LEGIONOWSKI. CBA zatrzymało 20 osób. O przestępstwie zawiadomił Szef Krajowej Administracji Skarbowej oraz Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie

2022-02-18 10:39:11

Śledztwo dotyczy warszawskiej agencji eventowej, która miała wystawiać faktury VAT poświadczające wykonanie fikcyjnych usług. Wartość faktur w tym wątku sprawy przekracza 7,5 mln zł, a w całym śledztwie ok. 50 mln zł. W sprawę mają być zamieszani także celebryci: muzyk Jan B., aktor Tomasz O. oraz prezenterka telewizyjna Dorota G.

Zatrzymania miały zostać przeprowadzone na terenie Mazowsza i miało w nich uczestniczyć ok. 100 funkcjonariuszy CBA. Dotychczas nie udało się nam ustalić, dlaczego śledztwo w tej sprawie zostało zainicjowane m.in. przez Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie. Być może ktoś z zamieszanych w sprawę osób prowadzi działalność gospodarczą lub zamieszkuje na terenie powiatu legionowskiego.

Zatrzymani przedsiębiorcy
Według komunikatu Centralnego Biura Antykorupcyjnego, we wtorek 15 lutego br. funkcjonariusze CBA zatrzymali 20 osób, przedsiębiorców z branży transportowej prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze. Mieli być oni końcowymi odbiorcami nierzetelnych faktur VAT, które służyły im do obniżenia wysokości należności publicznoprawnych.
– „Agencja eventowa obok bieżącej działalności dystrybuowała poświadczające nieprawdę faktury bezpośrednio między innymi zatrzymanym lub jak to miało miejsce w wątku celebryckim śledztwa, przy współpracy z zaprzyjaźnioną księgową” – poinformował w rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP) Marcin Saduś, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Przyznali się
Jak czytamy w komunikacje CBA: – Po zakończeniu przeszukań w miejscach zamieszkania, firm i biur księgowych, zatrzymane osoby zostały przewiezione do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, gdzie usłyszały zarzuty. Kwota nierzetelnych faktur w tym wątku śledztwa to ponad 7,5 miliona złotych.
Jak podaje PAP, powołując się na rozmowę z rzecznikiem prasowym Prokuratury Regionalnej w Warszawie: – „Większość z podejrzanych przyznała się do popełnienia zarzucanych im czynów, a w swych wyjaśnieniach opisała swój udział w procederze w sposób pokrywający się z dotychczasowymi ustaleniami śledczych”.
Marcin Saduś miał także poinformować, że prokuratura zdecydowała o wydaniu zatrzymanym, a następnie zwolnionym po złożeniu wyjaśnień osobom, zakazu opuszczania kraju oraz wyznaczyła im dozór policji.

Możliwe kolejne zatrzymania
O tej sprawie pisaliśmy na początku września 2021 r. „Afera VAT-owska z gitarzystą Lady Pank wykryta w Legionowie” – TiO Nr 37/2021.48-letni zarządzający agencją eventowa miał być podejrzany o wystawianie faktur poświadczających wykonanie fikcyjnych usług na łączną kwotę ponad 14,5 mln zł. Pisaliśmy również, że w sprawę zamieszany ma być Jan B. – gitarzysta zespołu Lady Pank. Później w sprawie miały pojawić się także inne osoby z kręgów show biznesu: aktor Tomasz O. oraz prezenterka telewizyjna Dorota G.
Według CBA, przed obecnymi zatrzymaniami, wcześniej zarzuty usłyszało już 12 osób, w tym osoby publicznie znane. A kwota ujawnionych dotychczas faktur w toku całego postępowania wynosi ok. 50 mln zł.
– „Śledztwo jest rozwojowe i śledczy planują kolejne czynności w sprawie” – czytamy w komunikacie CBA..

WD

Komentarze

2 komentarze

  1. Janek odpowiedz

    Może niech naczelnik US w Legionowie lepiej zajmie sie oświadczeniami majątkowymi, działalnością i dochodami Romana S. – lokalnego urzędnika z ratusza?

  2. voytaszek odpowiedz

    I co z tego, dostaną 8 lat więzienia, po 4 wyjdą, skradziona kasa odłożona poczeka…I kupią sobie wille z basenami….A państwo zapłaci za 4 lata hotelu z kratką w oknie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *