LEGIONOWSKI. Tragiczna wiadomość dla śpiochów! Dzisiaj śpimy o godzinę krócej

2021-03-27 12:34:26

 

W nocy z soboty na niedzielę (27/28 marca) przestawiamy zegarki, w związku z tym kolejny raz przechodzimy z czasu zimowego na letni. A co za tym idzie fani spania pośpią dziś w nocy o godzinę krócej

Punktualnie o godz. 2.00 część naszych czasomierzy zacznie wskazywać godz. 3.00. Resztę zegarków trzeba będzie przestawić ręcznie. Pocieszający może być fakt, że być może będzie to ostatnia zmiana czasu w najbliższym czasie.

Wolimy czas letni

Zgodnie z ustaleniami Unii Europejskiej być może dzisiejsza zamiana czas będzie ostatnią. Dyskusja nad zasadnością zmian czasu trwa w Unii Europejskiej od kilku lat. Badania przeprowadzone przez Komisję Europejską wskazały, że 84 proc. pytanych odpowiada się za zniesieniem zmian. Wśród nich byli również przedstawiciele naszego kraju. O tym czy to ostatnia zmiana czasu i jaki czas zimowy czy letni będzie obowiązywać na stałe zadecydują Państwa członkowskie. Jeśli okaże się, że zmiany mogłyby utrudnić działanie rynku Komisja Europejska będzie mogła przesunąć próbę ustalenia jednolitego czasu o 12 miesięcy.

Chodziło o oszczędności

Czas Letni po raz pierwszy zaproponował Benjamin Franklin w XVIII wieku. Miało to dać oszczędności wynikające z lepszego dopasowania czasu aktywności człowieka do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego. W Polsce pierwszy raz czas letni/zimowy wprowadzono w okresie międzywojennym. Później w latach 1946-1949, 1957-1964, a od 1977 r. stosuje się go nieprzerwanie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *