LEGIONOWSKI. Wyścig do szkół. Nawet 12 chętnych na 1 miejsce!

2019-06-08 7:52:48

20 maja br. zakończył się proces rejestracji kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych. W tym roku po raz pierwszy szkoły będą musiały przyjąć uczniów z dwóch roczników. Do niektórych klas na 1 miejsce było aż 12 chętnych


Zgodnie z przepisami Prawa oświatowego kandydat ma prawo aplikować do trzech szkół a w danej szkole do nieograniczonej liczby oddziałów. – Organ prowadzący ma prawo zwiększyć liczbę szkół, do których aplikuje dany kandydat. Z tego prawa skorzystała Warszawa, która zezwoliła na kandydowanie do nieograniczonej liczby szkół – mówi Tomasz Lisowski Kierownik Referatu Edukacji w Starostwie Powiatowym w Legionowie. – Obowiązkiem kandydata jest dokonać „rangowania” swojego wyboru tj. wskazać, która szkoła a w niej, który oddział jest oddziałem pierwszego wyboru, który drugiego itd. To spowodowało, że „rekordziści” wskazali nawet po kilkadziesiąt oddziałów np. 86 – dodaje.

„Konopnicka” atrakcyjniejsza dla absolwentów podstawówek

Liceum Ogólnokształcącego im. Konopnickiej w Legionowie przygotowało 7 oddziałów po szkole podstawowej (231 miejsc) i tyle samo miejsc dla uczniów po gimnazjum. W rekrutacji do szkoły zgłosiło się w sumie 1071 kandydatów, tj: 4,64 kandydata na jedno miejsce. Do „konopnickiej po gimnazjum zgłosiło się 860 kandydatów, 3,72 kandydata na jedno miejsce. W tej szkole do klasy największą popularnością cieszy się profil klasy angielski – geografia na 1 miejsce jest 11 chętnych.

ZSO 2 w Legionowie – WOS na pierwszym miejscu

W II LO przygotowano 120 miejsc dla absolwentów podstawówek, a do szkoły zgłosiło się 817 kandydatów (6,8 kandydata na 1 miejsce). Po gimnazjum do szkoły zgłosiło się 718 chętnych, czyli prawie 6 kandydatów na 1 miejsce. W przypadku „Królewskiej Dwójki” największym zainteresowaniem cieszą się klasy z rozszerzonym WOSem i to wśród absolwentów podstawówek i gimnazjów. Na jedno miejsce w takiej klasie (WOS + geografia i WOS + j. Polski) przypada 10 chętnych.

Szkoła przy ul. Targowej

W Technikum w PZSP w Legionowie („Targowa”) przygotowano 2 oddziały po szkole podstawowej i gimnazjalnej (po 64 miejsca). Do szkoły zgłosiło się 386 kandydatów z podstawówek: 6,03 kandydata na jedno miejsce. W przypadku absolwentów gimnazjów zgłosiło się 300 kandydatów: 4,69 kandydata na jedno miejsce. W przypadku tej szkoły najpopularniejszą klasą jest ta o profilu informatycznym – prawie 12 kandydatów na 1 miejsce. Szkoła Branżowa I Stopnia w PZSP w Legionowie przygotowała po 1 oddziale (po 32 miejsca) dla uczniów z podstawówki i gimnazjum. Tych pierwszych zgłosiło się 102, czyli na 1 miejsce przypada 3,19 kandydata. Po gimnazjum zgłosiło się 74 kandydatów, czyli 2,31 kandydata na jedno miejsce.

Szkoła w Serocku – kandydaci mogą być spokojni

Technikum w PZSP w Serocku przygotowało po 2 oddziały po szkole podstawowej i po gimnazjum (po 66 miejsc). Do szkoły zgłosiło się kolejno 167 kandydatów, (2,53 kandydata na jedno miejsce) ze szkoły podstawowej oraz 143 kandydatów z gimnazjum (2,17 kandydata na jedno miejsce). Szkoła Branżowa I Stopnia w PZSP w Serocku przewidziano tylko po 1 oddziale po szkole podstawowej i po gimnazjum, po 33 miejsca. W tej szkole nie będzie większego problemu z miejscami, ponieważ po szkole podstawowej zgłosiło się tylko 38 kandydatów, a po gimnazjum jedynie 22.

Nowe Liceum w Stanisławowie Pierwszym

Otwarte w tym roku LO w Stanisławowie Pierwszym przygotowało po 1 oddziale dla kandydatów po szkole podstawowej oraz gimnazjum. Oddziały będą liczyć po 26 miejsc. Do szkoły po podstawówce zgłosiło się 161 kandydatów: 6,19 kandydata na jedno miejsce oraz 98 kandydatów po gimnazjum, czyli 3,77 kandydata na jedno miejsce.

Szkoła w Komornicy – nie ma zainteresowanych przedmiotami ścisłymi

Liceum w Komornicy przygotowało 170 miejsc dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów. Z podstawówek do szkoły zgłosiło się 204 chętnych (1,2 osoby na 1 miejsce) oraz 188 absolwentów z gimnazjów (1,1 osoby na 1 miejsce). Najpopularniejszymi profilami są profile wojskowy (98 chętnych ośmioklasistów i 102 gimnazjalistów) i policyjny (86 chętnych ósmoklasistów i 87 gimnazjastów). Do klasy o profilu matematyczno – fizycznym zgłosiło się tylko 23 ośmioklasistów (przewidziano 34 miejsca). W technikum w Komornicy chętnych jest mniej, niż miejsc. Z podstawówek zgłosiło się tylko 17 uczniów, a z gimnazjów jedynie 9.

red.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *