LEGIONOWSKI. Wysyp ścieżek rowerowych

2017-01-11 9:11:14

W ramach specjalnego programu finansowanego z funduszy europejskich na terenie 8 gmin już wkrótce powstanie kilkadziesiąt kilometrów nowych ścieżek rowerowych. W minionym tygodniu gminy otrzymały dofinansowanie na blisko 60 mln zł.

Przypomnijmy. 28 lipca br. została zawarta umowa dotycząca współpracy 8 gmin (Jabłonny, Legionowa, Nieporętu, Wieliszewa, Czosnowa, Nowego Dworu Mazowieckiego, Łomianek oraz Radzymina) w ramach partnerstwa, którego celem jest budowa systemu ścieżek rowerowych w ramach strategii ZIT (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne). Liderem tego projektu jest Legionowo.

Co w Jabłonnie?
Koncepcja budowy ścieżek rowerowych na terenie gminy Jabłonna w ramach ZIT zakłada budowę ok. 15 km tras rowerowych o łącznej wartości 5,2 mln zł. Zakłada się budowę ścieżek wzdłuż istniejących ciągów: ul. Modlińskiej od granicy z Warszawą po granicę z Nowym Dworem Mazowieckim (częściowo w pasie jezdni), wzdłuż ul. Zegrzyńskiej w Jabłonnie, wzdłuż Chotomowskiej w Jabłonnie dalej ul. Partyzantów i Kolejowej w Chotomowie, wzdłuż Klonowej i Dębowej w Bożej Woli, wzdłuż ulic Kisielewskiego-Malborskiej-Legionowskiej w Jabłonnie, wzdłuż ulic Szarych Szeregów-Okulickiego w Jabłonnie i wzdłuż ul. Strużańskiej od granicy z Legionowem do granicy z gminą Nieporęt.

Co w Wieliszewie i Nieporęcie?
Gmina Wieliszew zgłosiła do projektu łącznie ponad 10 km ścieżek rowerowych, ciągów pieszo-rowerowych i chodników przy szacowanych kosztach ponad 7,2 mln zł. – Dostaliśmy środki na ścieżki rowerowe od ul. Suwalnej od granicy z Legionowem do Nowodworskiej w Łajskach, następnie Nowodworska do stacji Statoil koło dwóch rond w Skrzeszewie. A drugi odcinek to od skrzyżowania z Modlińską i Przedpełskiego do samej plaży w Wieliszewie – pochwalił się wójt Paweł Kownacki. W gminie Nieporęt nowe ścieżki mają powstać wzdłuż drogi powiatowej od ronda w Białobrzegach aż do odległego Beniaminowa. Nowe ścieżki również powstaną wzdłuż drogi wojewódzkiej 632 od granicy z gminą Jabłonna do Kanału Żerańskiego w ten sposób będą przebiegały wzdłuż Józefowa, Kątów Węgierskich i Rembelszczyznę.

14835

Co w Legionowie?
W Legionowie istnieje ponad 10-kilometrowa sieć tras rowerowych, które mają uzupełnić nowe w ulicach Suwalnej (od ul. Szarych Szeregów do Orzechowej), Cynkowej (od ul. Orzechowej do Al. Legionów), Alei Legionów (od ul. Cynkowej do ul. Al. Róż), Al. Róż (od Al. Legionów do PKP Przystanek). Nowy szlak dla jednośladów ma powstać także w ulicy Piaskowej (od stacji PKP Legionowo Piaski do ul. Zegrzyńskiej), pomiędzy Zespołem Szkolno–Przedszkolnym nr 4 a tą stacją, drogę rowerową zyska ulica Strużańska na odcinku od Zegrzyńskiej do granicy miasta, Handlowa (od Polnej do Piłsudskiego), Parkowa (od torów do ul. Jagiellońskiej) oraz Jagiellońska (od Barskiej do PKP Legionowo Przystanek) a także ul. Kwiatowa (od przejazdu do ul. Wiejskiej). W sumie zaplanowano 10,4 km nowych szlaków, które połączą te już istniejące w jedną, spójną sieć rowerową. Jednak dokładną listę tras ratusz ma podać w najbliższym czasie.

DARIUSZ BURCZYŃSKI

d.burczynski@toiowo.eu

Komentarze

2 komentarze

  1. Agata odpowiedz

    Ścieżka wzdłuż Kwiatowej? Dobre sobie. Pod warunkiem jednak że również progi zwalniające dla aut bo inaczej strach będzie tamtędy jeździć.

  2. Andy odpowiedz

    Czy ktoś pomyślał , że prowadzenie ścieżek rowerowych wzdłuż dróg wojewódzkich czy krajowych to wyrzucanie pieniędzy w błoto? Kto będzie jeździł rowerem w spalinach i narażając się na niebezpieczeństwo kolizji z samochodami. Dla celów rekreacyjnych ścieżki powinny być wytyczone wzdłuż brzegów cieków wodnych np Zalewu, czy przez lasy, chyba takich terenów w powiecie legionowskim nie brakuje? Ścieżki wzdłuż dróg publicznych niech finansują ich zarządcy – dla poprawy bezpieczeństwa, ale na pewno nie będą one wykorzystywane do rekreacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *