Facebook

LEGIONOWSKI. Nowe zakażenie w Wieliszewie i 3 nowych ozdrowieńców w powiecie

2020-07-02 4:17:13

Według komunikatu Sanepidu z 2 lipca br., w sumie 88 mieszkańców powiatu legionowskiego zostało zakażonych koronawirusem. Aktualnie 1 osoba jest hospitalizowana z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 w powiecie zmarło 8 osób. Ponadto 264 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 305 osób przebywa w kwarantannie domowej. 17 osób znajduje się w izolacji domowej. Odnotowano również 64 przypadki ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w powiecie odnotowano 1 nowy przypadek zakażenia koronawirusem (Wieliszew), 4 przypadki objęcia kwarantanną domową, 23 przypadki objęcia nadzorem epidemiologicznym i 3 nowe przypadki ozdrowieńców (mężczyzna 55 l. i kobieta 36 l., dwie osoby z Wieliszewa i jedna z Serocka).

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (2 lipca) 264 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 305 poddanych jest kwarantannie domowej. W sumie odnotowano 88 przypadków zakażenia, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia nie znajduje się żaden mieszkaniec powiatu. 8 osób nie żyje oraz odnotowano 64 przypadki ozdrowieńców. Wczoraj (1 lipca) nadzorem epidemiologicznym objętych było 242 mieszkańców, a kwarantannie domowej poddanych było 285 mieszkańców.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Podział zakażeń w powiecie

Podział osób zakażonych z podziałem na gminę (stan z 29 czerwca)

 • Legionowo: 41 zakażeń, 4 zgony, 30 ozdrowień;
 • Serock: 9 zakażeń, 6 ozdrowieńców;
 • Wieliszew: 10 zakażeń, 9 ozdrowieńców;
 • Nieporęt: 10 zakażeń, 1 zgon, 6 ozdrowień;
 • Jabłonna: 18 zakażeń, 3 zgony, 12 ozdrowieńców.

Sytuacja w Polsce

Liczba zakażonych koronawirusem: 35 146 (371)

Zgony: 1 492 (15)

 • 1 787 liczba zajętych łóżek COVID-19
 • 73 liczba zajętych respiratorów*
 • 83 521 osób objętych kwarantanną
 • 13 941 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
 • liczba osób, które wyzdrowiały: 22 209 
 • 1 569 693 zbadanych próbek
 • 1 396 177 przebadanych osób
 • ponad 23,1 tys. testów wykonanych w ciągu doby

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *