Facebook

LEGIONOWSKI. Pierwsze zakażenie koronawirusem w Serocku oraz jedno nowe zakażenie w Legionowie!

2020-05-30 5:20:07

Według komunikatu Sanepidu z 30 maja br., w sumie 57 mieszkańców powiatu legionowskiego zostało zakażonych koronawirusem. Aktualnie 2 osoby są hospitalizowane z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 w powiecie zmarło 8 osób. Ponadto 16 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 218 osób jest poddanych kwarantannie domowej. 3 osoby znajdują się w izolacji domowej. Odnotowano również 43 przypadki ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w powiecie odnotowano 2 nowe zakażenia koronawirusem, 26 nowych przypadków objęcia kwarantanną domową oraz 2 nowe przypadki objęcia nadzorem epidemiologicznym. Przybył również ozdrowieniec.

Ozdrowieńcy: mężczyzna (l.43), izolacja domowa; z Jabłonny

Zakażenia: Serock i Legionowo

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (30 maja) 16 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 218 poddanych jest kwarantannie domowej. W sumie odnotowano 57 przypadków zakażenia, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się mieszkańców powiatu. 8 osób nie żyje oraz odnotowano 43 przypadki ozdrowieńców. Wczoraj (29 maja) nadzorem epidemiologicznym objętych było 18 mieszkańców, a kwarantannie domowej poddanych było 200 mieszkańców.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Podział zakażeń w powiecie

Podział osób zakażonych z podziałem na gminę (stan z 28 maja)

 • Legionowo: 27 zakażeń, 4 zgony, 20 ozdrowień;
 • Serock: 1 zakażenie;
 • Wieliszew: 6 zakażeń, 5 ozdrowieńców;
 • Nieporęt: 7 zakażeń, 1 zgon, 6 ozdrowień;
 • Jabłonna: 16 zakażeń, 3 zgony, 12 ozdrowieńców.

Sytuacja w Polsce

Liczba zakażonych koronawirusem: 23 376

Zgony: 1 051

Zakażenia dzisiaj: 221

Aktualizacja MZ 30 maja

 • 2 207 osób hospitalizowanych
 • 80 182 osób objętych kwarantanną
 • 19 161 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
 • liczba osób, które wyzdrowiały: 11 016 
 • 846 732 zbadanych próbek
 • 773 625 przebadanych osób
 • ponad 21,9 tys. testów wykonanych w ciągu doby

28 kwietnia Ministerstwo Zdrowia zmieniło system raportowania. Obok liczby zbadanych próbek raportuje także liczbę przebadanych osób. 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *