LEGIONOWSKI. SMOG – I stopień stężenia zanieczyszczeń – OSTRZEŻENIE

2019-04-18 12:01:41

 

W czwartek (18 kwietnia) Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało ostrzeżenie I stopnia dotyczące zanieczyszczenia powietrza. Wydane ostrzeżenie obowiązuje do końca dnia

Główną przyczyną podwyższonych wartości jest komunikacja, w tym wtórne pylenie z ulic i emisja spalin. Wystąpią również warunki meteorologiczne sprzyjające takiej sytuacji (słaby wiatr, wyż, zamglenia). Prognozuje się utrzymywanie podwyższonych stężeń pyłu, jednakże nie przewiduje się przekroczenia poziomu informowania oraz alarmowego, który mógłby powodować negatywne skutki zdrowotne.

W przypadku wystąpienia podwyższonych stężeń należy ograniczyć czas przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz przez osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia, oraz osoby ze skłonnościami do infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia należy skontaktować się z lekarzem. Osoby udające się do pracy, szkół itp. powinny ograniczyć ruch samochodowy i przesiąść się do środków komunikacji miejskiej lub tak organizować przejazd samochodem, aby zabierać maksymalną liczbę pasażerów.

Działania zapobiegające emisji zanieczyszczeń to m.in.:

 • korzystanie z alternatywnych sposobów przemieszczania się na krótkich odcinkach (rower, pieszo),
 • korzystanie z komunikacji miejskiej zamiast komunikacji indywidualnej,
 • ograniczenie używania spalinowego sprzętu ogrodniczego,
 • ograniczenie palenia w kominkach,
 • ogrzewanie mieszkań lepszym jakościowo paliwem,
 • bezwzględne przestrzeganie zakazu spalania odpadów w paleniskach domowych.

Komentarze

2 komentarze

 1. Normalny odpowiedz

  Droga Krajowa przebiegająca przez Legionowo jest główną przyczyną smogu (generuje wprost katastrofalny ruch samochodowy dla mieszkańców Legionowa).Nikt z władz samorządowych-powiatowych-szczebla centralnego tego nie dostrzega a szkoda .
  Radny Gminy Miasta Legionowo- Grzegorz Kowalski

  1. Hieniu odpowiedz

   I jaki jest pomysl pana radnego na ten problem? Zamknac droge krajowa? POlecam wybrac sie wieczorem chlodnym na wizyte w rejonie ul grudzie czy stanislawow drugi. Ten oszalamiajacy smrod i smog gorszy niz w pekinie nie idzie z drogi krajowej tylko z kominow legionowskich wiesniakow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *