Facebook


LEGIONOWSKI. Zwiedzaliśmy Centrum Opatrzności Bożej – Powiatowy Dzień Weterana

2022-09-15 8:50:34

Wysoką na 75 m, planową przez 200 lat Świątynię Opatrzności odwiedzili przedstawiciele kół i środowisk kombatanckich z powiatu legionowskiego. Po zwiedzaniu i uczestnictwie we Mszy Św. , już w Legionowie czekał na nich smaczny obiad

Ta wycieczka do Warszawy (dzielnica Wilanów) została przygotowana w ramach Powiatowego Dnia Weterana. Obchodzony był 5 września. Nie wszystkim do gustu przypadł wygląd Świątyni, która jest ogromna i w środku jeszcze niewykończona. Natomiast historia jej powstania, opisana w skrócie na tablicach i przedstawiana przez przewodnika, cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.
Decyzja o budowie Świątyni zapadła w 1791 r., tuż po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. Istnienie tego miejsca miało być podziękowaniem Bogu za m.in. wydobycie Polski spod przemocy i nieładu domowego. Te plany pokrzyżował rozbiór Polski. Po odzyskaniu niepodległości wznowiono prace nad powstaniem Świątyni. W 1921 r. Sejm przyjął stosowną ustawę i rozpoczęto gromadzenie środków na tę budowę. Wybuch II wojny światowej wstrzymał prace na kilkadziesiąt lat.
Ideę powstania Świątyni Opatrzności Bożej kontynuował prymas Polski Józef Glemp. Inicjatywa ta została poparta np. przez Radę Warszawy i Sejm RP. W 1999 r. uroczyście postawiono krzyż na przyszłym placu budowy. Organizatorem wycieczki był Powiat Legionowski.

Olga Gajda

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *