LEGIONOWSKI. Powiat zadbał o zdrowie mieszkańców

2022-01-19 6:42:29

Z bezpłatnych badań w ramach ubiegłorocznej edycji programu zdrowotnego skorzystało 1 664 mieszkańców. Na realizację programu Powiat Legionowski przeznaczył blisko 220 tys. złotych. Czas na podsumowanie

Starostwo powiatowe w Legionowie aktywnie zajmuje się promocją i ochroną zdrowia od 2001 roku. W 2021 roku zadbano o mieszkańców powiatu poprzez zorganizowanie bezpłatnych badań profilaktycznych, konsultacji oraz akcji edukacyjnych, mających na celu podniesienie świadomości i rozpowszechnienie wiedzy z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Ponadto Powiat aktywnie włączył się w inicjatywy prozdrowotne na naszym terenie organizowane przez podmioty zewnętrzne.

Z akcji wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego, skierowanej do osób wieku 50-75 lat niezależnie od wywiadu rodzinnego oraz 25-49 lat z obciążonym wywiadem rodzinnym, skorzystało 247 mieszkańców. U 218 wykonano kolonoskopię w znieczuleniu ogólnym z możliwością pobrania wycinków do badań histopatologicznych. 74 badania dały wynik nieprawidłowy, z czego w jednym przypadku wykryto nowotwór.

W ramach programu profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów gruczołu krokowego, dedykowanego panom w wieku 55-69 lat, przeprowadzono konsultacje lekarskie wraz z badaniem per rectum oraz oznaczono z krwi marker raka prostaty – PSA. Przebadano 37 pacjentów – 2 osoby uzyskały dodatni wynik PSA, u jednej z nich pojawiło się podejrzenie nowotworu. Dodatkowo zorganizowano także warsztaty edukacyjne prowadzone przez specjalistę urologa.

Dużym powodzeniem wśród mieszkanek powiatu cieszył się program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi – 160 pań zostało przeszkolonych z samobadania piersi, 75 wykonało mammografię. Badanie dało wynik nieprawidłowy w 5 przypadkach.

W trakcie ortopedycznych badań przesiewowych pod kątem wad postawy przebadano 1 200 drugoklasistów ze wszystkich publicznych szkół podstawowych z terenu powiatu. U 1 065 wykryto wadę postawy. Dofinansowano także instruktażowe zajęcia korekcyjne, skorzystało z nich 279 dzieci.

Konkurs teatralny „Zdrowie w Bajce” jest inicjatywą mającą na celu kształtowanie postaw prozdrowotnych i właściwych nawyków higienicznych oraz pogłębienie świadomości na temat zdrowego trybu życia wśród najmłodszych mieszkańców naszego powiatu. Ubiegłoroczna edycja zgromadziła ponad 250 dzieci.

Tegoroczna odsłona programu ruszy na przełomie lutego i marca.

 

fot. www.freepik.com/ źródło: www.powiat-legionowski.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *