LEGIONOWSKI. O jeden most za… drogo

2019-06-13 7:14:39

Legionowska Trasa Mostowa i most pomiędzy Jabłonną i Łomiankami zostały wykreślone z planu zagospodarowania przestrzennego województwa. Trasa taka jest tylko propozycją planistów do ujęcia w planach rządowych. Tymczasem nie została ona ujęta w żadnym rządowym planie, czy Programie Budowy Dróg Krajowych


Niejasności związane z budową planowanej od 40 lat Legionowskiej Trasy Mostowej oraz zapowiedzianej przed rokiem przez rząd budowy mostu na Wiśle pomiędzy Jabłonną i Łomiankami skłoniły nas do zgłębienia tematu. Z pytaniami w tej sprawie zwróciliśmy się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

To tylko taki postulat

Z odpowiedzi jakie otrzymaliśmy od Marty Milewskiej Rzecznik Urząd Marszałkowskiego wynika, że Samorząd Województwa Mazowieckiego postuluje w Planie budowę połączeń pomiędzy Jabłonną, a Łomiankami z przeprawą mostową przez Wisłę w ciągu drogi krajowej nr 61 (DK 61). Jednak jest to tylko postulat, czyli rekomendacja planistów do wpisania go do planów rządowych. Jednocześnie z odpowiedzi rzeczniczki Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) Małgorzaty Tarnowskiej wynika, iż takie zadania jak budowa Legionowskiej Trasy Mostowej, budowa mostu pomiędzy Jabłonną i Łomiankami, czy też przedłużenie obwodnicy Jabłonny nie były i nie są zamieszczone w żadnym planie rządowym, Programie Budowy Dróg Krajowych.

Kłopotliwa Trasa Mostowa

7 maja 2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz samorządów gmin i powiatu legionowskiego. Jak poinformowała Rzecznik Marszałka Wojewódzkiego, realizacja inwestycji w korytarzu dla Legionowskiej Trasy Mostowej (LTM), przewidzianym w dokumentach planistycznych gmin Jabłonna i Łomianki, obarczona jest wieloma trudnościami. Chodzi m.in. o rezerwat przyrody oraz Obszar Natura 2000. – Jedną z trudności jest brak możliwości połączenia ewentualnej LTM z drogą S7 w węźle „Kolejowa” (trasa Czosnów – Warszawa). W związku z tym postulowano podjęcie działań w celu ewentualnego połączenia LTM z drogą S7 w rejonie węzła Czosnów, który będzie się kończyć przed miejscowością Kiełpin na wysokości Dziekanowa Bajkowego i Dziekanowa Leśnego – poinformował redakcje rzeczniczka.

Nie będzie obwodnicy Legionowa

Z otrzymanych przez redakcję informacji wynika także, że o ile most na Wiśle pozostaje jako przeprawa postulowana, to obwodnica Legionowa od północy, w ogóle wyleciała z planów. Rzecznik samorządu województwa napisała bowiem, że odcinek tzw. Trasy Mostowej (LTM) na północ od drogi wojewódzkiej nr 630 (Jabłonna – Nowy Dwór Mazowiecki) nie będzie realizowany. Powodem mają być realizowane przez GDDKiA działania dotyczące drogi krajowej nr 61 oraz szerzej planowane połączenia ekspresowe. Inaczej mówiąc, postulowana trasa która miałaby prowadzić przez most na Wiśle, powinna połączyć się w najbardziej dogodnym miejscu z istniejącą DK 61. Prawdopodobnie byłoby to pobliżu centrum Jabłonny.

Czy most jest realny?

Z informacji Urzędu Marszałkowskiego wynika, iż budowa mostu na Wiśle, łączącego Jabłonnę z Łomiankami, wraz z dojazdami została wstępnie oszacowana na minimum 1,5 mld zł. – Mówiąc obrazowo, to trzy roczne budżety województwa na wszystkie inwestycje drogowe na całym Mazowszu! – podkreśla Marta Milewska. Poza tym, budowa przeprawy nie wpisuje się także w ciąg dróg wojewódzkich, dlatego Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich (MZDW) nie bierze udziału w tym programie. Powyższy most znalazł się w programie „Mosty dla regionów”, wśród 21 priorytetowych inwestycji, które po analizach wytypowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Dofinansowanie rządowe dla samorządów, które zdecydowałyby się na budowę mostów, miałoby wynieść do 80 procent wartości inwestycji. Niestety na realizację całego programu rząd przeznaczył „tylko” około 2,3 miliarda zł. Wynika z tego, że budowa mostu w Jabłonie w najbliższym czasie jest mało realna, bo pieniędzy brakuje zarówno ministerstwu jak i samorządowi województwa.

Aglomeracyjna Obwodnica Warszawy

Rzeczniczka samorządu województwa poinformowała nas także, że rozwój sieci dróg na naszym terenie jest uzależniony od opracowania przez stronę rządową koncepcji Aglomeracyjnej Obwodnicy Warszawy. Zadaniem tej obwodnicy ma być połączenie miejscowości podwarszawskich takich jak: Brwinów, Piaseczno, Konstancin, Józefów, Sulejówek, Halinów, Wołomin, Radzymin, Legionowo, Łomianki i usprawnienie połączeń drogowych do stolicy oraz odciążenie tym samym Warszawy od ruchu drogowego pomiędzy tymi miastami. Istotna w kontekście jest informacja, że na poziomie rządu trwają obecnie prace nad nową koncepcją aglomeracyjnej obwodnicy Warszawy. Miała by się ona łączyć z nowym przebiegiem drogi krajowej nr 62 (Nowy Dwór Mazowiecki – Serock). Wynika z tego, że obwodnica aglomeracyjna miałaby przebiegać daleko na północ od Legionowa, już po drugiej stronie Narwi.

KT

Komentarze

8 komentarzy

 1. tak to wyglada odpowiedz

  panie Monter wizje futurystyczne sa dobre alw dla koneserów młócenia dla młóxenia 😉 z aktualnych analiz wynika ze nasz problem totalnie blokuje rozwoj naszej okolicy i jest hamulcem dla transporu. Niestety brak kasy i realnego działania doprowadził do chaosu inwestycyjnego w sensie organizacji procesów inwestyctjnych co przekłada sie na rozwlekłe w czasie budowy, przyklad rozbudowa Warszawskiej od Legionowa do zegrza, i oczywista oczywisosc slamzarne działania miasta i powoatum bo niczyje inne, daja obraz zabezpieczenia praktycznej i przyjaznej dla srodowiska komunikacj, a niedawna hucpa sołtysa z Dabrowy w/s przejazdu szambiarek pogarsza srodowisko dla mieszkańców w sasiedztwie tunelu bubla pana wróbla

 2. Monter odpowiedz

  Trasa powstanie na zmienionym nieco przebiegu DK62. Jest założenie żeby trasa S10 przebiegała jednak bliżej i łączyła się na którymś z węzłów na S8. Np węzeł Radzymin Południe lub dalej w kierunku Wyszkowa na węźle Trojany lub Niegów. Choć przy tych dwóch ostatnich wymagałoby to większych nakładów dot. przebudowy węzłów i na odcinku od obwodnicy Marek dobudowy trzeciego pasa co wymaga generalnej przebudowy. Trasa nie ma rezerwy pod trzeci pas.

 3. stop manipulacji odpowiedz

  marszałek Struzk przeciał sprawe postulowania i chwał mu za to, dotychczas mamiono jakims postulatem niewiadomo od kogo. Ministerstwo nic nie wie GDDkIA nie ma w planach, MZDW bidne jak mysz koscielna, a budowa tej trasy w programie ogloszonym przez rząd to humbuk, Nawet gdyby to 20 % z 1,5 milirda to kwort astronomiczne dla JST. PORÓWNANIE 1,5 miliarda ( na bolka oko ) 50 milionów na lotnisko w Modlinie to moze tylko pisowec cos takiego wymysleć.

 4. Staszek odpowiedz

  Śmieszne niebywale, Struzik i jego koledzy postulują (nie wiadomo od ilu lat) aby rząd wpisał tą inwestycję do planów rządowych. A może by tak panie Struzik zamiast pchać pieniądze w swoje strony czy lotnisko w Modlinie zajął się pan poprawą komunikacji wokół Warszawy. Przecież to pana urząd rozdaje pieniądze unijne i to wasza odwieczna ekipa rządzi Mazowszem. Zajmijcie się uczciwą pracą dla ludzi, a nie składaniem postulatów – a później się dziwicie że ci ludzie nie głosują na PEZEL czy POKO.

 5. tak to wyglada odpowiedz

  szkoda tych 100 tysiecy wydanych na krajową prezentacje budowy mostu prze gamonia, samorządowego trutnia

 6. KA odpowiedz

  A fryzjer chce budować most, jak drogi nie potrafi wyrównać. Czy ktoś coś rozumie z tego?

  1. MG odpowiedz

   Chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie wierzył w obietnice wyborcze Morawieckiego.

 7. takie cuda to tylko u nas odpowiedz

  kochani już niedlugo okrągła rocznica ” 50 ” lat bezczynnosci urzędniczej w temacie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *