LEGIONOWSKI. Zamknięte szkoły i urzędy

2020-03-19 8:48:24

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce, cześć instytucji na terenie Powiatu Legionowskiego wprowadziła ograniczenia w dostępności do swoich usług lub wprowadziła uruchomiła nowe usługi ułatwiające do nich dostęp bez wychodzenia z domu

W konsekwencji pojawienia się coraz większej ilości osób zakażonych koronawirusem od poniedziałku (16 marca) zamknięte przez okres co najmniej dwóch tygodni będą wszystkie szkoły, przedszkola i żłobki. Nie będzie zajęć na uczelniach wyższych. Od 12 marca zostaje zawieszona działalność: gminnych i powiatowych ośrodków kultury, klubów aktywności społecznych, świetlic środowiskowych. Zamknięto również teatry i kina. Odwołano również wszystkie wydarzenia kulturalne oraz sportowe.

Starostwo Powiatowe

Mając na względzie zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa w Starostwie powiatowym zdecydowano o wprowadzeniu ograniczeń w dostępności do usług powiatowej administracji. Starosta namawiam również mieszkańców, aby ci załatwianie w urzędach spraw, które nie są terminowe, odłożyli w czasie. I tak od piątku 13 marca 2020 do odwołania w Starostwie Powiatowym w Legionowie obsługa klientów będzie się odbywać wyłącznie na parterze budynku w Biurze Obsługi Mieszkańców. Poproszono też o nieprzychodzenie do starostwa w towarzystwie osób, w szczególności dzieci i osób starszych, których obecność nie jest niezbędna przy załatwianiu spraw.

Urząd Miasta i Urzędy Gmin

Zgodnie z zaleceniami administracji rządowej i w trosce o zdrowie mieszkańców apeluje się, aby w przypadku konieczności załatwienia spraw urzędowych skorzystać z możliwości ich zrealizowania drogą elektroniczną np. poprzez platformę EPUAP, mailowo lub telefonicznie. Obsługa mieszkańców na terenie Urzędu Miasta Legionowo od 16 marca 2020 r. odbywa się wyłącznie na parterze ratusza. Sugeruje się również, aby dokonywać czynności płatniczych poprzez bankowość elektroniczną.

Odwołane rozprawy w legionowskim SĄDZIE

Prezes Sądu Rejonowego w Legionowie wydał zarządzenia polecające odwołanie rozpraw i posiedzeń, które miały się odbyć w dniach od 13 marca do dnia 31 marca 2020 r. Wyjątkiem są publikacje orzeczeń, które mają odbywać się zgodnie z wcześniej wyznaczonymi terminami. Odbywać się będą także niektóre (wyszczególnione w zarządzeniu) rodzaje spraw karnych oraz spraw rodzinnych i opiekuńczych.

E-usługa zamiast wizyty w URZĘDZIE SKARBOWYM

W związku z zagrożeniem koronowirusem i wskazaniem ograniczania przebywania w zatłoczonych pomieszczeniach zdecydowano się wprowadzić czasowe ograniczenie dostępu do Urzędu Skarbowego w Legionowie. Ograniczenie dostępu potrwa od 13 do 27 marca 2020 r. Urząd Skarbowy w Legionowie, zachęca do korzystania z elektronicznych form rozliczeń i zdalnego kontaktu z urzędem.

Nowa organizacja placówek POCZTY POSLKIEJ

Od poniedziałku (16 marca) Poczta Polska nie przyjmuje paczek adresowanych za granicę. Z powodu zagrożenia koronawirusem zmieniła się organizacja funkcjonowania placówek oraz wdrożono specjalną procedurę przekazywania rent i emerytur osobom objętym kwarantanną. W dni robocze godziny pracy poczty zostaną skrócone do 6 godzin dziennie. W wybrane dni urzędy pocztowe będą czynne w godzinach 14-20 lub zamiennie przez trzy godziny w sobotę. Placówki działające dotychczas całodobowy, otwarte będą przez 7 dni w tygodniu od godz 8:00 do 20:00. Punkty obsługi klienta w galeriach handlowych będą nieczynne. W samych placówkach wyznaczono już tzw. strefy ochronne przy okienkach, a „osoby wchodzące do placówki proszone są o zachowanie odległości około 1,5 metra podczas oczekiwania na obsługę i pozostawanie za znajdującą się na podłodze taśmą także w trakcie obsługi”. Do pracowników poczty można zbliżyć się jedynie na ich wyraźną prośbę, m.in. by okazać dokumenty.

Paulina Nowicka

Komentarze

1 komentarz

  1. Nina odpowiedz

    Wszystko pozamykane to fakt, ale obstawiam, że za 2-3 tygodnie maksymalnie, wszystko zacznie wracać do normalności. Bo nie tylko ludzie nie wytrzymają ale przede wszystkim rząd się wystraszy i duże firmy, bo to oni mają najwięcej do stracenia. Tak samo było w czasie wojny albo i stanu wojennego…. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *