Facebook


LEGIONOWSKI. Mniejsze opłaty za odpady biodegradowalne? To możliwe

2017-08-31 9:53:31

 

Przydomowy kompostownik może zmniejszyć opłaty za wywóz odpadów. Ministerstwo Środowiska chce wprowadzić znaczące zmiany w ustawie dotyczącej utrzymania czystości i porządku w gminach.

Od początku lipca br. na terenie całego kraju obowiązują nowe zasady segregowania odpadów komunalnych. Segregacji ulegają prócz papieru, plastiku i szkła również odpady biodegradowalne.
Jak się jednak okazuje opłaty za odbiór odpadów biodegradowalnych można zmniejszyć. Wszystko za sprawą kompostowników.

Mniejsze koszta, większe prawdopodobieństwo recyklingu

Ministerstwo Środowiska chce wprowadzić znaczące zmiany w ustawie o odpadach, które pozwolą w znaczący sposób zmniejszyć opłaty za gospodarowanie odpadami w chwili gdy ktoś korzysta z kompostownika. Niestety na ten moment ze względu na złożoność zmian ciężko jest odpowiedzieć, kiedy taka zmiana weszłaby w życie.

“Po prostu kompostuj” – zachęta do segregacji

W Legionowie od 5 lat prowadzona jest akcja “Po prostu kompostuj”. Akcja rozdawania przez miasto bezpłatnych kompostowników ma na celu zmniejszenie ilości palonych odpadów na przełomie wiosny i jesieni. To również jeden z nielicznych sposób jak zachęcić mieszkańców do segregacji odpadów.

QK

Komentarze

1 komentarz

  1. Alex odpowiedz

    “Akcja rozdawania przez miasto bezpłatnych kompostowników ma na celu zmniejszenie ilości palonych odpadów na przełomie wiosny i jesieni. ”
    Wg mojej wiedzy palenie odpadów zielonych jest karalne tj.”Spalania odpadów zakazuje ustawa o utrzymaniu czystości i porządków w gminach. Osoba, która spala odpady zielone, liście, gałęzie w ogrodzie działkowym może zostać ukarana mandatem w wysokości do 500 zł lub grzywną 5000 zł. Natomiast art. 191. ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach mówi: Kto wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu lub grzywny.”
    Chyba, ze w Legionowie to nie obowiązuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *