LEGIONOWSKI. Zobacz jak wyglądała Warszawa w przededniu wybuchu Powstania Warszawskiego i w jego trakcie

2021-07-29 6:29:35

Muzeum Powstania Warszawskiego udostępniło w Internecie interaktywną mapę składającą się z blisko 2 tys. zdjęć lotniczych wykonanych w przededniu wybuchu Powstania Warszawskiego, a także jego trakcie. Muzeum zachęca do pomocy w identyfikacji obiektów dostrzeżonych na fotografiach

Jak informował Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego zdjęcia pochodzą z amerykańskiego Archiwum Narodowego College Park koło Waszyngtonu i zostały wykonane w okresie od końca 1941 r. do 28 grudnia 1944 r.

Tworząc projekt Muzeum Powstania Warszawskiego stało się prekursorem ponieważ udostępniona mapa sprawia, że każdy mieszkaniec Warszawy i nie tylko może stać się badaczem historii powstańczej Warszawy.

Na udostępnionych zdjęciach widać zarówno Warszawę przed wybuchem Powstania jak i w jego trakcie. Najbardziej przerażające, a zarazem fascynujące są zdjęcia przedstawiające Warszawę już po zakończeniu Powstania z grudnia 1944 r. dokumentujące ogrom zniszczeń.

Link do udostępnionej mapy znajduje się TUTAJ!

To nie pierwszy raz, kiedy Muzeum Powstania Warszawskiego staje się prekursorem muzealnictwa na świecie.
W 2010 r. na zlecenie MPW powstał krótkometrażowy film w technologii 3Ds Max przedstawiający zniszczoną Warszawę z perspektywy lotu samolotem wiosną 1945 r.
Za reżyserię filmu odpowiedzialny był Damian Nenow.

Oficjalny trailer:

red.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *