LEGIONOWSKI. Następny przypadek zakażenia koronawirusem w Nieporęcie

2020-07-20 5:33:50

Według komunikatu Sanepidu z 20 lipca br., w sumie 95 mieszkańców powiatu legionowskiego zostało zakażonych koronawirusem. Aktualnie 3 osoby są hospitalizowane z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 w powiecie zmarło 8 osób. Ponadto 215 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 396 osób przebywa w kwarantannie domowej. 6 osób znajduje się w izolacji domowej. Odnotowano również 78 przypadków ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w powiecie odnotowano nowy przypadek zakażenia się koronawirusem (Nieporęt) oraz odnotowano 7 przypadków objęcia nadzorem epidemiologicznym.

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (20 lipca) 215 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 396 poddanych jest kwarantannie domowej. W sumie odnotowano 95 przypadków zakażenia, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się 3 mieszkańców powiatu. 8 osób nie żyje oraz odnotowano 78 przypadków ozdrowieńców. Wczoraj (19 lipca) nadzorem epidemiologicznym objętych było 213 mieszkańców, a kwarantannie domowej poddanych było 399 mieszkańców.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Podział zakażeń w powiecie

Podział osób zakażonych z podziałem na gminę (stan z 19 lipca)

 • Legionowo: 44 zakażenia, 4 zgony, 37 ozdrowień;
 • Serock: 9 zakażeń, 7 ozdrowieńców;
 • Wieliszew: 12 zakażeń, 10 ozdrowieńców;
 • Nieporęt: 11 zakażeń, 1 zgon, 9 ozdrowień;
 • Jabłonna: 19 zakażeń, 3 zgony, 15 ozdrowieńców.

Sytuacja w Polsce

Liczba zakażonych koronawirusem: 40 383 (279)

Zgony: 1 627 (4)

 • 1 575 liczba zajętych łóżek COVID-19
 • 72 liczba zajętych respiratorów*
 • 89 822 osób objętych kwarantanną
 • 9 557 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
 • liczba osób, które wyzdrowiały: 30 539
 • 1 971 736 zbadanych próbek
 • 1 725 447 przebadanych osób
 • ponad 15,4 tys. testów wykonanych w ciągu doby

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *