miejsce w poniedziałek 5 września chwilę po godzinie 8 rano na autostradzie między Udine a Wenecją we Włoszech, gdzie doszło do wypadku z udziałem samochodu ciężarowego z lawetą przewożącą samochody osobowe. Na zdarzenie najechała polska karetka transportowa, która udawała się do Sienny po pacjenta. Polscy ratownicy, w tym druh Dawid Matuszewski, natychmiast ruszyli na pomoc poszkodowanemu.

źródło: KP PSP Legionowo

Fot. fanpage Robert Wróbel

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *