LEGIONOWSKI. Zamknięte granice, centra handlowe, puby i restauracje – wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego

2020-03-13 11:55:35

Dzisiaj (13 marca) w trakcie konferencji prasowej, która miała miejsce po godz. 19.00 premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego. Decyzja jest spowodowana coraz większa liczbą zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2

W związku z tym dla cudzoziemców zostaną zamknięte granice, a centra i galerie handlowe, puby i restauracje będą działały tylko w ograniczony sposób. Msze święte będą transmitowane w telewizji i w internecie. Jednocześnie premier uspokaja i prosi, aby nie wpadać w panikę.

Zamknięte granice

Od niedzieli, przez 10 dni (z możliwością przedłużenia tego okresu) przywrócone zostaną wszystkie zewnętrzne granice Rzeczypospolitej Polskiej, wprowadzony zostanie zakaz wjazdu do kraju przez cudzoziemców. Wszyscy obywatele polscy, którzy postanowią wrócić w tym okresie do kraju, zostaną skierowani na 14-dniową kwarantannę. Od niedzieli od północy zostaną również wstrzymane wszystkie lotnicze pasażerskie połączenia międzynarodowe. Ruch ogólnopolski pozostaje bez zmian. Granice nie zostaną zamknięte dla przepływów towarów.

Ograniczenie zgromadzeń do 50 osób

W związku z rozprzestrzenianiem się w naszym kraju pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 częściowo zamknięte zostaną również na okres 2 tyg. galerie i centra handlowe, puby, restaurację i kawiarnie oraz wszystkie miejsca, gdzie może spotykać się większa liczba osób. Lokale gastronomiczne będą mogły realizować jedynie zamówienia na wynos lub z dowozem. Podobnie jak w przypadku galerii i centrów handlowych wprowadza się ograniczenia ws. marszów, demonstracji, uroczystości religijnych. Msze święte mają być transmitowane w internecie i telewizji. Premier zaapelował także o spędzanie czasu w domu oraz aby ograniczyć do minimum przemieszczanie się. Apel dotyczył głównie młodych osób, które bardzo często są nosicielami koronawirusa Sars-CoV-2 i przechodzą wywoływaną przez wirusa chorobę COVID-19 bezobjawowo.

Zgodnie ze stanowiskiem Ministra Zdrowia, za nieprzestrzeganie zaostrzeń kwarantanny dla działalności gospodarczych grozi kara 5 tys zł.

Sytuacja jest dynamiczna

Od dwóch dni do naszej redakcji trafiają niepotwierdzone informacje dot. zamknięcia w najbliższy weekend Warszawy i oznaczenie jej tzw. strefą czerwoną. Oznaczałoby to całkowite zablokowanie miasta m.in przez zakaz wjazdów i wyjazdów, wstrzymanie pracy komunikacji miejskiej, zamknięcie najważniejszych instytucji oraz miejsc pracy. Informacje te miałyby pochodzić z przecieków jakie pojawiają się na szczeblach rządowych. Serwisy rządowe dementują te doniesienia. Będziemy Państwa na bieżąco informować o dalszej sytuacji. Informacje można także znaleźć na stronach internetowych:

Ministerstwo Zdrowia: http://www.gov.pl/web/zdrowie
Sanepid: http://gis.gov.pl/
Dedykowana strona w spr. koronawirusa: http://www.gov.pl/web/koronawirus

 

Źródło: http://www.gov.pl/web/koronawirus/zamykamy-granice-przed-koronawirusem

http://www.gov.pl/web/koronawirus/ograniczenia-dzialalnosci-gastronomicznej-rozrywkowej-oraz-funkcjonowania-galerii-handlowych

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *