LEGIONOWSKI. Pielgrzymki na Jasną Górę

2018-08-16 8:57:33

Katolicy z całej Polski i Europy na przełomie lipca i sierpnia pielgrzymują do sanktuarium na Jasnej Górze. Wśród nich są też wierni z Legionowa i okolic

Sierpień to letni miesiąc, który dzieciom i młodzieży szkolnej kojarzy się z wakacjami. Dla katolików z Polski i Europy to czas pielgrzymowania do Częstochowy, na Jasną Górę.Wierni do sanktuarium zmierzają na uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które obchodzone są 15 sierpnia. Święto nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej, ponieważ tego dnia odbywa się święcenie kwiatów i ziół.

Legionowscy pielgrzymi

Wierni z Legionowa i okolic pielgrzymują na Jasną Górę najczęściej w grupach wyruszających z Warszawy, w Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej, Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymce Metropolitalnej oraz w Praskiej Pielgrzymce Rodzin. W tym roku po raz kolejny wyruszyła pierwsza legionowska grupa zasadnicza znana jako „1 Legionowo”.

Rekordowe pielgrzymi

Jedną z najdłuższych tras pielgrzymek ma ta idąca ze Szczecina, liczy 608 kilometrów, wierni trasę pokonują w 20 dni, od 25 lipca do 13 sierpnia. Pielgrzymka ze Szczecina po raz pierwszy wyruszyła w 1984 r. Za to najstarszą pieszą pielgrzymką jest Pielgrzymka Kaliska. Pierwsza potwierdzona pielgrzymka z Kalisza wyruszyła w 1607 roku.

Jasna Góra

Jasną Góra jest to zespół klasztorny zakonu paulinów w Częstochowie, położony na wzgórzu o tej samej nazwie. Jest to jedno z ważniejszych miejsc kultu maryjnego oraz najważniejsze centrum pielgrzymkowe wiernych w Polsce. Na Jasnej Górze znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Na przestrzeni wieków przed Cudownym Obrazem dokonywały się liczne cuda i uzdrowienia. Informacje o cudach i łaskach można zaczerpnąć ze źródeł archiwalnych i literatury, a także z opisów konkretnych wydarzeń. Historycznym źródłem jest m.in. list króla Władysława Jagiełły pisany do papieża Marcina V (XV w.).

Pielgrzymki – nie tylko piesze

Pielgrzymki na Jasną Górę odbywają się również w innym czasie, jednak nie są to już pielgrzymki piesze. Aby oddać cześć Matce Bożej wierni ja Jasną Górę podróżują również na rolkach czy rowerach. Pielgrzymi organizowane są również przez konkretne grupy zawodowe i środowiskowe – są pielgrzymki ludzi pracy, pielęgniarek, parlamentarzystów, żeglarzy czy kibiców.

KT

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *