LEGIONOWSKI. Wspólny CMENTARZ dla Jabłonny, Legionowa i Nieporętu?

2021-10-31 9:36:54

Prezydent miasta Legionowa Roman Smogorzewski wystąpił z inicjatywą utworzenia wspólnego cmentarza dla gmin Legionowo, Jabłonna i Nieporęt.
Miałby on powstać w Józefowie na terenie gminy Jabłonna, przy granicy z Nieporętem. Mieszkańcy i władze gminy Nieporęt, którzy zostali całkowicie zaskoczeni tym pomysłem, są przeciwko. Na nadzwyczajnej sesji w dniu 4 listopada radni mają przyjąć stanowisko, w którym wyrażają stanowczy sprzeciw wobec planów utworzenia cmentarza

Prezydent miasta Legionowo pod koniec września br. skierował pisma do władz Jabłonny oraz Nieporętu ws. podjęcia współpracy przy lokalizacji międzygminnego cmentarza w Józefowie, gm. Jabłonna. Cmentarz ten w postaci kolumbariów, czyli budowli służącej do zbiorowego przechowywania urn z prochami miałby znajdować się przy ul. Leśnej tzn. przy granicy z gminą Nieporęt.

Bo brakuje miejsc…

Jak się okazało, Gmina Legionowo jest bowiem właścicielem znajdującej się tam działki o powierzchni 4,5 ha. A obok znajdują się działki należące do Skarbu Państwa o pow. ok 17 ha, które również mogłyby być wykorzystane pod cmentarz.
– „W związku z tym, iż gmina miejska Legionowo w granicach miasta nie dysponuje terenem, który mógłby być wykorzystany na cmentarz zaproponowałem Panu Jarosławowi Chodorskiemu, Wójtowi Gmina Jabłonna lokalizację tego przedsięwzięcia na terenie należącym do gminy miejskiej Legionowo o powierzchni około 4,5 hektara w gminie Jabłonna. W mojej ocenie, ze względu na położenie lokalizacja ta nie będzie wywierała szkodliwego skutku na otoczenie, ponieważ proponuję budowę nowego cmentarza w formie kolumbariów” – czytamy w wystąpieniu prezydenta Smogorzewskiego.

Jabłonna wstępnie zainteresowana

Z pierwszych informacji wynikało, że wójt gminy Jabłonna poparł tę inicjatywę. Później jednak okazało się, że wstępnie wyraził zainteresowanie tą propozycją, jednak wszystko uzależnia od rozmów z Legionowem i Nieporętem, które dopiero mają się odbyć. Na cmentarzach w Jabłonnie i Chotomowie podobnie jak w Legionowie, zaczyna już brakować miejsc na nowe pochówki. Mówi się, że w Legionowie miejsc może zabraknąć już za 3 lata. Na cmentarzu w Chotomowie miejsc miałoby wystarczyć jeszcze na kilka, najwyżej kilkanaście lat. W Jabłonnie wolnej przestrzeni jest więcej, ale w związku z bardzo szybkim tempem przyrostu liczby mieszkańców (w gminie Jabłonna jest ich już ponad 21 tys.) może się okazać, że zabraknie go dużo wcześniej.
– Sama idea jest dobra, bo tworzenie cmentarzy komunalnych wynika wprost z ustawy. Miejsce też jest na uboczu, z dala od większych osiedli. Ale niczego nie wolno robić wbrew mieszkańcom, ich głos jest najważniejszy. W tej sprawie najważniejszy jest głos mieszkańców. Najpierw potrzebne są konsultacje, rozmowy, badania gruntu itd. Potrzebne są też zmiany studium oraz planu, a więc jest to perspektywa minimum 5-10 lat – mówi przewodniczący rady gminy Jabłonna Wojciech Nowosiński.

Podzielone głosy w Legionowie

Oprócz entuzjastycznych głosów w Legionowie, że międzygminny cmentarz w Józefowie to bardzo dobra lokalizacja i dobry pomysł, pojawiają się także głosy krytyki. – Dowiedziałem się o tym z prasy. Nikt tego z nami nie konsultował. Pomysł wydaje się średni. Bardziej przemawiała do mnie lokalizacja cmentarza przy ul. Strużańskiej (teren po dawnych składach amunicji – przyp. red.). Komunikacyjnie słabo, bo cmentarz byłby w dużej odległości od legionowskich kościołów – twierdzi legionowski radny Sławomir Traczyk. W podobnym tonie wypowiada się radny Mirosław Grabowski.
– O tym, że na legionowskim cmentarzu zabraknie miejsca na pochówek nowych zmarłych wiadomo było od dawna. Teraz dowiadujemy się z prasy, że prezydent prowadzi rozmowy z włodarzami ościennych gmin. Czyżby była to tak wielka tajemnica, że rozmowy trzeba prowadzić w ukryciu? Już raz chcieliśmy zawładnąć terenem jabłonowskiego lasu. Wtedy się nie udało. Czy teraz będzie podobnie?- mówi Grabowski

Protesty w Józefowie

Zupełnie inna sytuacja jest w Nieporęcie, gdzie gmina jakiś czas temu wyłożyła dużo publicznych pieniędzy, aby pozyskać działki na powiększenie miejscowego cmentarza. Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że miejsca na nieporęckim cmentarzu zabezpieczone są przynajmniej na 20-30 lat. Dlatego można podejrzewać, że nie będzie tam entuzjazmu dla tej inicjatywy, a wręcz może być ona potraktowana jak kukółcze jajo, które ktoś chce podrzucić gminie.
Mieszkańcy Józefowa już zapowiedzieli protesty przeciwko budowie cmentarza. Mówią, że kupowali w tej okolicy działki, ponieważ plan przewidywał zabudowę rezydencjalną, bez jakichkolwiek uciążliwych działalności. Dlatego nie zgodzą się na powstanie cmentarza. Uważają ponadto, że teren, który prezydent Legionowa chciałby wykorzystać na budowę schowków na urny jest o wiele za duży. Boją się, że wkrótce może powstać obok tradycyjny cmentarz, a także spalarnia.

Nadzwyczajna sesja w Nieporęcie

Jak ustaliliśmy, w sprawie tej ma się dopiero wypowiedzieć rada gminy Nieporęt. Jednak już dzisiaj słychać to, co sądzą o tym mieszkańcy, a szczególnie właściciele działek w rejonie ul. Leśnej, czyli w bezpośrednim sąsiedztwie planowanego cmentarza. – Rozmawiałam z mieszkańcami Józefowa. Zgromadziło się kilkadziesiąt osób. Jest duże niezadowolenie, mieszkańcy mają bardzo negatywny stosunek do inicjatywy utworzenia tam cmentarza. Przedstawiciele mieszkańców mają też uczestniczyć w komisjach, które mają zajmować się tą sprawą – mówi przewodnicząca rady gminy Nieporęt Bogusława Tomasik.
Przewodnicząca poinformowała nas również, że zaraz po dniu Wszystkich Świętych zostanie zwołana nadzwyczajna sesja rady gminy Nieporęt, która ma zająć się inicjatywą utworzenia wspólnego cmentarza dla Legionowa, Jabłonny i Nieporętu w Józefowie. Do sprawy będziemy wracać.

red.

Komentarze

3 komentarze

 1. AGNIESZKA odpowiedz

  Winda przy kładce nadal nieczynna. To są kpiny Urzędu Miasta z setek osób, które przez ostatnie trzy wolne dni podążało ulicą Parkową na cmentarz. Miasto nie zadbało o wykup terenu w najbliższym sąsiedztwie cmentarza i nie ulega watpliwości,że ma teraz palący problem do rozwiązania. Nieporęt jest na nie, a kto z Jabłonny chciałby być chowany w Józefowie?

 2. PoronionyPomysł odpowiedz

  Ale tu nie ma dojazdu. Dojazd możliwy jest tylko od Strużańskiej na terenie gminy Nieporęt. A w Nieporęcie nikt nie chce tego cmentarza, bo nie było go w żadnych planach. Ludzie pobudowali sobie tu nowe domy. To jest teren zasbudowy mieszkaniowej. Nie będzie więc Gmina wydawać pieniędzy na budowę takiej drogi, bo nikt na to nie pozwoli .
  Poroniony pomysł.

 3. Alina odpowiedz

  Ciekawe jak ludzie mieliby się dostawać na ten cmentarz?
  Niezmotoryzowani kilka kilometrów pieszo ulicą Strużańską lub przez las albo autobusem. A autobusu takiego póki co nie ma…..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *