LEGIONOWSKI. Szpital w Legionowie – ogłoszono harmonogram budowy

2019-02-28 4:34:31

Dzisiaj (28 lutego) w Ministerstwie Obrony Narodowej minister Mariusz Błaszczak ogłosił mapę drogową uruchomienia szpitala w Legionowie. Projekt budowlany ma być zatwierdzony w czerwcu 2019 r., a budowa ma się zakończyć w grudniu 2021 r.

Minister Mariusz Błaszczak, który był inicjatorem budowy szpitala oraz dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie gen. dyw. profesor Grzegorz Gielerak, podczas konferencji prasowej w MON, przedstawili szczegółowy harmonogram uruchomienia szpitala w Legionowie.

Szpital również dla mieszkańców

Nowy szpital ma być filią Wojskowego Instytutu Medycznego przy ulicy Szaserów w Warszawie. W założeniach ma on służyć nowo tworzonej dywizji wojsk operacyjnych, stacjonującym w Polsce wojskom sojuszniczym oraz dwóm mazowieckim brygadom obrony terytorialnej. Minister Mariusz Błaszczak zapewnił, że świadczenia dotychczas realizowane przez Wojskową Specjalistyczną Przychodnię Lekarską SPZOZ w Legionowie nadal będą wykonywane, a placówka, z rozszerzoną ofertą opieki medycznej, będzie dostępna również dla wszystkich mieszkańców Legionowa i regionu.

Budowę sfinansuje MON

Zgodnie z założeniami, w legionowskim szpitalu mają funkcjonować oddziały kardiologiczny, chirurgiczny, intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, ginekologiczno-położniczy oraz izba przyjęć. Szpital ma być przystosowany do jednoczesnej hospitalizacji 90 pacjentów. Będzie miał 5 kondygnacji naziemnych i parking podziemny. W ramach nowej inwestycji planowane jest także utworzenie bloku operacyjnego, składającego się 2 sal operacyjnych oraz oddziałów szpitalnych. Zatrudnienie w szpitalu znajdzie około 250 osób – w tym: lekarzy, pielęgniarek oraz inny personel medyczny i pomocniczy. Głównym źródłem finansowania będą środki z resortu obrony. – Rozwijamy Wojsko Polskie na wschód od Wisły. Szpital jest inwestycją ministra obrony narodowej, chciałbym to podkreślić i jesteśmy na dobrej drodze, żeby harmonogram zrealizować. Bardzo dobra marka szpitala WIM gwarantuje, że poziom świadczeń będzie wysoki – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Fragment planów przyszłego szpitala w Legionowie

Pierwsi pacjenci 2022

Zostały już podjęte pierwsze działania prowadzące do uruchomienia szpitala. Na ukończeniu jest już wykonanie koncepcji projektowej, która będzie podstawą do opracowania projektu budowlanego (sposób realizacji: planowanie inwestycji w drodze uzgodnień ze wszystkimi przyszłymi użytkownikami oddziałów szpitala oraz technologiem i inwestorem zastępczym).

Do 5 kwietniu 2019 r. ma zostać wydana decyzja środowiskowa, a do 22 czerwca br. ma powstać projekt budowlany. Wyłonienie wykonawcy robót budowlanych ma nastąpić do 18 października br.
Pracę budowlane mają potrwać do 28 grudnia 2021 r. Natomiast przyjęcie pierwszych pacjentów ma nastąpić 24 czerwca 2022 r. – Rozpoczęliśmy szybko oraz sprawnie i wszystko wskazuje, na to że ta inwestycja ma duże szanse powodzenia na jej ukończenie nawet we wcześniejszym terminie – zapowiedział generał Gielerak.

Komentarze

2 komentarze

  1. Normalny odpowiedz

    Dziękuje Panie Ministrze

  2. Normalny odpowiedz

    Dziękuje Panie Ministrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *