LEGIONOWSKI. SKM-ką z Zegrza przez Wieliszew, Legionowo, aż do Piaseczna

2017-03-30 7:25:45

Od 2021 roku Wieliszew oraz Legionowo mogą zyskać bezpośrednie połączenie z odległym Piasecznem. Związane to jest z przebudową warszawskiej linii obwodowej, na którą PKP Polskie Linie Kolejowe przeznaczyły prawie 200 mln zł. Ale to nie wszystko. W momencie rewitalizacji linii nr 28, trasa SKM-ki wydłuży się aż do Zegrza!

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. 12 marca br.rozpoczęły realizację drugiego etapu przebudowy warszawskiej linii obwodowej na odcinkach między stacjami Warszawa Gdańska – Warszawa Zachodnia oraz Warszawa Gołąbki – Warszawa Gdańska.

Pociąg tylko do Gdańskiego
Odcinek pomiędzy Warszawą Zachodnią a Warszawą Gdańską został wyłączony z ruchu. Pociągi przyjeżdżające ze strony Legionowa będą dojeżdżały do stacji Warszawa Gdańska. Dalszą podróż zapewni komunikacja miejska (linie autobusowe nr 103, 221, 523). Pociągi pomiędzy Warszawą Gdańską, a Warszawą Zachodnią mają wrócić na nowe tory za 12 miesięcy. Jak się okazuje, to nie jedyne konsekwencje modernizacji za blisko 200 mln zł linii obwodowej dla mieszkańców naszego powiatu.

SKM-ką do Zegrza
Na chwilę obecną przez powiat legionowski kursują dwie linie SKM. S3 z Wieliszewa, przez Michałów-Reginów, Legionowo, aż do warszawskiego Okęcia. Natomiast linia S9 kursuje z Wieliszewa przez Michałów-Reginów, Legionowo do Warszawy Zachodniej. Gdyby powstała odpowiednia infrastruktura to ZTM mógłby przedłużyć trasę jednej z obecnie kursujących SKM-ek z Zegrza Południowego do Piaseczna! Szanse na to są coraz większe. – Ogłosiliśmy już przetarg na opracowanie dokumentacji przedprojektowej dla przebudowy odcinka linii kolejowej z Wieliszewa do Zegrza – poinformował Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

SKM-ką do Piaseczna
Wraz z przystosowaniem torów do szybkiego ruchu w centrum Warszawy i na odcinku od Okęcia do Piaseczna, ZTM ma zamiar uruchomić nowe SKM-ki – Pociągi z tej stacji będą mogły pojechać w kierunku Piaseczna przez Warszawę Zachodnią – swego czasu zaznaczył Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy PKP PLK. To ma być kluczowa inwestycja pozwalająca wydłużyć linię SKM z Legionowa przez Warszawę Gdańską w kierunku południowym. – Natomiast co do połączenia na linii Legionowo – Piaseczno, to przygotowujemy się do modernizacji stacji Warszawa Zachodnia. Prace skupią się także na przebudowie układu torów, co umożliwi swobodne prowadzenie ruchu od Piaseczna do Legionowa. Prace przy tej inwestycji rozpoczniemy w 2019 roku i zakończymy je w 2021 roku – poinformował Karol Jakubowski. Możliwe więc, że SKM-ką do Piaseczna będziemy mogli pojechać już za 4 lata.

DARIUSZ BURCZYŃSKI

d.burczynski@toiowo.eu

Komentarze

2 komentarze

  1. beabea odpowiedz

    Szybkie połączenie do Warszawy powoduje wzrost zainteresowania deweloperów. Blisko zalewu zegrzyńskiego powstają całe osiedla domków – przykładem jest http://www.panoramaserock.pl/

  2. EWA odpowiedz

    Słuchajcie łajzy i obiecywacze przedwyborczy. Mam już dość waszego czczego gadania. Grabiec obiecywał w 2010 i 2014, a teraz obiecuje naczelny Wróbel i gminne ptaszki – rzygać się chce jak to słyszę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *