LEGIONOWSKI. #NieZapomnijONas, Powstańcach Warszawskich

2020-03-31 8:35:01

Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich” to jedna z największych akcji społecznych w kraju, której celem jest przywracanie pamięci o zapomnianych żołnierzach walk o niepodległość Polski. Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej włączyli się do pomocy. Terytorialsi dowożą posiłki do mieszkań bohaterów Armii Krajowej

Akcja ma na celu ograniczenie do minimum możliwości zarażenia się wirusem przez kombatantów, gdyż znajdują się oni w grupie podwyższonego ryzyka.

Życie większości ludzi zmieniło się dziś diametralnie. Jednak potrzeby wciąż są takie same – ciepły posiłek, opieka… ze spełnieniem tych podstawowych największy problem mają dziś osoby starsze – i to one są najbardziej zagrożone wirusem. Na szczęście są organizacje, które #niezapominają, a Terytorialsi pomagają.

Akcja dla Bohaterów – Bohaterów czasu wojny oraz współczesnych Bohaterów ze służby zdrowia zainicjowana jest przez młodych społeczników.

Stowarzyszenie Zachowania Pamięci o Armii Krajowej we współpracy ze Stowarzyszeniem Odra-Niemen Oddział Mazowiecki zorganizowały zbiórkę na zapewnienie ciepłych posiłków dla kilkudziesięciu weteranów oraz kilkunastu placówek medycznych na terenie Warszawy i Mazowsza oraz Warmii i Mazur.

To dla nas wielki zaszczyt, że możemy zorganizować wsparcie dla naszych Bohaterów i wspólnie z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej zapewnić realną pomoc weteranom Armii Krajowej. Oni walczyli o naszą wolność, my walczymy o ich zdrowie – mówi Patryk Markuszewski, organizator akcji #NieZapomnijONas.

– Wciąż prowadzimy zbiórkę funduszy. Każdy może pomóc w zapewnieniu ciepłych posiłków kombatantom i pracownikom służby zdrowia. Wspierajcie nas na zrzutka.pl/obiadydlabohaterow – dodaje Krzysztof Krzemiński, prezes Stowarzyszenia Odra-Niemen Oddział Mazowiecki.

Każdego dnia kilkanaście restauracji przygotowuje blisko 600 posiłków.
Są one dostarczane kombatantom oraz ich małżonkom i opiekunom, tak aby nikt z domowników nie musiał opuszczać domu. –
Organizatorzy akcji nawiązali również współpracę z Domem wsparcia dla Powstańców Warszawskich i będą zapewniać posiłki dla jego domowników, które dostarczają Terytorialsi z 6 Mazowieckiej Brygady OT. – dodaje ppor. Jolanta Maciaszek oficer prasowy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Ponadto posiłki będą otrzymywać stacje pogotowia ratunkowego, szpitale zakaźne i inne placówki medyczne.

***

W całym kraju w działania związane z walką z koronawirusem zaangażowanych jest dzisiaj 2,1 tys. żołnierzy WOT. Od kilku dni Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „ODPORNA WIOSNA” (RESILIENT SPRING). Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych.

ppor: Jolanta Maciaszek

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *