LEGIONOWSKI. Od czerwca tanieją bilety

2017-05-22 7:27:48

Zgodnie z zapowiedziami od 1 czerwca tanieją bilety ZTM. Mieszkańców posiadający Kartę Legionowianina zapłacą jeszcze mniej. Koszt biletu kwartalnego ważnego w I i II strefie spadnie o 76 zł złotych.

Ze zmian w taryfie skorzystają osoby dojeżdżające z okolic Warszawy, grupy pasażerów uprawnionych do przejazdów ulgowych , uczestnicy konferencji oraz turyści. Dodatkowo od września warszawscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych będą podróżować bezpłatnie. Od 5 maja bezpłatnie mogą podróżować komunikacją miejską osoby związane z opozycją antykomunistyczną.

Taniej za bilety dwustrefowe

Od czerwca obniżone zostaną ceny biletów długookresowych ważnych w 1. i 2. strefie. Np. pasażerowie korzystający z biletów 30-dniowych normalnych, które teraz kosztują 210 zł zapłacą 180 zł i zaoszczędzą dzięki obniżce 30 zł miesięcznie. Jeszcze więcej zyskają użytkownicy biletów 90-dniowych (kosztujących obecnie 536 zł), którzy zapłacą 460 zł. W ich portfelach pozostanie 76 zł. Odpowiednio stanieją też bilety ze zniżką na Kartę Legionowianina: ze 196 zł do 166 zł za bilet 30-dniowy i z 482 do 406 zł za bilet 90-dniowy oraz bilety ulgowe, które teraz będą kosztować 83 zł za 30 dni i 203 zł za 90 dni.

Uczniowie pojadą bezpłatnie

Bezpłatne przejazdy – od 1 września 2017 roku – przysługują uczniom warszawskich szkół podstawowych i gimnazjów, oraz uczniom mieszkającym w Warszawie i uczącym się w innych, nie stołecznych szkołach podstawowych i gimnazjach. Uprawnienie jest wgrywane na specjalne spersonalizowane Karty Miejskie – Karty Ucznia, na cały okres pobytu dziecka w szkole (nie dłuższy niż 4 lata) i obowiązuje na obszarze 1. i 2. strefy.

Bilety grupowe, trzydniowe i konferencyjne

Nowością, która pojawi się w taryfie, będzie bilet jednorazowy przesiadkowy grupowy ulgowy. Będzie on obowiązywał dla maksymalnie 10 osób i będzie kosztował 22 zł. To ułatwienie dla podróżujących grup szkolnych i ich opiekunów, którzy do tej pory musieli kasować dużą liczbę biletów. Teraz wystarczy skasowanie jednego czy dwóch kartoników. Dzięki temu trudniej będzie o pomyłkę, dzieci nie zgubią swoich biletów, a opiekunowie nie będą musieli trzymać wielu kartoników.

Do taryfy powraca bilet trzydniowy. Oferta ta skierowana jest do turystów i osób przebywających w stolicy zaledwie przez kilka dni. Pasażerowie ci będą mogli raz skasować bilet, a następnie bez ograniczeń i potrzeby pamiętania o kasowaniu kolejnych korzystać z komunikacji miejskiej. Jest to również dobry sposób na ograniczenie kosztów poruszania się po Warszawie. Bilet ważny w strefie 1. będzie kosztował 36 zł, w strefie 1. i 2. zaś – 57 zł. Będą one również dostępne z ulgą 50 procent. Bilety te będą ważne przez 72 godziny od momentu skasowania.

Przygotowane zostało również udogodnienie dla organizatorów wydarzeń kulturalnych, sportowych, konferencji czy kongresów: bilet konferencyjny. Organizator będzie mógł kupić dla uczestników bilety które będą ważne na konkretne dni. Warunkiem będzie zakup biletów dla minimum 100 osób.

Ulgi dla osób związanych z opozycją

Od 5 maja 2017 roku bezpłatnie mogą podróżować również osoby, które pracowały po 1956 roku na rzecz organizacji politycznych i związków zawodowych, nielegalnych w rozumieniu przepisów obowiązujących do kwietnia 1989 roku. Z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać również osoby, które nie wykonywały pracy w okresie przed dniem 4 czerwca 1989 roku na skutek represji politycznych.

Ponadto bezpłatnie podróżować mogą opiekunowie osób niepełnosprawnych (przewodnicy osób z chorobami narządu wzroku), które są zwolnione z opłat za przejazdy środkami lokalnego transportu zbiorowego.

UM Legionowo

Fot. UG Nieporęt

Komentarze

1 komentarz

  1. Jaś odpowiedz

    Jestem tylko ciekawy kto dopłaca tę różnice w cenie biletu, bo w Ząbkach dopłacał Urząd Gminy, czyli dopłata była 2 razy, raz gmina płaciła za dojazd komunikacji miejskiej na przystanek a drugi raz za liczbę wykupionych biletów.
    Ciekawi mnie jak to jest w Legionowie? czy oprócz tych 7 baniek rocznie dopłacamy jeszcze do każdego tańszego biletu (kupowanego z kartą Legionowianina)?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *