LEGIONOWSKI. Samobójstwo – kiedy życie jest zbyt trudne

2018-03-03 3:50:56

W minionym roku 26 osób popełniło samobójstwo na terenie powiatu legionowskiego. Najwięcej bo aż 16 zostało popełnionych w Legionowie, 5 na terenie gminy Jabłonna, 3 w Serocku i po jednym w pozostałych dwóch gminach

W związku z ogromną ilością samobójstw na terenie powiatu postanowiliśmy porozmawiać z psychologiem o przyczynach, skutkach oraz spróbować odpowiedzieć na pytanie, dlaczego coraz więcej osób decyduje się zakończyć swoje życie. Co roku w Polsce popełnianych jest prawie 6 tys. samobójstw (statystyka GUS na 2016 r. mówi o 5405 przypadkach zakończonych śmiercią). 5 proc. więcej samobójstw popełniają mężczyźni. Coraz większy wpływ na decyzję o odebraniu sobie życia mają media (internet, telewizja). Najwięcej samobójstw popełnianych jest w okresie jesiennym.

Kiedy życie jest zbyt trudne

Psycholog Anna Lipska, na co dzień pracuje w kilku punktach na terenie naszego powiatu. Według pani psycholog 26 popełnionych samobójstw na terenie naszego powiatu, to dość duża liczba, biorąc pod uwagę wielkość powiatu. Jednak największym problemem nie są niestety już dokonane samobójstwa lecz „lęk” przed tym czy potrafimy pomóc ludziom, dla których życie staje się zbyt trudne. Problem samobójstw to problem złożony, składa się na niego z reguły więcej niż jeden z czynników. Najpierw pojawia się myśl. To właśnie ona później przeradza się w tendencje, która kończy się w chwili podjęcia decyzji o dokonaniu końcowego aktu samobójczego. Co najważniejsze w każdym z tych etapów można pomóc takiej osobie.

Przyczyny i skutki decyzji

Przyczyn może być naprawdę mnóstwo. Mogą to być m.in. czynniki psychiczno-osobowościowe jak: depresja, zaburzenia osobowości czy schizofrenia. Trudności adaptacyjne, uzależnienia, kryzysy (zawody miłosne, problemy rodzinne, utrata kogoś bliskiego), niskie poczucie własnej wartości, czy choroby. Skutkiem działania samobójcy jest bardzo często stygmatyzacja jego rodziny. Wytykanie palcami, plotki na temat tego co musiało się dziać w rodzinie. Jest to niestety bardzo częsty problem wynikający właśnie z braku pomocy osobie, która popełniła samobójstwo.

Krzyk o pomoc

Osoba pragnąca popełnić samobójstwo zaczyna zachowywać się inaczej. W psychologii określa się to mianem zespołu presuicydalnego. Pojawia się negatywne przekonanie, że z danej sytuacji nie ma wyjścia. Myśli zaczynają krążyć wokół śmierci. Osoba potrzebująca pomocy, zaczyna otwarcie rozważać o śmierci. Przy okazji zaczyna tłumić wszelkiego rodzaju emocje, po to aby w końcowym akcie samobójczym przelać całą stłumioną agresję na samym sobie. Kolejnym sygnałem ostrzegawczym świadczącym o tym, że może dojść do próby „S” jest tzw: zryw. Na kilka dni przed próbą osoba mająca zamiar skończyć swoje życie zaczyna zachowywać się „normalnie” aby uniknąć podejrzeń.

Jak pomóc?

Najważniejsze żeby nie zostawiać takiej osoby samej. Jeżeli widzimy, że taka osoba przejawia skłonności do popełnienia samobójstwa najlepiej zapytać ją wprost czy wszystko jest ok. Niedoszli samobójcy bardzo często walczą sami ze sobą. Chcą zakończyć życie ale chcą również żyć. Nie wolno takiej osoby zostawić samej, żeby nie zrobiła sobie krzywdy. Jeżeli nie możemy z jakichś powodów np.: u niej przenocować, powiadommy o tym jej rodzinę, bliskich albo służby (pogotowie, policję). Zaproponujmy jej rozmowę z psychologiem (tylko 2% osób planujących popełnienie samobójstwa trafia do psychologów, reszta trafia do szpitali po dokonaniu próby „S”). Okażmy takiej osobie zainteresowanie, wsparcie. Nie lekceważmy jej problemów. Wysłuchajmy i spróbujmy zrozumieć.

QK

 

Zdaniem kuratora:

W ostatnim czasie coraz częściej do Sądu wpływają zawiadomienia o próbie samobójstwa, podjętym przez młodzież w wieku ponad 13 lat. Ogólnie rzecz biorąc można mówić o braku umiejętności radzenia sobie młodzieży z własnymi emocjami, ale wiedzieć należy, że w wielu przypadkach katalizatorem ich działania jest dostęp do informacji. W Internecie, nie dość że z własnej śmierci można zrobić widowisko i nawet zostać bohaterem, to również tam można czerpać inspirację – np. zabawa w wyzwania.
Kuratorzy sądowi mają za zadanie stwierdzić, na ile sytuacja rodzinna nastolatka mogła przyczynić się do jego próby samobójczej ale także, na ile ta sama sytuacja rodzinna nie zapobiegła tej próbie. Właściwa komunikacja w rodzinie, wspólne spędzanie czasu, rozmowy, wsparcie w rozwiązywaniu problemów są bardzo ważnymi elementami profilaktyki. Dzieci, które dokonują samobójstw najczęściej są pozbawione tego wsparcia. Nie mają z kim porozmawiać, ponieważ rodzice są zapracowani, zmęczeni, ciągle poza domem, a jedyna konwersacja polega na codziennym pytaniu „co tam w szkole?, Dobrze? Aaaa, to okey”. Przy takim podejściu rodziców narażamy dziecko na szukanie pomocy w rozwiązywaniu jego problemów poza domem. Dobrze jest, jeżeli dziecko zwróci się do pedagoga lub psychologa szkolnego, gorzej, jeżeli do rówieśników, którzy rozwiązują własne problemy za pomocą alkoholu, narkotyków lub rozładowują emocje za pomocą agresji. Jeszcze gorzej – jeżeli ufają nieznanym sobie „znajomym” z sieci. „Znajomi”, tak naprawdę są anonimowi, nie martwią się o konsekwencje swoich porad a wręcz oczekiwać mogą „ciekawego” rozwoju sytuacji.

Roman Kulma

 

Komentarze

1 komentarz

  1. Tak to prawda ... odpowiedz

    Dziękuję, bardzo dobry i ciekawy artykuł . Można by stwierdzić, iż często to też zasługa tzw. znieczulicy na problemy przez bliskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *