Facebook

LEGIONOWSKI. Wojsko przeczesuje lasy wokół Legionowa

2018-04-19 12:18:25

Dzisiaj w czwartek (19 kwietnia) 32 żołnierzy z I Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusz Kościuszki zaczęło przeczesywać lasy w okolicy Legionowa w celu odnalezienia martwych dzików, padłych z powodu zarażenia ASF. Do południa znaleziono już 5 martwych dzików


W akcji biorą udział leśnicy, pracownicy Nadleśnictwa Jabłonna oraz 32 żołnierzy z I Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusz Kościuszki. Akcja ma na celu poszukiwanie martwych dzików, padłych z powodu zarażenia Afrykańskim Pomorem Świń. Tylko w ciągu pierwszej godziny poszukiwań żołnierze znaleźli dwa dziki. Jeden martwy osobnik znajdował się w lesie w okolicy Trzcian, a drugi w stanie agonalnym został znaleziony w pobliżu Kałuszyna. Stefan Traczyk, nadleśniczy Nadleśnictwa Jabłonna przewiduje, że tylko w ciągu jednego żołnierze i towarzyszący im leśnicy powinni przeczesać ok. 1000 ha lasu.

Przypomnijmy, że w poniedziałek, 20 listopada znaleziono dwa martwe dziki. Jak się okazało zwierzęta były zarażone afrykańskim pomorem świń (ASF). Jedno z padłych zwierząt, którego stan mógł wskazywać na zarażenie ASF, zostało znalezione na granicy Jabłonny i Legionowa. Drugi z osobników znaleziony został w Stanisławowie Pierwszym (Gmina Nieporęt). Badania laboratoryjne potwierdziły obawy, że dziki były zarażone wirusem afrykańskiego pomoru świń. Z informacji Głównego Inspektora Weterynaryjnego wynika, że ludzie nie są wrażliwi na zakażenie się wirusem ASF. Jedynymi gatunkami, które są na niego wrażliwe są dziki i trzoda chlewna. Od środy 29 listopada na terenie powiatu legionowskiego swoje działania prowadziły służby i wojsko w sile ok. 100 żołnierzy. Ich Działania miały charakter profilaktyczny, a ich celem jest zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania wirusa ASF na terenie województwa mazowieckiego. 

 

Komentarze

3 komentarze

 1. Koguc odpowiedz

  ASF idzie dalej na zachód ciekawe jak nasi
  sąsiedzi poradzą sobie z wycinką , a u nas i tak podrzucają to wszystko. A rolnik nawet nie może nic zrobić. U nas na wschodzie są porobione niby ala strefy skażone czy coś takiego. Masakra.

 2. nymirek odpowiedz

  bo za poszukiwanie dzików nie płacą

 3. Wrrrr odpowiedz

  Fajnie by było zobaczyć w takich poszukiwaniach tych wszystkich pseudo „zielonych”. Do krzyczenia są pierwsi ale jak coś realnie trzeba zrobić dla przyrody to jakoś nigdy ich nie widać….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *