LEGIONOWSKI. Policja apeluje o przestrzeganie przepisów

2019-07-07 3:15:23

Trwa sezon rowerowy a wakacje sprzyjają do korzystania z tego środka transportu. Niestety wielu rowerzystów nie stosuje się do obowiązujących przepisów, co jest powodem wielu zdarzeń z ich udziałem. Policja apeluje o rozwagę i o przestrzeganie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym

Każdego roku w okresie letnim dochodzi do wielu wypadków drogowych z udziałem rowerzystów. Wraz z rozpoczęciem tego sezonu policjanci otrzymują także większą ilość zgłoszeń o kradzieżach jednośladów. Aby więc zapobiec wszelkim zdarzeniom drogowym oraz utracie „dwóch kółek,, funkcjonariusze przypominają o zachowaniu szczególnych środków ostrożności i zdrowego rozsądku.

Bardzo ważnym elementem mającym wpływ na bezpieczeństwo jest uświadamianie sobie, że jazda rowerem z nadmierną prędkością może stwarzać niebezpieczne sytuacje zarówno dla użytkowników rowerów, jak i pozostałych uczestników ruchu zwłaszcza dla pieszych.

Letnia aura sprawia, że na ulicach coraz więcej jest zwolenników dwóch kółek. Niestety dość często rowerzyści zapominają, że korzystanie z jednośladu oprócz przyjemności, obciążone jest także przepisami, do których każdorazowo powinni się stosować.

Pomimo apeli i licznych przestróg wiele osób porusza się po drogach niesprawnymi technicznie rowerami, w tym często też bez obowiązkowego oświetlenia oraz pod wpływem alkoholu. Po zapadnięciu zmroku lub przy ograniczonej przejrzystości powietrza rowerzyści są niewidoczni dla innych użytkowników dróg, dlatego ważne jest również korzystanie z elementów odblaskowych umieszczonych w widocznych miejscach na ubraniu. Warto pamiętać także, że nieodzowny w podróży rowerowej może okazać się kask, który zabezpiecza głowę przed urazami w razie upadku.

Rowerzyści włączając się do ruchu lub przejeżdżając przez skrzyżowanie często przeceniają swoje siły potrzebne do wprowadzenia w ruch swojego pojazdu. Często też dochodzi do tragedii z winy rowerzystów, którzy wymuszają pierwszeństwo przejazdu, czy też ,,ścinają” zakręty. Nie należy zatem zapominać o technikach jazdy, przede wszystkim istotna jest umiejętna ocena odległości i prędkości nadjeżdżających pojazdów, a także potrzeba sygnalizowania odpowiednio wcześnie skrętów, czy też zasada bezpiecznego hamowania w przypadku zbliżania się do skrzyżowania lub też wyjeżdżania z bocznych ulic. Przejście dla pieszych – popularnie zwane “zebrą” jest oznakowane białymi pasami i służy pieszym do przekraczania jezdni. Zgodnie z przepisami rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go po przejściu dla pieszych jeśli chce je przekroczyć. Czyli rowerzysta nie może przejeżdżać rowerem po pasach dla pieszych.

Wyruszając na wycieczkę pamiętajmy również o pilnowaniu swojego mienia i jego odpowiednim zabezpieczeniu, tak aby wyprawa nie skończyła się przykrym incydentem. Dla złodzieja, który tylko czeka na okazję do kradzieży, rower jest cennym łupem. Zatem każdorazowo należy pamiętać o zabezpieczeniu roweru, gdy pozostawiamy go w miejscu publicznym (przed sklepem, czy na ulicy). Możemy zniechęcić złodzieja do kradzieży, utrudniając mu jego “pracę”, bowiem solidne zapięcia zajmują złodziejom dłuższą chwilę, co może sprzyjać temu, że zrezygnują z łupu.

Nie należy również zapominać o tym, że z pozostawianego roweru należy zdjąć liczniki, lampki i inne drobne wartościowe komponenty. Najbezpieczniej jest, gdy rower pozostawimy w dobrze widocznym, oświetlonym miejscu publicznym, albo w całkowicie zamkniętym pomieszczeniu. Dobrze jest również, gdy w pobliżu miejsca parkowania naszego roweru są kamery, które mogą odstraszyć potencjalnych złodziei. Należy zwróć też uwagę do czego przypinamy rower. Wszelkie barierki i słupki muszą być odpowiednio wytrzymałe

Rosnąca liczba jednośladów na polskich drogach zmienia podejście do zagadnienia jakim jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Uwzględniając specyfikę tej grupy wypadki z udziałem użytkowników jednośladów stanowią duży problem, gdyż pociągają za sobą poważne skutki. Stąd też od wielu lat podejmowane są różnorodne działania mające na celu ograniczenie liczby wypadków z ich udziałem, a co za tym idzie zmniejszenie liczby osób poszkodowanych.

Policjanci przypominają uczestnikom ruchu drogowego, że człowiek i jego zachowanie ma największy wpływ na jego bezpieczeństwo. Apelujemy zatem o rozwagę, przestrzeganie przepisów zarówno przez kierujących pojazdami, jednośladami jak i pieszych, aby wszyscy mogli bezpiecznie dotrzeć do celu.

Źródło: KPP Legionowo

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *