LEGIONOWSKI. Wścieklizna bywa śmiertelna również dla ludzi

2021-02-10 8:39:21

Na początku lutego br. wykryto dwa przypadki wścieklizny u lisów na terenie powiatów Otwockiego i Mińskiego. W związku tym Wojewoda Mazowiecki wydał komunikat dotyczący zwalczania wścieklizny

Nadleśniczy Stefan Traczyk

Na terenie zagrożonym wprowadzono obostrzenia. Stefan Traczyk nadleśniczy Nadleśnictwa Jabłonna opowiedział nam o możliwości wystąpienia wścieklizny na naszym terenie
Pomimo przeprowadzanych od wielu lat na terenie Polski akcji szczepień lisów, choroba wścieklizny ciągle się ujawnia. Jak pokazują ostatnie zdarzenia na terenie gminy Wiązowna i Kołbiel w powiecie otwockim, w sumie również nie tak daleko od nas.
Ważne jest to, że byśmy sobie zdawali sprawę, że pomimo tego, że wścieklizna jest chorobą zwierząt, to również dla człowieka jest ona śmiertelna. Na całym Świecie co roku na wściekliznę umiera od 50 do 70 tysięcy ludzi, czyli całkiem sporo. Dlatego musimy uważać i nie lekceważyć tej choroby.
Po pierwsze musimy uważać na dziwnie zachowujące się leśne zwierzęta, a w szczególności na te, które tracą naturalny instynkt i podchodzą do ludzi.
Po drugie nie puszczajmy luzem naszych domowych zwierząt na tereny leśne, gdzie mogą być one pogryzione przez zarażone dziko żyjące tam zwierzęta.
Po trzecie, informujmy służby weterynaryjne o każdym przypadku znalezienia martwego zwierzęcia (w szczególności lisa) lub osobnika, który zachowuje się dziwnie, a w szczególności nie boi się ludzi.
W dzisiejszej dobie pandemii koronawirusa powodowanego przez wirusa SARS-CoV-2 o okrągłym kształcie z wypustkami, dobrze zdać sobie sprawę, że wścieklizna jest również powodowana przez wirusa, tylko że o nazwie RABV, który to wirus pod dużym mikroskopowym powiększeniem ma kształt podłużny, niczym torpeda. – powiedział naszej redakcji nadleśniczy.

Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje nakaz:

– trzymania psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu;
– pozostawienie zwierząt gospodarskich w okólnikach i na zamkniętych wybiegach.
Ponadto obowiązuje nakaz oznakowania obszaru zagrożonego na jego granicach przy drogach poprzez umieszczenie tablic z wyraźnym napisem: „UWAGA OBSZAR ZAGROŻONY WŚCIEKLIZNĄ ZWIERZĄT”.
Mając na uwadze zachowanie psów i kotów należy ograniczyć możliwość ich kontaktu ze zwierzętami wolno żyjącymi (stąd nakaz utrzymywania na smyczy). Zakaz organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt oraz przeprowadzania polowań i odłowów zwierząt mają na celu ochronę zdrowia i życia ludzi, którzy mogą mieć kontakt ze zwierzętami.

red.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *