LEGIONOWSKI/WARSZAWA. Wernisaż wystawy “Ważne Znaki”

2018-11-06 11:01:27

8 listopada 2018 r. (czwartek) o godz. 18.00 w warszawskiej Cytadeli na ul. Czujnej odbędzie się wernisaż wystawy Józefa Krzysztofa Oraczewskiego pt. “Ważne Znaki”

Wystawa przygotowana specjalnie z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości to synteza dwóch silnych nurtów twórczości artysty: cyklu „Zderzenia” i tematyki biało-czerwonej. Tym razem zderzeniu poddane zostały obszary definiowane przez barwy narodowe. Płaszczyzna codzienności ukazana wespół z symbolami wpisanymi w świadomość historyczną – otwiera przestrzeń pytań o wartości, dążenia i społeczną odpowiedzialność każdego z nas. Nie pozostawia jednak widza samego: daje otuchę, świadomość uczestniczenia w szerokim planie tworzenia wspólnego dzieła, bo ukazuje sprawy wykraczające poza kruchą codzienność. Ważne znaki pomagają wyznaczać kierunek: określają prawa moralne i reguły społeczne. Łączą: wzmacniają więź, dają poczucie bezpieczeństwa. Trwają: nawet zapomniane i odrzucone – pozostają niezmienne. W świecie pomieszanych wartości są jednoznaczne: wyrażają ważną prawdę.

Józef Krzysztof Oraczewski to twórca wielu autorskich realizacji przestrzennych i cykli obrazów, również wielkoformatowych, monumentalnych dzieł, które pokazywał na ponad pięćdziesięciu wystawach na całym świecie. Miał wielkie prezentacje w Muzeum Bochum w Niemczech, Muzeum Herclya w Izraelu, Muzeum Errenhof w Niemczech, w Muzeum we Fromborku, Muzeum Narodowym w Kielcach. Wystawiał w galeriach od Nowego Jorku po Moskwę. Prezentował prace na wspólnych wystawach ze światowej sławy artystami, takimi jak Andy Warhol, César Manrique, Wilfrid Polke, Victor Vasarely, Andreas von Weizsäcker. Obecnie działa na rzecz rozwoju polskiego rynku sztuki w ramach swojej autorskiej galerii ORAC.

Wystawę będzie można oglądać do 2 grudnia br

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *