Facebook

LEGIONOWSKI. Policja radzi: jak bezpiecznie spędzić święta poza domem

2019-12-23 6:32:07

Święta Bożego Narodzenia to tradycyjnie czas spędzany z rodziną i najbliższymi. Bardzo często wiąże się on z wyjazdami wszystkich domowników i pozostawieniem pustego domu lub mieszkania na kilka dni. Co zrobić, aby po powrocie dobrze wspominać świąteczną podróż i cieszyć się z prezentów?

Włamanie do domu / mieszkania pociąga za sobą nie tylko straty materialne. Bardzo często wiąże się z utratą poczucia bezpieczeństwa i nietykalności osobistej. Zdaniem psychologów ofiary tego rodzaju przestępstw doświadczają stanów lękowych, cierpią na bezsenność i bóle głowy. Skutki psychologiczne są niekiedy poważniejsze niż utracone kosztowności.

Nie daj szansy włamywaczom i właściwie zabezpiecz swój dom!

Złodziej typując dom do włamania wybierze ten z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania, gdzie ryzyko zauważenia go będzie znikome.

Pamiętaj!

Planując urlop rozważ zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Tam będą bezpiecznie czekały na twój powrót.
Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Zainwestuj w rolety antywłamaniowe, atestowane zamki renomowanych firm, alarm połączony z monitoringiem, czujniki ruchu i dobre oświetlenie terenu.
Poproś sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas twojej nieobecności zaopiekowała się domem/ mieszkaniem, zebrała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki. Nigdy nie zostawiaj kluczy w umówionym miejscu np. pod wycieraczką czy kwiatkiem.
Za każdym razem, kiedy wychodzisz z domu zamykaj drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włącz alarm. Warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych.
Miej też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wyjazdu zamieszczaj dopiero po powrocie.
Nie ma zabezpieczeń nie do pokonania.
Warto jednak zniechęcić przestępców do wyboru twojego domu.

Przypominamy, że kraje europejskie, zjednoczone w Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości (EUCPN) wraz z EUROPOLEM, połączyły siły propagując kampanię „Stop włamaniom do domów”, której celem jest przypomnienie obywatelom ważnych zasad bezpieczeństwa i zachęcenie ich do właściwego zabezpieczenia własnego dobytku, mieszkania czy domu. Więcej informacji na temat kampanii w języku angielskim: www.eucpn.org – @eucpn – EUCPN – EUCPN.

Pamiętajmy, aby zawsze zabezpieczać dom i mieszkanie przed każdym wyjazdem!

 

(Biuro Prewencji KGP)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *