Facebook


LEGIONOWSKI. W Nieporęcie odnotowano kolejne zakażenie koronawirusem

2020-07-26 3:09:55

Według komunikatu Sanepidu z 26 lipca br., w sumie 99 mieszkańców powiatu legionowskiego zostało zakażonych koronawirusem. Aktualnie 2 osoby są hospitalizowane z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 w powiecie zmarło 8 osób. Ponadto 231 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 387 osób przebywa w kwarantannie domowej. 8 osób znajduje się w izolacji domowej. Odnotowano również 81 przypadków ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w powiecie odnotowano nowy przypadek zakażenia koronawirusem w Nieporęcie. Ponadto odnotowano 5 przypadków objęcia nadzorem epidemiologicznym oraz 16 przypadków objęcia kwarantanną domową.

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (26 lipca) 231 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 387 poddanych jest kwarantannie domowej. W sumie odnotowano 99 przypadków zakażenia, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia znajduje się 3 mieszkańców powiatu. 8 osób nie żyje oraz odnotowano 81 przypadków ozdrowieńców. Wczoraj (25 lipca) nadzorem epidemiologicznym objętych było 226 mieszkańców, a kwarantannie domowej poddanych było 380 mieszkańców.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Podział zakażeń w powiecie

Podział osób zakażonych z podziałem na gminę (stan z 19 lipca)

 • Legionowo: 45 zakażeń, 4 zgony, 38 ozdrowień;
 • Serock: 9 zakażeń, 8 ozdrowieńców;
 • Wieliszew: 14 zakażeń, 10 ozdrowieńców;
 • Nieporęt: 12 zakażeń, 1 zgon, 9 ozdrowień;
 • Jabłonna: 19 zakażeń, 3 zgony, 16 ozdrowieńców.

Sytuacja w Polsce

Liczba zakażonych koronawirusem: 43 065 (443)

Zgony: 1 671 (7)

 • 1 601 liczba zajętych łóżek COVID-19
 • 68 liczba zajętych respiratorów*
 • 93 311 osób objętych kwarantanną
 • 7 418 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
 • liczba osób, które wyzdrowiały: 32 753
 • 2 115 461 zbadanych próbek
 • 1 834 827 przebadanych osób
 • ponad 20,3 tys. testów wykonanych w ciągu doby

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *