LEGIONOWSKI. Podsumowanie kolejnej doby pandemii koronawirusa w powiecie

2020-05-25 3:35:32

Według komunikatu Sanepidu z 25 maja br., w sumie 54 mieszkańców powiatu legionowskiego zostało zakażonych koronawirusem. Aktualnie 2 osoby są hospitalizowane z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 w powiecie zmarło 8 osób. Ponadto 21 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 53 osoby są poddane kwarantannie domowej. 3 osoby znajdują się w izolacji domowej. Odnotowano również 41 przypadków ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w powiecie odnotowano 7 przypadków objęcia kwarantanną domową oraz 1 przypadek objęcia nadzorem epidemiologicznym.

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (25 maja) 21 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 53 poddanych jest kwarantannie domowej. W sumie odnotowano 54 przypadki zakażenia, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się 2 mieszkańców powiatu. 8 osób nie żyje oraz odnotowano 41 przypadków ozdrowieńców. Wczoraj (24 maja) nadzorem epidemiologicznym objętych było 29 mieszkańców, a kwarantannie domowej poddanych było 70 mieszkańców.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Podział zakażeń w powiecie

Podział osób zakażonych z podziałem na gminę (stan z 25 maja)

 • Legionowo: 26 zakażeń, 4 zgony, 20 ozdrowień;
 • Serock: 0 zakażeń;
 • Wieliszew: 6 zakażeń, 4 ozdrowieńców;
 • Nieporęt: 7 zakażeń, 1 zgon, 6 ozdrowień;
 • Jabłonna: 15 zakażeń, 3 zgony, 11 ozdrowieńców.

Sytuacja w Polsce

Aktualizacja MZ 25 maja

 • 779 576 zbadanych próbek
 • 712 675 przebadanych osób
 • ponad 12,1 tys. testów wykonanych w ciągu doby
 • liczba osób, które wyzdrowiały: 9 194 
 • 78 259 osób objętych kwarantanną
 • 19 587 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
 • 2 268 osób hospitalizowanych

  Liczba zakażonych koronawirusem: 21 440/

  Osoby zmarłe: 996

  28 kwietnia Ministerstwo Zdrowia zmieniło system raportowania. Obok liczby zbadanych próbek raportuje także liczbę przebadanych osób. 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *