LEGIONOWSKI. Pierwsze zakażenie koronawirusem w Serocku oraz jedno nowe zakażenie w Legionowie!

2020-05-30 5:20:07

Według komunikatu Sanepidu z 30 maja br., w sumie 57 mieszkańców powiatu legionowskiego zostało zakażonych koronawirusem. Aktualnie 2 osoby są hospitalizowane z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 w powiecie zmarło 8 osób. Ponadto 16 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 218 osób jest poddanych kwarantannie domowej. 3 osoby znajdują się w izolacji domowej. Odnotowano również 43 przypadki ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w powiecie odnotowano 2 nowe zakażenia koronawirusem, 26 nowych przypadków objęcia kwarantanną domową oraz 2 nowe przypadki objęcia nadzorem epidemiologicznym. Przybył również ozdrowieniec.

Ozdrowieńcy: mężczyzna (l.43), izolacja domowa; z Jabłonny

Zakażenia: Serock i Legionowo

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (30 maja) 16 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 218 poddanych jest kwarantannie domowej. W sumie odnotowano 57 przypadków zakażenia, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się mieszkańców powiatu. 8 osób nie żyje oraz odnotowano 43 przypadki ozdrowieńców. Wczoraj (29 maja) nadzorem epidemiologicznym objętych było 18 mieszkańców, a kwarantannie domowej poddanych było 200 mieszkańców.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Podział zakażeń w powiecie

Podział osób zakażonych z podziałem na gminę (stan z 28 maja)

 • Legionowo: 27 zakażeń, 4 zgony, 20 ozdrowień;
 • Serock: 1 zakażenie;
 • Wieliszew: 6 zakażeń, 5 ozdrowieńców;
 • Nieporęt: 7 zakażeń, 1 zgon, 6 ozdrowień;
 • Jabłonna: 16 zakażeń, 3 zgony, 12 ozdrowieńców.

Sytuacja w Polsce

Liczba zakażonych koronawirusem: 23 376

Zgony: 1 051

Zakażenia dzisiaj: 221

Aktualizacja MZ 30 maja

 • 2 207 osób hospitalizowanych
 • 80 182 osób objętych kwarantanną
 • 19 161 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
 • liczba osób, które wyzdrowiały: 11 016 
 • 846 732 zbadanych próbek
 • 773 625 przebadanych osób
 • ponad 21,9 tys. testów wykonanych w ciągu doby

28 kwietnia Ministerstwo Zdrowia zmieniło system raportowania. Obok liczby zbadanych próbek raportuje także liczbę przebadanych osób. 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *