LEGIONOWSKI. Następny ozdrowieniec z Legionowa

2020-07-10 2:48:58

Według komunikatu Sanepidu z 10 lipca br., w sumie 88 mieszkańców powiatu legionowskiego zostało zakażonych koronawirusem. Aktualnie 1 osoba jest hospitalizowana z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 w powiecie zmarło 8 osób. Ponadto 247 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 297 osób przebywa w kwarantannie domowej. 7 osób znajduje się w izolacji domowej. Odnotowano również 72 przypadków ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w powiecie odnotowano 17 przypadków objęcia kwarantanną domową i 18 przypadków objęcia nadzorem epidemiologicznym oraz 1 przypadek ozdrowieńca (mężczyzna 68l. Legionowo).

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (6 lipca) 247 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 297 poddanych jest kwarantannie domowej. W sumie odnotowano 88 przypadków zakażenia, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia nie znajduje się żaden mieszkaniec powiatu. 8 osób nie żyje oraz odnotowano 72 przypadków ozdrowieńców. Wczoraj (5 lipca) nadzorem epidemiologicznym objętych było 251 mieszkańców, a kwarantannie domowej poddanych było 287 mieszkańców.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Podział zakażeń w powiecie

Podział osób zakażonych z podziałem na gminę (stan z 10 lipca)

 • Legionowo: 41 zakażeń, 4 zgony, 33 ozdrowienia;
 • Serock: 9 zakażeń, 6 ozdrowieńców;
 • Wieliszew: 10 zakażeń, 9 ozdrowieńców;
 • Nieporęt: 10 zakażeń, 1 zgon, 7 ozdrowień;
 • Jabłonna: 18 zakażeń, 3 zgony, 14 ozdrowieńców.

Sytuacja w Polsce

Liczba zakażonych koronawirusem: 37 216 (265)

Zgony: 1 562 (11)

 • 1 597 liczba zajętych łóżek COVID-19
 • 66 liczba zajętych respiratorów*
 • 86 712 osób objętych kwarantanną
 • 21 754 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
 • liczba osób, które wyzdrowiały: 26 048 
 • 1 744 631 zbadanych próbek
 • 1 548 706 przebadanych osób
 • ponad 24,2 tys. testów wykonanych w ciągu doby

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *