LEGIONOWSKI. Panika i rozpacz wśród samorządowców

2017-02-11 1:25:38

Projekt posłów PiS o włączeniu Legionowa, Jabłonny, Nieporętu i Wieliszewa do aglomeracji warszawskiej spowodował strach w samorządach. Rządzący boją się utraty stanowisk, a urzędnicy miejsc pracy. Wszyscy krytykują planowane zmiany. Nikt nie mówi o pozytywach dla zwykłych mieszkańców jak np. ułatwienia komunikacyjne czy większe szanse na budowę szpitala.

Odkąd dotarły pierwsze informacje o planach włączenia podwarszawskich gmin do aglomeracji warszawskiej w samorządach wrze. Włodarze boją się o tzw. stołki, a szeregowi urzędnicy o miejsca pracy. Powszechnie mówi się, ze to próba zdobycia władzy w Warszawie przez partię rządzącą.

Przyłączą nas do Warszawy
W naszym przypadku zrealizowania tych projektów, spowodowałoby likwidację powiatu legionowskiego. Gminy: Legionowo, Jabłonna, Nieporęt i Wieliszew zostałyby włączone do aglomeracji warszawskiej czyli powiatu o nazwie miasto stołeczne Warszawa. Natomiast gmina Serock prawdopodobnie zostałaby włączona do powiatu pułtuskiego. Mogłoby to oznaczać likwidację urzędu starostwa lub przekształcenie go w delegaturę. Z pewnością jednak pracę straciłoby kierownictwo. Wbrew pierwszym doniesieniom, zmiany te nie dotknęłyby samych gmin, które pozostałyby w niezmienionym kształcie.

Zamach na samorządność?
Od tygodnia codziennie, samorządowcy którzy obawiają się zmian organizują nadzwyczajne sesje, konferencje, konwenty i udzielają wywiadów w radiu i telewizji. Na oficjalnych stronach urzędów krytykują projekt powstania aglomeracji i nawołują mieszkańców do podpisywania petycji. Według niektórych z nich to próba wymazania Legionowa z mapy Polski, rozbiór samorządu itd. Myślę, że to jest PiS-owska „wrzutka”, która ma zobaczyć na ile samorządy sobie pozwolą zepsuć jeszcze samorządność – przekonywał Polsat News Roman Smogorzewski. Samorządowcy prześcigają się też w wyszukiwaniu negatywnych skutków planowanych zmian, zapominając całkowicie o rzetelnej informacji dla mieszkańców o tym, co dobrego dla nich może przynieść włączenie Legionowa i ościennych gmin do aglomeracji warszawskiej

Zagrożenia i szanse
Mieszkańcy codziennie są straszeni możliwością podwyższenia podatków, dłuższą drogą do urzędów oraz małym wpływem na rządzących całą aglomeracją. – Gdy centrum decyzyjne będzie daleko nikt nie będzie się liczył – przekonują. Niektórzy mieszkańcy jednak skarżą się, że brakuje im rzetelnej informacji o plusach i minusach planowanych zmian. Zwolennicy włączenia do aglomeracji mówią natomiast, że dzięki temu będą mieli ułatwienia komunikacyjne, jak np. wspólny bilet, a także będzie większa szansa na budowę szpitala i inne duże inwestycje. Do tej pory bowiem, lokalni włodarze niemożność realizacji różnych inwestycji tłumaczyli właśnie brakiem pieniędzy oraz pomocy ze strony Warszawy. Ich zdaniem, nie będzie też wyższych podatków, bo ich górny limit określa ustawa. Podatki w Legionowie, są natomiast już dziś niemal na najwyższym poziomie.

CO NA TEMAT PLANÓW PiS MYŚLĄ SAMORZĄDOWCY:

Robert Wróbel (starosta powiatu legionowskiego):

26883_27399Dzisiaj rano, wchodząc do pracy zagadnęła mnie jedna z mieszkanek, matka dziecka niepełnosprawnego: – To co będzie z tym Centrum Wspomagania Dziecka, które chcieliście wybudować przy Szkole Specjalnej? I ja się zastanawiam, czy na Wiejskiej ktoś odpowiada na takie pytania? Bo na takie pytania codziennie odpowiadamy my, samorządowcy.
My udzielamy konkretnych odpowiedzi. Nie odpowiadamy – nie wiem. A to jest dobry przykład, ponieważ powiat legionowski ma swoją specyfikę, bo szkoła specjalna, którą chcemy rozbudowywać, to jest obiekt budowany siłami wszystkich samorządów powiatu legionowskiego. Taki model wypracowaliśmy. Model zaufania i współpracy, który w tym samorządzie funkcjonuje. Dzisiaj te więzi ktoś chce przeciąć.

Paweł Kownacki (wójt Wieliszewa):

26886_27401Dla nas, mieszkańców Wieliszewa, to może być na plus. Dlatego, że mieszkańcy gmin będą de facto wybierać prezydenta Warszawy, a dodatkowo każda gmina będzie miała swojego przedstawiciela w radzie, to stworzy większe możliwości. Może wówczas Warszawa jako samorząd będzie bardziej się z nami liczyła. Również pierwsza strefa biletowa wydaje się być kuszącą opcją dla mieszkańców pozostałych gmin. Nie ukrywam jednak, że mam też pewne wątpliwości co do tej ustawy. Z całą pewnością dostęp zwykłego mieszkańca do prezydenta Warszawy, który będzie pełnił rolę starosty, może być bardziej utrudniony.

Jarosław Chodorski (wójt Jabłonny):

26885_27400Mam bardzo dużo wątpliwości związanych z projektem ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. Zasadnicze pytanie dla mnie – jaki jest cel tej ustawy? O ile jestem zwolennikiem powstania aglomeracji warszawskiej, to zadaję sobie pytanie, czy w tej sprawie nie chodzi jedynie o zmianę granic okręgów wyborczych. W projekcie ustawy niejasne są kompetencje obecnych gmin, które miałyby zostać przyłączone do Warszawy. Nie jestem również zwolennikiem likwidacji powiatu legionowskiego. Opinie mieszkańców nt. projektu, które do mnie docierają, są zdecydowanie negatywne. Jestem zdziwiony, że o projekcie przyłączenia Jabłonny do Warszawy dowiaduję się ze strony Sejmu. Tak duża zmiana z pewnością wymaga konsultacji z włodarzami gmin.

Sylwester Sokolnicki (burmistrz Serocka):

SONY DSC

Myślę, że więcej jest emocji i polityki niż racjonalnego podejścia. Metropolia jest potrzebna, mówi się o niej od 10 lat i najwyższy czas, żeby się nią zająć. Natomiast wydaje mi się, że budowę metropolii zaczęto od góry, a nie od dołu. Po pierwsze, trzeba ustalić, jakie ta metropolia funkcje ma spełniać. Po drugie, jaki zakres kompetencji gminy mogłyby przenieść na metropolię. Po trzecie, trzeba się zastanowić nad regułami, jakie ta metropolia będzie wprowadzać. Jesteśmy bardzo mocno związani, wszelkimi więzami z powiatem legionowskim. Przecież tworzyliśmy go od 1998 roku.

Maciej Mazur (wójt Nieporętu):

26896_27428Wychodzę z założenia, że jak coś dobrze funkcjonuje, to się tego nie zmienia. A myślę, że nasz powiat funkcjonuje bardzo dobrze i nie bardzo mogę się pogodzić z tym, że np. sąsiednia gmina Serock włączona zostanie do powiatu pułtuskiego a Nieporęt będzie w warszawskim.
Jeżeli chodzi o samą ustawę, to jeżeli coś się wprowadza bez konsultacji, to jest bardzo złe. To jest ustawa ustrojowa, w której nie mówi się nic o umocowaniu formalno-prawnym dotychczasowych gmin. Z tego wynika, że wszystko można zrobić.

Fot. główne: UM Legionowo

Komentarze

3 komentarze

  1. Kwiatkowski z Legionowa odpowiedz

    Oj tam, oj tam! Pożegnamy kilku niezatapialnych samorządowców. Z czaswm pożegnamy kilku niezatapialnych dyrektorów i kierowników. Zmienią się więzy i relacje między niezatapialnymi osobnikami. Stąd popłoch w urzędach, bo NOWI mogą powyciągac sprawy zamiecine pod dywan…..i będzie bolało. Jak to mówił klasyk: NIE BĘDZIE LEPIEJ, ALE BĘDZIE WESELEJ !!!

  2. Zerwikaptur odpowiedz

    Tak po prawdzie, jak będzie to się okaże po fakcie. Ale, pod warunkiem, że ta czy raczej inna ustawa (wersja, o ile wierzyć PIS-owi ma być zmieniona)… wejdzie!!! Gdybanie nad tym czy ktoś straci pracę, czy stracimy lub zyskamy to bajdurzenie. Typowo polskie dzielenie skóry na niedźwiedziu… Zachowajcie rozsądek ludzie!

  3. Krystian odpowiedz

    Mazur bez względu na “stan” funkcjonuje dobrze i lud go nie zmienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *