Facebook


LEGIONOWSKI. Wspomnienie wprowadzenia Stanu Wojennego w pubie “Na Dołku”

2019-12-13 12:44:19

Dzisiaj (13 grudnia) w 38. rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce o godz. 19.00 w pubie “Na Dołku” (ul. Rynek 2 dawna Ciemnia) spotykamy się by powspominać…

Odznaczeni 2019 Krzyżem Wolności i Solidarności od lewej: Kazimierz Koślacz, Mieczysław Rudnicki, Bożena Kamińska, Andrzej Kicman, Jarosław Kalinowski

13 grudnia 1981 r. na terenie całego kraju wprowadzono Stan Wojenny. Odpowiedzialna za to była Rada Państwa na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego.

Po wprowadzeniu Stanu Wojennego konspiracyjne działania w Legionowie i okolicach podjęła mała grupa najaktywniejszych. Stworzyli konspiracyjne radio , w kościele na górce ks. Józef Schabowski odprawiał Msze za Ojczyznę, kilka ekip drukowało prasę i książki drugiego obiegu, pomagało Warszawie, szkoliło drukarzy w całej Polsce. Niewielka grupa stworzyła to, co dziś możemy nazwać górnolotnie ważnym ośrodkiem oporu przeciw komunistycznej dyktaturze.

Z historii Legionowa w tamtych czasach możemy być dumni.

Dlatego dzisiaj (13 grudnia) o godz. 19.00 zapraszamy wszystkich uczestników tamtych wydarzeń do wspólnego spotkania, wspominania w pubie “Na Dołku”. Będzie gitara, śpiew, wspomnienia i rozmowy.

Serdecznie zapraszamy!

Poniżej przedstawiamy wspomnienia uczestników biorących udział w tamtych wydarzeniach:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *