Facebook

LEGIONOWSKI. Następne zakażenie koronawirusem w Legionowie! W sumie 121 zakażeń w powiecie

2020-08-10 3:57:28

Według komunikatu Sanepidu z 10 sierpnia br., w sumie 121 mieszkańców powiatu legionowskiego zostało zakażonych koronawirusem. Aktualnie 1 osoba są hospitalizowane z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 w powiecie zmarło 8 osób. Ponadto 261 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 382 osoby przebywa w kwarantannie domowej. 16 osób znajduje się w izolacji domowej. Odnotowano również 85 przypadków ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w powiecie odnotowano 1 nowy przypadek zakażenia koronawirusem (Legionowo), a ponadto 8 przypadków objęcia nadzorem epidemiologicznym i 5 przypadków objęcia kwarantanną domową.

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (10 sierpnia) 261 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 382 poddanych jest kwarantannie domowej. W sumie odnotowano 121 przypadków zakażenia, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się 1 mieszkaniec powiatu. 8 osób nie żyje oraz odnotowano 85 przypadki ozdrowieńców. Wczoraj (9 sierpnia) nadzorem epidemiologicznym objętych było 218 mieszkańców, a kwarantannie domowej poddanych było 389 mieszkańców.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Podział zakażeń w powiecie

Podział osób zakażonych z podziałem na gminę (stan z 10 sierpnia)

 • Legionowo: 55 zakażeń, 4 zgony, 39 ozdrowień;
 • Serock: 11 zakażeń, 9 ozdrowieńców;
 • Wieliszew: 15 zakażeń, 12 ozdrowieńców;
 • Nieporęt: 12 zakażeń, 1 zgon, 9 ozdrowień;
 • Jabłonna: 28 zakażeń, 3 zgony, 16 ozdrowieńców.

 

Sytuacja w Polsce

Liczba zakażonych koronawirusem: 52 410 (619)

Zgony: 1 809 (2)

 • 1 929 liczba zajętych łóżek COVID-19
 • 71 liczba zajętych respiratorów*
 • 104 167 osób objętych kwarantanną
 • 9 566 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
 • liczba osób, które wyzdrowiały: 36 877
 • 2 219 459 zbadanych próbek
 • 2 123 622 przebadanych osób
 • ponad 20,3 tys. testów wykonanych w ciągu doby

Komentarze

1 komentarz

 1. kwarantanna odpowiedz

  A dlaczego nikt nie napisze że niefrasobliwość właścicieli szkoły Baletka doprowadziła do posadzenia wielu ludzi na kwarantannie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *