LEGIONOWSKI. Niewygodna prawda o SMOGU

2018-12-16 3:54:30

O co chodzi z tym smogiem? Niektórzy mówią, że smog istnieje od dawna, a wcześniej nikt nie robił z tego wielkiego problemu, albo że to wymysł ekologów

Marcin Mizgalski

Nauka nie kłamie – smog jest realnym, faktycznym zagrożeniem. Nauka posługując się faktami i badaniami pokazuje jak zmienia się umieralność w aspekcie smogu. Prof. dr hab. Władysław Pierzchała z Rybnika, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc opublikował badania, które pokazują, że gdy wzrasta smog, zwiększa się jednocześnie umieralność ludzi – na każde 10 mikrogramów smogu umieralność zwiększa się o 6%.

Smog i zgony

Te badania dowodzą ścisłego związku smogu ze śmiercią. Nam się wydaje, że na smog nie sposób umrzeć. To błąd – prawda jest taka, że nie trzeba na smog umierać, można umrzeć z powodu powikłań, chorób, do których smog doprowadza. I mogę podać konkretne liczby. Światowe organizacje mówią, że w Polsce umiera z powodu smogu między 40 a 45 tys. osób (dla porównania w Polsce rocznie ginie w wypadkach drogowych 3 tys. ludzi). Wg kalkulatora: to 120 osób dziennie, tylko z powodu smogu. Proszę zgadnąć, w jakich miesiącach w Polsce następuje wzrost przypadków takich zgonów – w styczniu i lutym.

Choroby i alergie

Smog jest źródłem wielowymiarowego zła: u dzieci powoduje alergie, prowadzi do chorób płuc i trwałych zmian: astmy oskrzelowej i POChP . Czy pozwolilibyście państwo palić papierosy w pokoju dzieci? Pewnie nie. Ale o smog z komina to sąsiadowi uwagi nie zwrócicie, prawda? Są badania, przeprowadzone w Krakowie, które mówią o tym, że smog powoduje od trzech do czterech razy większą zapadalność na tzw. „choroby zimowe”: przeziębienia, zapalenia gardła, zatok, oskrzeli. Mając dzieci wiem, że 4 przeziębienia rocznie to nie jest norma, podróżując regularnie Londyn-Warszawa widzę po nich i po sobie zmiany zdrowia po zmianie miejsca pobytu. W skali całej Polski, alergie w grupie wiekowej 7-15 lat ma od 9,5 do 9,8% populacji. Czyli średnio w Polsce mniej więcej co dziesiąty nastolatek ma alergie. Natomiast na terenie Krakowa, aż 56% dzieciaków w tym wieku to alergicy. Czy to przypadek?

Mity związane ze smogiem

Że „smog istnieje od dawna, a wcześniej nikt nie robił z tego wielkiego problemu”. To popularny mit. A wytłumaczenie jest bardzo proste. Wcześniej ludzie nie znali skutków smogu, tak samo jak skutków palenia tytoniu, wykorzystywania azbestu czy używania cukru. Mitem jest również twierdzenie, że: nie można przedstawić w konkretnych liczbach ilości zgonów powodowanych smogiem.
Światowa Organizacja Zdrowia oraz HEAL Polska, obydwie te organizacje podają różne szacunki, ale blisko siebie – twierdzą, iż tylko w Polsce mamy rocznie między 40 a 45 tysięcy przedwczesnych zgonów powodowanych właśnie zanieczyszczeniem powietrza.

Czy smog dotyczy tylko wielkich miast?

Kolejnym mitem jest przekonanie, że smog to problem tylko wielkich miast. To nieprawda. Właśnie patrzę na mapę czujników wokół Warszawy, podających dane online. Największym problemem nie jest centrum stolicy, czy w ogóle centra. Wyjątkiem jest Kraków, który ma dużo starych budynków, opalanych węglem. W Warszawie smog, to głównie tzw. „zielone przedmieścia”. Smog w każdym z miejsc pomiarowych ma swoją własną charakterystykę. Gdyby chcieć zmierzyć smog wyłącznie w Warszawie, to duży w nim udział będą miały spaliny samochodowe. Wystarczy wyjechać 20 kilometrów poza Warszawę, pojechać do Pruszkowa, Smogogrodu (dawniej: Legionowa), Konstancina, czy Wołomina i tam najważniejszym składnikiem smogu, stanowiącym jego 80-85%, będą wyziewy z kominów i palenisk domów jednorodzinnych.

Śląsk i „uzdrowiska”

Z kolei na Śląsku smog jest smogiem systemowym – nie wybiera śródmieść, czy przedmieść – wszystkich siecze rakiem równo. Najtragiczniejszym smogiem jest ten ze zdrojów: Kudowy-Zdroju, Lądka-Zdroju, Rabki-Zdrój – to miejsca, które pamiętamy z lat 70. jako miejscowości o charakterze leczniczym, a dzisiaj są niczym innym jak komorami gazowymi. Wystarczy w Zakopanem wsiąść w kolejkę na Gubałówkę, koszt biletu (20 zł) daje wiedzę w postaci widoku grubego kożucha dymu, którym oddychają turyści. Zakopane jest najbardziej rakotwórczym miejscem w Polsce na sylwestra czy ferie zimowe.

Marcin Mizgalski
Facebook:
Smog Legionowo

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *