LEGIONOWSKI. W ciągu weekendu 8 nowych zakażeń koronawirusem w powiecie!

2020-08-09 4:13:16

Według komunikatu Sanepidu z 9 sierpnia br., w sumie 120 mieszkańców powiatu legionowskiego zostało zakażonych koronawirusem. Aktualnie 1 osoba jest hospitalizowana z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 w powiecie zmarło 8 osób. Ponadto 259 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 424 osoby przebywają w kwarantannie domowej. 27 osób znajduje się w izolacji domowej. Odnotowano również 85 przypadków ozdrowieńców

W ciągu ostatniego weekendu  w powiecie odnotowano 8 nowych przypadków zakażenia koronawirusem (Legionowo: 3, Jabłonna: 5 ). Ponad w ciągu ostatniej doby odnotowano 2 przypadki objęcia nadzorem epidemiologicznym i 12 przypadków objęcia kwarantanną domową.

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (9 sierpnia) 259 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 424 poddanych jest kwarantannie domowej. W sumie odnotowano 120 przypadków zakażenia, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się 1 mieszkaniec powiatu. 8 osób nie żyje oraz odnotowano 85 przypadki ozdrowieńców. Wczoraj (8 sierpnia) nadzorem epidemiologicznym objętych było 257 mieszkańców, a kwarantannie domowej poddanych było 412 mieszkańców.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Podział zakażeń w powiecie

Podział osób zakażonych z podziałem na gminę (stan z 7 sierpnia)

 • Legionowo: 52 zakażenia, 4 zgony, 39 ozdrowień;
 • Serock: 11 zakażeń, 9 ozdrowieńców;
 • Wieliszew: 15 zakażeń, 12 ozdrowieńców;
 • Nieporęt: 12 zakażeń, 1 zgon, 9 ozdrowień;
 • Jabłonna: 28 zakażeń, 3 zgony, 16 ozdrowieńców.

Sytuacja w Polsce

Liczba zakażonych koronawirusem: 51 791 (624)

Zgony: 1 807 (7)

 • 1 930 liczba zajętych łóżek COVID-19
 • 73 liczba zajętych respiratorów*
 • 105 795 osób objętych kwarantanną
 • 9 227 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
 • liczba osób, które wyzdrowiały: 36 691
 • 2 219 459 zbadanych próbek
 • 2 123 622 przebadanych osób
 • ponad 20,3 tys. testów wykonanych w ciągu doby

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *