LEGIONOWSKI. Następne zakażenie koronawirusem w Legionowie! W sumie 121 zakażeń w powiecie

2020-08-10 3:57:28

Według komunikatu Sanepidu z 10 sierpnia br., w sumie 121 mieszkańców powiatu legionowskiego zostało zakażonych koronawirusem. Aktualnie 1 osoba są hospitalizowane z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 w powiecie zmarło 8 osób. Ponadto 261 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 382 osoby przebywa w kwarantannie domowej. 16 osób znajduje się w izolacji domowej. Odnotowano również 85 przypadków ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w powiecie odnotowano 1 nowy przypadek zakażenia koronawirusem (Legionowo), a ponadto 8 przypadków objęcia nadzorem epidemiologicznym i 5 przypadków objęcia kwarantanną domową.

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (10 sierpnia) 261 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 382 poddanych jest kwarantannie domowej. W sumie odnotowano 121 przypadków zakażenia, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się 1 mieszkaniec powiatu. 8 osób nie żyje oraz odnotowano 85 przypadki ozdrowieńców. Wczoraj (9 sierpnia) nadzorem epidemiologicznym objętych było 218 mieszkańców, a kwarantannie domowej poddanych było 389 mieszkańców.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Podział zakażeń w powiecie

Podział osób zakażonych z podziałem na gminę (stan z 10 sierpnia)

 • Legionowo: 55 zakażeń, 4 zgony, 39 ozdrowień;
 • Serock: 11 zakażeń, 9 ozdrowieńców;
 • Wieliszew: 15 zakażeń, 12 ozdrowieńców;
 • Nieporęt: 12 zakażeń, 1 zgon, 9 ozdrowień;
 • Jabłonna: 28 zakażeń, 3 zgony, 16 ozdrowieńców.

 

Sytuacja w Polsce

Liczba zakażonych koronawirusem: 52 410 (619)

Zgony: 1 809 (2)

 • 1 929 liczba zajętych łóżek COVID-19
 • 71 liczba zajętych respiratorów*
 • 104 167 osób objętych kwarantanną
 • 9 566 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
 • liczba osób, które wyzdrowiały: 36 877
 • 2 219 459 zbadanych próbek
 • 2 123 622 przebadanych osób
 • ponad 20,3 tys. testów wykonanych w ciągu doby

Komentarze

1 komentarz

 1. kwarantanna odpowiedz

  A dlaczego nikt nie napisze że niefrasobliwość właścicieli szkoły Baletka doprowadziła do posadzenia wielu ludzi na kwarantannie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *