LEGIONOWSKI. Spotkanie samorządowców ws. aglomeracji warszawskiej

2017-02-13 3:32:37

Generalnie byłem rozczarowany poziomem argumentacji przedstawionym przez poszczególnych panelistów. Granie na nucie, że jeśli nie my, to nikt inny tego nie zrobi było nie na miejscu. Tym bardziej, że chodziło o budowę szkoły dla dzieci niepełnosprawnych. Ale jak się okazuje każdy argument jest dobry, aby osiągnąć cel tj. wykazać przydatność powiatów.

Osobiście uważam, że powiaty w tej formie w jakiej są nie sprawdziły się. Dawniej np. wydziały komunikacji czy architektury były w gminach i każdy ten układ sobie chwalił, gdyż urząd rzeczywiście był bliżej mieszkańca. Zgadzam się jednak z tym, że przed wprowadzeniem reformy metropolitalnej my mieszkańcy powinniśmy mieć pełną wiedzę, co się stanie i komu zostaną przydzielone zadania wykonywane dotychczas przez urzędy powiatowe, to po pierwsze.

Po drugie jakie korzyści lub utrudnienia przyniesie mieszkańcom gmin ościennych przynależność do wielkiej aglomeracji warszawskiej. Tych informacji (w szczegółach) póki co nie ma i dlatego poziom argumentacji poszczególnych prelegentów był słabiutki. Może dla uzyskania pełnego obrazu sytuacji dobrze by było zaprosić na takie spotkanie, osobę z drugiej strony sceny politycznej np. posła Sasina, a nie grać do jednej bramki. I ostatnia ważna kwestia to sprawa referendum.

Edwin Zezoń

Edwin Zezoń

Zawsze byłem i będę za tym, żeby w istotnych sprawach, a przynależność terytorialna gmin taką z pewnością jest, mieszkańcy mogli się wypowiedzieć w drodze referendum. Jednak przed wspomnianym referendum powinni zostać rzetelnie poinformowani przez obie strony „sporu aglomeracyjnego” o wszystkich za i przeciw. W tym aspekcie, nie zgadzam się z propozycją prezydenta Smogorzewskiego, który na spotkaniu oświadczył, że zamierza wydać informator na ten temat. Moim zdaniem będzie to wskazywanie „jedynie słusznej drogi” – bliższej Panu prezydentowi, a przecież nie oto tu chodzi. Dlatego, uważam, że broszurka informacyjna wydana i opłacona z budżetów miasta czy gminy, (a więc z pieniędzy podatnika, a nie partii politycznej) powinna pokazywać argumentację obu stron polityczno-samorządowego sporu. Dopiero wówczas, po tak udzielonej mieszkańcom obustronnej informacji, możemy mówić o ewentualnym referendum.

Edwin Zezoń

Komentarze

6 komentarzy

 1. AGNIESZKA odpowiedz

  Czy to jest zgodne z prawem, aby miasto z pieniędzy podatników rozwieszało bilbordy z hasłem #NiedlaMegaWarszawy ? Zgodziłabym się na takie działania, po przeprowadzonym referendum, którego wynik, by na to wskazał, ale w obecnej chwili uważam, że jest to kolejna obrzydliwa manipulacja naszego Ratusza.

 2. Genek odpowiedz

  Ja też uważam, że powiaty powinny być zlikwidowane. Przecież na utrzymanie tych urzędów wydajemy miliony złotych ( w naszym powiecie to chyba ok. 12 mln.zł) a mogą to za mniejsze pieniądze robić gminy. Radni w województwie, radni w powiecie, radni w gmnie po co tego tyle??? Prezydent, wójt burmistrz czy radny nie jest zawodem dożywotnim choć niektórzy tak to traktują. Panowie niestety trzeba będzie zacząć pracować w swoich zawodach i wówczas zobaczymy czy zgromadzicie takie pieniądze jak gromadzicie obecnie.

 3. Edward odpowiedz

  Daro ma rację, kto jeśli nie My, mieszkańcy może to wszystko naprawić? Jest nas wystarczająco dużo, by przegłosować zastępy urzędników, tylko potrzeba kontrkandydata, który “porwie” ludzi i tchnie życie i świeżość w prace Urzędu. Zadrożny? Śmiechu warty pacan. Ktokolwiek z ugrupowania (kliki) prezydenckiego? To grupa załatwiająca swoje własne interesy. Zobaczycie, jak w następnych wyborach znów rozdzielą między sobą “zadania” typu “posadzenie kwiatków i krzewów na trawniku przy bloku…” – pamiętam jak takie rzeczy robili sami lokatorzy i nikt z władz się do tego nie mieszał. Zresztą, jaka to władza, która na lewo i prawo wywala nasze peniadze w bloto? Na referendum, na “centrum komunikacyjne” i jakąś “(nie)poczytalnie” zeby mieli gdzie potem robic spotkania z “mieszkancami” (czyt. ze soba i dla siebie, wystarczy przejrzeć zdjecia z tych sabatów zeby zobaczyc kto na to chodzi…)?? Mlodzi uciekaja z tej sypialni, jedyna grupa którą porywa Smogorzewski, to seniorzy. Seniorzy którzy, z całym szacunkiem, nie potrafią już ocenić merytorycznie władzy i polityki, dają się wodzić i oszukiwać jak dzieci. Ludzie którzy nie wiedzą, że może być inaczej niż “no to co że troche ukradł? park nam zbudował!” I nie rozumieją że w tym parku trują ich sąsiedzi, bo Urząd od ponad 4 lat zamiatał problem pod dywan, w imie osobistych animozji Prezydenta do jednego z mieszkańców sasiedniej gminy. Bo “ich kochany Prezydent” ma juz wiele przydomków, od “zegarka” zaczynając aż po “nikt mi nie będzie mówił co mam robić!”. I wlaśnie tym NIKIM dla pana Prezydenta, jestescie WY Drodzy Państwo.

 4. Daro odpowiedz

  Jakoś nie mogę sobie przypomnieć aby ostatnie wybory samorządowe odbywały się pod lufami karabinów
  Przecież Romka wraz z ekipą nie wybrał nikt inny tylko wy
  Daliście im taki mandat zaufania że jak stado baranów pozbyliście się wszelkiej opozycji, byliście tak naiwni, ogłupiali że nawet na radnego wybraliście brata prezydenta i to w dzielnicy która od lat jest totalnie zapuszczona i której mieszkańcami nikt się nie przejmuje
  Teraz domagacie się aby ktoś przyszedł i wywalił skompromitowaną ekipę za was???
  A co będzie jak nowa ekipa rządząca się nie sprawdzi, kogo będziecie widzieli w roli “miotły” do wymiatania nielubianej władzy ????
  Może znowu zakon krzyżacki ???

 5. mieszkanieclegionowa odpowiedz

  Żałosne są apele i wielkie słowa o zachowaniu niezależności samorządów w ustach ludzi, którzy dotychczas nas olewali i robili biznesy naszym kosztem. Oni raczej chcą żeby nadal nie było kontroli ich działalności !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 6. wojtek odpowiedz

  Też chciałem coś po łacinie, ale do głowy przychodzą mi tylko folwarczne zwroty, gdy pomyślę o tej naszej samorządowej ellycie. Panicznie walczą o swoje stołki, a ci co krzyczą najgłośniej jak roman mają najwięcej do stracenia. Żal mi tylko tych mieszkańców, którzy dali się podpuścić i teraz gotowi są walczyć o utrzymanie stołków rozmaitych nieudaczników i jełopów… wojtek. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *