Facebook

LEGIONOWSKI. Podsumowanie kolejnej doby pandemii koronawirusa w powiecie

2020-05-25 3:35:32

Według komunikatu Sanepidu z 25 maja br., w sumie 54 mieszkańców powiatu legionowskiego zostało zakażonych koronawirusem. Aktualnie 2 osoby są hospitalizowane z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 w powiecie zmarło 8 osób. Ponadto 21 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 53 osoby są poddane kwarantannie domowej. 3 osoby znajdują się w izolacji domowej. Odnotowano również 41 przypadków ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w powiecie odnotowano 7 przypadków objęcia kwarantanną domową oraz 1 przypadek objęcia nadzorem epidemiologicznym.

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (25 maja) 21 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 53 poddanych jest kwarantannie domowej. W sumie odnotowano 54 przypadki zakażenia, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się 2 mieszkańców powiatu. 8 osób nie żyje oraz odnotowano 41 przypadków ozdrowieńców. Wczoraj (24 maja) nadzorem epidemiologicznym objętych było 29 mieszkańców, a kwarantannie domowej poddanych było 70 mieszkańców.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Podział zakażeń w powiecie

Podział osób zakażonych z podziałem na gminę (stan z 25 maja)

 • Legionowo: 26 zakażeń, 4 zgony, 20 ozdrowień;
 • Serock: 0 zakażeń;
 • Wieliszew: 6 zakażeń, 4 ozdrowieńców;
 • Nieporęt: 7 zakażeń, 1 zgon, 6 ozdrowień;
 • Jabłonna: 15 zakażeń, 3 zgony, 11 ozdrowieńców.

Sytuacja w Polsce

Aktualizacja MZ 25 maja

 • 779 576 zbadanych próbek
 • 712 675 przebadanych osób
 • ponad 12,1 tys. testów wykonanych w ciągu doby
 • liczba osób, które wyzdrowiały: 9 194 
 • 78 259 osób objętych kwarantanną
 • 19 587 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
 • 2 268 osób hospitalizowanych

  Liczba zakażonych koronawirusem: 21 440/

  Osoby zmarłe: 996

  28 kwietnia Ministerstwo Zdrowia zmieniło system raportowania. Obok liczby zbadanych próbek raportuje także liczbę przebadanych osób. 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *