Facebook
LEGIONOWSKI. Przebudowa DK 61 dopiero w maju 2018 roku?

2016-09-13 3:10:33

Od jesieni ubiegłego roku trwa procedura przetargowa na dokończenie legionowskiego odcinka drogi krajowej 61, a w dalszym etapie przebudowy drogi do ronda w Zegrzu. Do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zgłosiło się 13 oferentów. Jednak termin rozstrzygnięcia przetargu został zaplanowany dopiero w 2017 r. Zaś rozpoczęcie prac budowlanych może ruszyć dopiero w maju 2018 roku.

Przypomnijmy. Miała być to sztandarowa inwestycja pod hasłem „Nasz wspólny sukces!” pod którą podpisali się dwaj przyjaciele z PO Jan Grabiec i Roman Smogorzewski. Niestety inwestycja nadal stoi w miejscu. Dlatego zaniepokojony tym faktem poseł Jan Grabiec napisał list do ministra MSWiA Mariusza Błaszczaka z prośbą o interwencję ws. kluczowej dla całego regionu inwestycji. Jaka będzie odpowiedź ministra, który również jest mieszkańcem Legionowa? Na razie nie wiemy.

Ważny ciąg komunikacyjny

Jak czytamy w liście do ministra: „Przechodzący przez Legionowo odcinek DK 61 jest niezwykle ważnym ciągiem komunikacyjnym dla całego północnego Mazowsza. Jest to trasa łącząca Mazowsze z Mazurami, a także droga tranzytowa, prowadząca w kierunku Litwy. Drogą przenoszony jest także duży ruch regionalny – mieszkańcy powiatu legionowskiego, pułtuskiego i nowodworskiego codziennie dojeżdżają tą drogą do pracy. (…) Przy tej drodze zlokalizowane jest Centrum Szkolenia Policji – jednostka podporządkowana Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji. (…) Przypadkowa kolizja drogowa na tym odcinku może uniemożliwić komunikację funkcjonariuszy policji z CSP”. W dalszej części listu Grabiec przypomina, iż na przebudowę DK 61 w latach 2006 – 2013 na terenie powiatu legionowskiego wydano ponad 407 mln zł.

Finansowanie budowy – zabezpieczone

Na terenie Legionowa w minionych latach GDDKiA zmodernizowała dwa ważne legionowskie odcinki tej trasy. Do wykonania pozostał jeszcze ostatni legionowski odcinek, którego przebudowa znalazła się na liście Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-23. Ważna jest także przebudowa dalszego odcinka Legionowo – Zegrze, która została w 2015 r. wpisana do realizacji w ramach środków GDDKiA przeznaczonych na poprawę bezpieczeństwa na drogach krajowych” – czytamy. Grabiec podkreśla, że dzięki działaniom parlamentarzystów i samorządowców finansowanie budowy zostało zabezpieczone w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-23.

Przebudowa ruszy w maju 2018 roku?

Procedura wyboru wykonawcy trwa jednak nadmiernie długo. Drugi etap przetargu ma zostać ogłoszony przez GDDKiA we wrześniu 2016 r. jednak termin rozstrzygnięcia został zaplanowany dopiero w 2017 r. Zaś rozpoczęcie prac budowlanych jest planowane dopiero w maju 2018 r. – jak wynika z odpowiedzi udzielonej na moją interpelację przez wiceministra Infrastruktury i Budownictwa Jerzego Szmita. Inwestycja jest jednym z głównych problemów mieszkańców powiatu legionowskiego oraz północnego Mazowsza. Zwracam się do Pana z prośbą o zaangażowanie w przyspieszenie rozstrzygnięcia postępowania przetargowego. Po wielu miesiącach od rozpoczęcia postępowania są możliwości prawne zakończenia przetargu i podpisania umowy z wykonawcą w roku 2016, tak by prace budowlane mogły ruszyć w 2017 roku” – apeluje do ministra Błaszczaka, poseł Grabiec.

DARIUSZ BURCZYŃSKI

d.burczynski@toiowo.eu

Komentarze

2 komentarze

  1. Anna odpowiedz

    A czemu mieliby się przejmować miastem seniora??

  2. Zerwikaptur odpowiedz

    Politycy ogólnie mają na Legionowo wywalone! Niezależnie czy to Pis czy Po czy inn coś tam, coś tam…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *