LEGIONOWSKI. Śmieci dwa razy droższe w Serocku i Nieporęcie

2018-12-20 6:39:44

Zgodnie z uchwałami Rad Gminy w Serocku i Nieporęcie stawki za odbiór odpadów  od 1 stycznia 2019 r. pójdą w górę. W Serocku od nowego roku za śmieci segregowane mieszkańcy będą płacić 20 zł od osoby, a w Nieporęcie 18 zł. W obu gminach za odpady niesegregowane stawka została ustalona na 40 zł od osoby


Na koniec roku kalendarzowego Państwo jak i gminni włodarze zafundowali nam nie lada prezent, a mianowicie podwyżki cen odbioru odpadów. W Serocku i Nieporęcie Rady Gmin przegłosowały uchwałę, która wprowadza dwa razy wyższe opłaty za śmieci.

6 kontenerów na odpady

Ministerstwo środowiska na przełomie sierpnia i września br. przedstawiło projekt nowelizacji uchwały o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z jego założeniami, od 1 stycznia 2019 r. opłata za śmieci niesegregowane ma być czterokrotnie wyższa, niż za segregowane. Po wprowadzeniu nowych przepisów obowiązywać będzie aż sześć kontenerów na poszczególne frakcje odpadów. Ponadto projekt uchwały przewiduje obowiązek objęcia gminnym systemem odbierania odpadów komunalnych nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy oraz wprowadzić regulacje, zapobiegające powstawaniu dzikich składowisk.

Co z pozostałymi gminami?

Na najbliższej sesji Rady Gminy w Wieliszewie (28 grudnia br.) radni będą pracować nad uchwałą dotyczącą podwyżki cen odpadów. Nie są znane jeszcze stawki, które przegłosuje Rada Gminy. Los cen odbioru śmieci nie jest pewny w Legionowie i Jabłonnie. Na najbliższe sesje obydwóch gmin nie zaplanowano dyskusji na temat projektów uchwał dot. odbioru odpadów. W Jabłonnie wystąpił już problem z odbiorem śmieci. Firma odpowiadająca za ich odbiór wypowiedziała umowę gminie. A Ceny oferowane przez firmy zgłaszające się do przetargów znacznie przekraczały możliwości finansowe gminy. Z tego można wnioskować, że cena odbioru odpadów wzrośnie również w Jabłonnie.

Domki letniskowe

Podwyżce uległy również stawki za odbiór odpadów w domkach letniskowych. Na terenie Serocka ryczałtowa stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, za rok od domku letniskowego lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe wyniesie 240 zł za rok, jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny oraz 480 zł za rok, jeżeli odpady nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny.

KT

Komentarze

1 komentarz

  1. Podwyżka odpowiedz

    Ciekawy jestem co za “mądre głowy” z Rady Gminy wykombinował ,że należy podnieść opłatę za wywóz śmieci z domków letniskowych aż o 100% W moim przypadku przebywam na działce w okresie letnim kilkanaście razy,a więc produkcja odpadów ogranicza się do czterech worków w sezonie, które bez problemu wywiozę w bagażniku auta. Ustalanie tak wysokich opłat jest bezasadne i nie moralne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *