LEGIONOWSKI. Umieramy patrząc na dymiące kominy sąsiadów

2018-12-18 2:05:50

W styczniu 2017 r. zmarło o 23,5 proc. więcej Polaków niż w styczniu 2016 r. Że niemożliwe albo że nie wiadomo z jakiego powodu? Nic bardziej mylnego. “Przyczyną wzrostu liczby zgonów było skokowe pogorszenie jakości powietrza” – przyznaje Narodowy Fundusz Zdrowia

Marcin Mizgalski

Zawieszone zajęcia w szkołach, darmowa komunikacja miejska, przerwanie pracy w zakładach przemysłowych – już tego nie pamiętamy, ale właśnie tak wyglądał styczeń i luty 2017 r. w wielu miastach Polski. Ponad miesiąc oddychaliśmy w Polsce miksem trujących substancji: dioksyny, siarka, rtęć, metale ciężkie, związki azotu, ołów, amoniak, rakotwórczy benzo(a)piren. Poziom stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5 bił kolejne rekordy.

Lekarze alarmowali: zostańcie w domach. A prof. Andrzej Lekston ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu mówił: – Smog zbiera swoje żniwo. Utrzymujące się wysokie stężenia zanieczyszczeń powodują, że wzrasta śmiertelność i problemy naczyniowo-sercowe. Dziś mamy już pewność: jak podaje NFZ, „w styczniu liczba zgonów wzrosła aż o 23,5 proc. w stosunku do stycznia poprzedniego roku” (44,4 tys. vs 33,3 tys. w okresie styczeń-luty 2016). „Przyczyną jest skokowe pogorszenie jakości powietrza, które może rodzić gwałtowne konsekwencje zdrowotne u osób szczególnie podatnych, w tym ze strony układu krążeniowo-oddechowego” – czytamy w raporcie NFZ.

W raporcie NFZ można przeczytać ostrożne stwierdzenie, że oprócz smogu przyczynami większej liczby zgonów w styczniu i lutym 2017 r. mogły być pogoda i grypa. Te doniesienia wprost zmasakrował Jakub Jędrak, fizyk, autor portalu www.smoglab.pl. Udokumentował, że w styczniu 2017 r. zamarzły w Polsce 53 osoby. A śmiertelność na grypę wynosi 1-5 osób na tysiąc zachorowań. Jeśli więc w styczniu w Polsce odnotowano ok. 600 tys. chorych (dane publikowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Państwowy Zakład Higieny pod adresem http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/grypa/index.htm), to na grypę zmarło od 600 do 3.000 osób. A gwałtowny wzrost śmiertelności wyniósł 11.000. Lekarze oraz osoby potrafiące analizować dane, nie mają wątpliwości: unoszący się nad Polską smog, wzmaga grypę (bo obniża odporność), powoduje, że trudniej jest się z niej wyleczyć, ale fonalnie to nie grypa zabija dziś więcej mieszkańców Polski. Czyni to smog i mamy to dowiedzione na danych z całego kraju.

Więcej: http://oko.press/11-tys-wiecej-zgonow-przez-smog-w-2017-r-to-pokazuje-skale-katastrofy-ekologicznej/

Raport NFZ: http://www.nfz.gov.pl/download/gfx/nfz/pl/…/349/…/raport_-_zgony_w_2017_roku.pdf

Gdzie jesteśmy dziś?

Wczoraj, 17 grudnia, w całym powiecie legionowskim zaczął się sezon smogu. Dzień po zakończeniu szczytu klimatycznego w Katowicach zostaliśmy wprost zalani wyziewami z pieców węglowych, na pelet, wszelkiej maści „eko”groszki oraz z kominków. Tak – palenie w kominku drewnem nawet najlepszej jakości przyczynia się do zapylenia. Odczyty ze stacji monitorujących możecie Państwo sami sprawdzać na www.zatruci.pl lub na mapie Airly (w niej funkcjonuje sieć czujników, zamontowanych przez Gminę Jabłonna). Od siebie dodam jedynie, że wczoraj w Smogogrodzie (dawniej: Legionowo) mieliśmy zapylenie PM2.5 na poziomie 120-150. Podczas gdy nieprzekraczalny poziom wg WHO wynosi 20 (słownie: dwadzieścia). To tak, jakbyście wczoraj wypalili 40 papierosów, niezależnie od tego, czy lubicie, czy nie. Także wtedy, gdy śpicie. Także wtedy, gdy wasze dzieci mogą mieć 2 lata – one też „palą”. Ciężarne matki palą za dwoje.

W cywilizowanym świecie, w środku Unii Europejskiej, umieramy z każdym oddechem, bezczynnie patrząc na snujący się dym z kominów sąsiadów. Macie prawo zareagować, macie prawo do świeżego powietrza i może zwrócić sąsiadowi uwagę a w ostateczności wezwać straż miejską lub policję. Jedyna rada na dziś i kolejne dni: sprawdzajcie odczyty smogu a jeśli poziom przekracza 40 – zostańcie w domach. Zwróćcie na to uwagę nauczycielom Waszych dzieci w przedszkolu i szkołach. Wymagajcie od samorządu działania i likwidacji pieców węglowych. Nie dajcie się zbyć, że wymienili ich 300, skoro następny tysiąc wciąż czeka na wymianę. Pod choinkę kupcie zaś rodzinie oczyszczacz powietrza (proste urządzenie w przedziale cenowym 600-1200 zł, jeśli nie wiecie jaki – zapytajcie w szkole lub w gminie), chroniące zdrowie i samopoczucie Wasze i Waszych najbliższych. To jeden z najlepszych prezentów dla Waszych bliskich.

Marcin Mizgalski
Smog Legionowo

Komentarze

27 komentarzy

 1. amator ekolog odpowiedz

  Witam. Czytalem komentarze zwiazane ze smogiem. Sa dosyc ciekawe. Mam pytanie. Czy ktos z Panstwa testowal niskokosztowe pylomierze, porownujac je stacjami profesjonalnymi ochrony srodowiska?

 2. Antysmog odpowiedz

  “Wymagajcie od samorządu działania i likwidacji pieców węglowych. Nie dajcie się zbyć, że wymienili ich 300, skoro następny tysiąc wciąż czeka na wymianę.” – wymiana tego tysiąca pieców węglowych, przy nakładzie milionów złotych z kieszeni mieszkańców Legionowa, owszem może poprawić lokalnie sytuację ze smogiem w Legionowie, ale nie załatwi ten problem w sposób należyty w relacji poniesionych kosztów do efektu ekologicznego. Bo w zależności od warunków meteorologicznych, smog “napłynie” do Legionowa z okolicznych wsi. Może niech wielce szanowny i uczony Mizgalski, zajmie się na początek niską emisją w Gminie Jabłonna, ze szczególnym uwzględnieniem Chotomowa, a mieszkańcy Legionowa z cała pewnością, swoją działkę załatwią lepiej bez niego.

  1. Arnold odpowiedz

   „Wymagajcie od samorządu działania i likwidacji pieców węglowych..” – autor artykułu tak bardzo uogólniając problem, mocno przegina sprawę w stylu nawiedzonego “ekologa”, bo nie wszędzie jest konieczność i sens likwidacji takich “pieców”. Kotły na paliwa stałe mogą być dalej używane i to zgodnie z najnowszymi przepisami unijnymi np. Rozporządzenie Komisji (UE) 2015/1189 w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu kotłów na paliwa stałe. Obecnie w Polsce dalej można wprowadzać na rynek (sprzedawać) kotły na paliwa stałe, ale tylko klasy 5 spełniające wymagania normy PN-EN 303–5:2012. Kotły 5 klasy emitują na paliwach stałych ponad 90% mniej zanieczyszczeń (tlenku węgla, substancji smolistych, pyłów..) niż tzw. stare kopciuchy. W 2020r. wejdzie w życie dyrektywa Ecodesign, która jeszcze zaostrzy wymagania dla tych kotłów, ale dalej, po spełnieniu tych dodatkowych wymagań, będzie można je sprzedawać i eksploatować z poszanowaniem unijnych przepisów i np. dostawać unijną dotacje na wymianę starych kotłów węglowych na wyżej opisane.

   1. Daro odpowiedz

    W Legionowe nie ma możliwości otrzymania dotacji do pieca klasy 5, podejrzewam ze z tego powodu program wymiany kotłów cieszy się tak małym zainteresowaniem. Ludzie boją się kosztów gazu a także kosztów związanych z modernizacją kotłowni. Przy kotłach klasy 5 na pellet takich problemów nie ma bo koszt tony pelletu jest porównywalny z ceną węgla

    1. Arnold odpowiedz

     Daro, w uzasadnieniu uchwały antysmogowej Sejmiku Województwa Mazowieckiego (strona 12) pisze: „Zarząd Województwa Mazowieckiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020 na działanie 4.3.1 Ograniczanie zanieczyszczeń powietrza i rozwój mobilności miejskiej, kwotę 111 mln Euro między innymi na dofinansowanie do wymiany starych kotłów na paliwa stałe. Środki te udostępniane za pośrednictwem gmin stanowią narzędzie wsparcia dla mieszkańców, którzy będą dokonywali likwidacji ogrzewania starymi kotłami na paliwa stałe i zastosują ogrzewanie niskoemisyjne”.
     Jak to interpretują w UM Legionowo i dlaczego, nie wiem i raczej w Urzędzie powinni to wyjaśnić. Z całą pewnością, zgodnie uchwałą antysmogową, spalanie pellet (biomasy) w Legionowie jest dozwolone, a spalanie ich w kotłach 5 klasy będzie ogrzewaniem niskoemisyjnym i to podwójnie. Pod pojęciem gospodarki niskoemisyjnej w całej Unii na podstawie przepisów, rozumie się też ograniczanie emisji dwutlenku węgla CO2 ze spalania paliw – ocieplenie klimatu. Emisję CO2 ze spalania biomasy, przyjmuje się jako zero i pod tym względem jest to najbardziej ekologiczne paliwo stałe. Wynika to z tego, że przyjęte jest, że emisja CO2 ze spalania biomasy jest równa, ilości CO2 jaką rośliny wcześniej pochłonęły z powietrza w procesie fotosyntezy za “życia” biologicznego i bilans wychodzi na zero. Także, to też jest jakiś argument do rozmów z UM. Gmina w tym przypadku, ma obowiązek wykonywania uchwały antysmogowej Sejmiku i polityki klimatycznej UE, bo inaczej sama może mieć kłopoty z dotacjami na te działania – dura lex, sed lex. Życzę powodzenia w ewentualnych rozmowach z UM i może nie będą łatwe, ale uważam, że nie jesteś bez szansy załatwienia tej sprawy.
     Per aspera ad astra – Poprzez trud do gwiazd!

   2. Stefek odpowiedz

    Warto tu jeszcze uzupełnić, że kotły na paliwa stałe 5 klasy, zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (UE) 2015/1189 są dopuszczone do pracy w układzie kogeneracji – jednoczesnego wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej o mocy elektrycznej do 50 kW z jednego kotła. Moc elektryczna 50 kW wystarczy do zasilenia w energię elektryczną ok. 10 typowych budynków jednorodzinnych i np. będzie można ją sprzedać sąsiadom lub do krajowego systemu-elektroenergetycznego, bez względu na warunki atmosferyczne np. zachmurzenie i porę doby – nasłonecznienie. W wielu przypadkach taka lokalna kogeneracja, może się stać bardzo poważną konkurencją np. dla fotowoltaiki lub wręcz ją lokalnie eliminować, pod względem stabilności dostawy energii elektrycznej i ekonomicznym.

    1. Arnold odpowiedz

     Oczywiście masz rację. Tzw. uchwała antysmogowa: Uchwała 162/17 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 24 października 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa mazowieckiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw – jest jednym z elementów wdrażania do prawa krajowego Rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1189. Uchwała z obszernym uzasadnieniem, szczegółowo omawia te zagadnienia. Warto również zapoznać się z tym materiałem, bo nawet przy dużym lenistwie umysłowy to niewielka praca: plik uchwały w pdf tylko 35 kB, a uzasadnienia tylko 145 kB. Wartością dodaną do tak wykonanej pracy, będzie dokładne zrozumienie, że hasła w rodzaju „Wymagajcie od samorządu działania i likwidacji pieców węglowych” są dezinformacją – być może nieświadomą z braku odpowiedniej wiedzy – sprzeczną z obowiązującym w tym zakresie prawem.

 3. Daro odpowiedz

  Odnoszę dziwne wrażenie że walką i nagłośnieniem problemu smogu w Polsce zajmują się generalnie sprzedawcy masek i oczyszczaczy powietrza i innych tego typu urządzeń
  Co w takim razie z walką z głównym problemem, dlaczego z programu wymiany kotłów c. o skorzystało tak mało osób ???
  Może dlatego że na chwilę obecną mamy droższy niż Niemcy gaz, czekają nas podwyżki energii elektrycznej które spowodują że będziemy mieli najdroższy w Europie prąd,może dlatego że ogrzanie domu olejem opałowym to kilka tysięcy wyjęte z domowego budżetu w kazdym sezonie ???
  Bez dostosowania cen mediów energetycznych do kieszeni przeciętnego Kowalskiego nie mamy co marzyć o ograniczeniu smogu, nawet najtańszy do tej pory węgiel to obecnie około tysiąca złotych tona

  1. Być albo nie być - oto jest pytanie? odpowiedz

   Generalnie zgadzam się z Tobą, a zwłaszcza z pierwszym zdaniem komentarza. Artykuł koncentruje uwagę na zgubnych skutkach smogu z minimalną domieszką jego przyczyn. W tym przedświątecznym okresie, oczywiście ważne są religijne zasady, kierowane do przysłowiowej Kowalskiej i Kowalskiego w tym: emerytów, matek w ciąży, zdrowych jeszcze i już chorych, aktualnych i przyszłych podatników……. Przez treść przewija się biblijne ostrzeżenie: Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. I tu w ramach wolnej woli trzeba się decydować: „Umieramy patrząc na dymiące kominy sąsiadów” albo przeżyjemy w osprzęcie antysmogowym. A stawka jest kusząca, bo już w cenie 1kg karpia, prosty lud może kupić zbawienną maseczkę antysmogową – dizajnerskie od 4kg karpia w górę.

 4. Kocioł vs. Piec odpowiedz

  “zostaliśmy wprost zalani wyziewami z pieców węglowych, na pelet, wszelkiej maści „eko”groszki….”, “Robimy tak: ja dostarczam sorbent a wy wyznaczanie piec….” – autorzy tych wypowiedzi, powinni wcześniej zapoznać się z podstawowymi różnicami konstrukcyjnymi i wymiany ciepła w kotłach i piecach, bo kotły i piece to nie jest to samo i ich wypowiedzi mają znamiona dyletanctwa technicznego. To nie jest takie trudne, a dopiero po zrozumieniu tych różnic i douczeniu się z technik spalania paliw, będą mogli cokolwiek pisać o smogu. Dla ułatwienia opanowania podstaw tej wiedzy oraz bardzo ogólnie dodam, że kotły w wymianie ciepła ze spalania paliw z otoczeniem np. powietrzem w pomieszczeniach w Chotomowie, wyposażane są w wymienniki ciepła z czynnikiem pośredniczącym np. wodą, a piece już nie i to nawet w Chotomowie. Jeżeli autor artykułu w to wszystko nie wierzy, to niech zauważy, że nawet w Chotomowie, kotły na instalacji wewnętrznej ogrzewania zawsze mają jakiegoś rodzaju kaloryfery, a piece kaflowe już nie mają dodatkowo żadnych kaloryferów.

  1. Cezary odpowiedz

   wielka mi różnica – w obu przypadkach spalasz węgiel lub inną “eko”ściemę (“eko” od ekonomiczny, najtańszy). PS. Są kotły, które nie wymagają kaloryferów, “znawco” 🙂

   1. Kocioł vs. Piec odpowiedz

    Po uważnym przestudiowaniu twojego komentarza, znalazłem przyczynę różnicy naszych poglądów, między innymi na smog, w różnym rozumieniu słowa „kaloryfer”. Dla mnie słowo „kaloryfer” oznacza potoczne rozumienie wymiennika cieplnego np. typu woda-powietrze lub para-powietrze, elementu układu centralnego ogrzewania i w tym przypadku grzejnika. Zaś dla ciebie słowo „kaloryfer” oznacza potoczne określenie, wyćwiczonych mięśni brzucha: ośmiopak, sześciopak, six-pack……. Przy tak różnym rozumieniu tego słowa, które świadczy o naszym zupełnie różnym poziomie wiedzy technicznej, nasza dalsza dyskusja nie ma sensu. Dlatego też na twoją dalszą eko-paplaninę już nie będę odpowiadał.

    1. Frytka odpowiedz

     Tyle pisania a tak mało sensu. Nie szkoda ci czasu na te pierdoły o mięśniach?

 5. Romek odpowiedz

  Nie dziwi mnie, że na smogu różni ludzie chcą zarobić (oczyszczacze powietrza, sorbent ER1), ale straszyć innych ludzi śmiercią w tym własną, to już bardzo duża przesada i szczyt desperacji – może z głodu?

  1. Sorbent ER1 odpowiedz

   Szanowny Panie Romku, jeśli ma Pan dowody, że Sorbent ER1 nie działa, to bardzo chętnie skonfrontujemy nasze doświadczenia. Możemy nawet podjechać i na pańskich oczach przetestować działanie sorbentu 🙂

  2. Dąbrowski odpowiedz

   Rozumiem, że ty też kwestionujesz istnienie smogu?

   1. Romek odpowiedz

    Nie, kompletnie mnie nie zrozumiałeś i nawet wiem dlaczego, bo zostaliśmy stworzeni na różnych drogach ewolucji: ja darwinizmu a ty łysenkizmu – reszta w Wikipedii.

    1. Wojtek K. odpowiedz

     To chyba w trakcie tego darwinizmu zagapiłeś się na chwilę i ewolucja cię ominęła.

     1. Frytka

      romek, skracaj synu, przymus pisania nie przydaje ci sensu.

     2. Romek

      Serdecznie Ci dziękuję z ten komentarz i zaraz powiem o co chodzi. Według najnowszych badań genetycznych, mnie jako przeciętnego człowieka (mam to fachowo udokumentowane) od najbliżej spokrewnionymi z ludźmi – szympansami – dzieli zaledwie ok. 1,25% DNA. A Ty sprawiasz wrażenie, że w Twoim przypadku ta różnica może być istotnie inna i np. możesz być nadczłowiekiem. Zainteresowany Twoim przypadkiem oraz w celu uściślenia Twojego sklasyfikowania i pochodzenia pozwolisz, że zadam Ci kilka pytań dodatkowych. Czy jesteś ssakiem?, Czy masz menstruacje i ile trwa ciąża, Czy jesteś wszystkożerny (koniecznie wzór zębowy)?, Czy widzisz stereoskopowo?, Czy nasz ogon, nadgnioty pośladkowe?, Czy masz spionizowaną postawę?. To na razie tyle i o inteligencję nie pytam, bo dopiero postaram się ją ocenić.

 6. Kasandra córka Priama z Chotomowa odpowiedz

  “Umieramy patrząc na dymiące kominy sąsiadów” – refleksje na temat ostatnich chwil życia. Artykuł pokazuje prawdziwą twarz śmierci, zrywa otaczającą ją zasłonę mitów i przeinaczeń.
  Słyszeliście najnowszą nowinę?
  Chrystus się rodzi! Czas kolęd nadchodzi! Coca cola już ruszyła!
  Renifer Rudolf grzeje kopyta, Mikołaj w pośpiechu prezenty chwyta!
  A my umieramy i wszystkie radości oraz smutki ze śmiercią wnet pójdą w kąt!
  Serdecznie życzę wesołych świąt!

 7. Kominiarz odpowiedz

  Ekspert Mizgalski na wszystkim sie zna nawet na smogu

  1. Emil odpowiedz

   Kolonoskopia kominiarzowi nie pomogła?

 8. zamiast smoka mamy smoga odpowiedz

  typowy leming który napedza klientów na “cudo”, dawno dawno temu nie bylo tyla kominów opalano drewnem a średnia wieku zejscia “polanina” byla coś tak niewiele ponad 30 lat 😉 i wtedy spozywano wyłacznie żywnośc ekologiczna bo nawet u sąsiadów barbarzyńców chemii jeszcze nie znali …….

  1. Konwent Aktywistów odpowiedz

   generalnie ta nauka (i medycyna w szczególności) to nam strasznie szkodzi – kiedyś prawdziwi Polacy umierali pięknie, młodo i zdrowo, z dzidą w plecach albo od gruźlicy. A tera? Leki, OIOM,y, by-passy, karetki a wszystko w bólu i często w demencji. Kiedyś było lepiej 🙂

   1. genetyka głupcze odpowiedz

    kiedys np nie było HIF a teraz juz jest,…….

    1. twoja Stara odpowiedz

     tzn kiedy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *