LEGIONOWSKI „ Życie naprawdę stało się tylko chwilą” – wywiad z Gośką Andrzejewską

2018-02-03 3:30:33

Fot: Marcin Bruniecki

Po niedzielnym koncercie GA GA/Zielone Żabki w legionowskim MOK-u udało nam się porozmawiać z organizatorką koncertu oraz wokalistką zespołu Radioaktywny Świat – Gośką Andrzejewską


QK: W minioną niedzielę dałaś świetny koncert przed Ga-Ga/ Zielone Żabki, jedną z legend polskiej sceny punk, zwycięzców Konkursu Kapel w Jarocinie w `92 i `94 r. Dużym wyzwaniem było stanąć z nimi razem na jednej scenie?

GOŚKA ANDRZEJEWSKA: Każdy koncert jest ogromnym wyzwaniem, nie tylko jak gramy z kimś z ponad 20-letnim doświadczeniem. Praktycznie ze wszystkimi kapelami z którymi przyszło nam zagrać, czy to The Analogs, Farben Lehre, Komety czy ZŻ (Zielone Żabki przyp. red) jesteśmy na stopie muzycznej przyjaźni. Jasne, jak za pierwszym razem stajemy na scenie przed legendą polskiego punka/rocka/alternatywy motyle goszczą mi w brzuchu, w końcu oni zaczynali grać jak mnie na świecie jeszcze nie było. Czuję ogromny respekt. Co do wyzwania, to największym jest zaspokojenie publiczności. Oni wiedzą czego chcą, wiedzą kiedy ktoś ich oszukuje, kiedy muzyka jest nieprawdziwa, nieszczera.

QK: Od 2011 roku grasz z zespołem Radioaktywny Świat, wydaliście EP-kę „Fukushima – moja miłość”, dotarliście do półfinału Must Be The Music, teraz jesteście na etapie nagrywania pierwszej płyty długogrającej. Uważasz, że w dzisiejszych (mało rockowych) czasach macie szansę zostać głosem pokolenia?

GA: Czy teraz jest coś takiego jak „głos pokolenia”? W czasach gdzie najgorszą używką jest internet, gdzie na koncerty przychodzi coraz mniej ludzi, duże zagraniczne festiwale przestają istnieć, bo ludzie wolą oglądać stream z koncertu, młody człowiek nie ma się czemu przeciwstawiać, bo wszystko ma. Ale zanika pewna świadomość, staje się niewolnikiem technologii. Przestaje myśleć i smakować prawdziwe życie, dając lajki pod zdjęciami, których nawet dokładnie nie obejrzy, nie zastanowi się nad ich sensem. Życie naprawdę stało się tylko chwilą, scrollowaniem. Radioaktywny Świat pokazuje obraz świata zdejmując tą otoczkę waty cukrowej: „mogą dawać mi ropę, mogą dawać mi gaz, ale nigdy wolnym człowiekiem nie będę”, pokazuje świat jako czas, który zatacza okrąg: „i nagle rodzę się od nowa w rękach dzidy mam…i znowu rodzę się od nowa w rękach karabiny…a potem umieram na nowo w rękach bomby mam…i nagle rodzę się od nowa w rękach dzidy mam…” i tak dalej.

QK: Mieszkasz w Serocku, pracujesz w legionowskim MOK-u. Twoim zdaniem w Legionowie jest zapotrzebowanie na kulturę?

GA: Od starożytności było zapotrzebowanie na kulturę, teraz też jest, ale w dzisiejszych czasach jest to stłumione przez media czy politykę. Niestety człowiek ukulturalniony nie będzie tak łatwy do sterowania przez kogokolwiek i cokolwiek.
W Legionowie wydaje mi się, że jest tak samo. Imprez jest naprawdę dużo, środowisko seniorów nie odczuwa nudy, dla dzieci i młodszej młodzieży również znajdą się ciekawe propozycje. Trochę za mało było imprez alternatywnych dla ludzi, w wieku produkcyjnym, dlatego też stworzyłam cykl Rock w MOK, czyli około rockowe koncerty w Miejskim Ośrodku Kultury przy Norwida 10. Koncerty będą odbywać się w wybranych miesiącach, po jednym zawsze w niedzielę. Na najbliższą przyszłość mamy potwierdzone koncerty: 18.02 Zacier i MooDoo oraz 22.04 TZN Xenna. Na które oczywiście serdecznie zapraszam.

QK: Co uważasz o organizowanych notorycznie imprezach i koncertach z Disco Polo w tle?

GA: Z mojego punktu widzenia, osoby, która z disco polo nie ma nic wspólnego, bo wychowałam się na „innej muzie”to ten rodzaj „doznania słuchowego” jest ogłupiający. Stwierdzam, że disco polo obok internetu i alkoholu jest zagładą polaków. Co gorsza „to” jest promowane… Co gorsza w Legionowie i co gorsza to się szybko nie zmieni.

QK: Zdarza Ci się przyglądać „miejscowej” polityce? I jeśli tak to czy jest coś, co chciałabyś powiedzieć miejscowym samorządowcom?

GA: Karma – coś zrobię dobrze to to dobro wraca, coś zrobię złego to wróci z podwójną siłą. Zachęcam wszystkich samorządowców do zagłębienia się w temat. Od dwóch lat wyznaje i jest mi z nią bardzo dobrze, nigdy nie byłam tak spokojna o swoją egzystencję.

QK: Życzymy dalszych muzycznych sukcesów i czekamy na wydanie płyty, której premiera planowana jest na?

GA: Nieoficjalnie 21 marca, a oficjalnie na wiosnę. Płytę nagrywaliśmy w styczniu 2018 u Konrada Wojdy (gitarzysta zespołu Farben Lehre z Płocka) w FL Studio koło Płocka, zatytułowana będzie „Wojna Światów” Dzięki.

QK: Dziękuję za rozmowę!

 

Recenzje płyty “Wojna Światów” znajdziecie pod tym linkiem: Wojna Światów – Recenzja pierwszej płyty zespołu Radioaktywny Świat

Komentarze

11 komentarzy

 1. absolwent po "Absolwencie" odpowiedz

  tak narzekacie na tego jedynego kandydata a przecie ma papiery na mecenasa kazdej pięknej sztuki bo ma dyplom z uniwersytetu gdzie studiował histerie POlityczną wieczorowa porą………..;)

 2. NIE LUBIĘ disco polo WOLNO MI odpowiedz

  Disco Polo to produkt. Szczęśliwie mamy prawo wyboru słuchać lub nie, gorzej że na produkt ten jest teraz taki popyt bo uszy męczy jak gdzieś dźwięczy. Dobrze przerwać tą nutę zachwytu bo to już nie jest nawet zabawne.

  1. NO D.POLO odpowiedz

   Z całą pewnoscią nie powinna być rozrywka o tak watpliwej wartosci serwowana mieszkańcom na festynach z ich podatków. Niech robią te koncerty biletowane – gwarantuje, że przyjdzie garstka ludzi. Jak mówi stara zasada: “sztuka powinna kosztować tyle, ile ludzie chcą za nią zapłacić”, a nie tyle ile wymyśli sobie z sufitu wykonawca.

   1. artysta estradowy odpowiedz

    a ty Romus piszesz tak od serca czy jako mecenas kazdej rozrywki na wyrywki ?

 3. Mania wyższości odpowiedz

  Szanowna Pani, zupełnie nie rozumiem jak osoba kulturalna może w pogardliwy sposób wyrażać się o gustach innych osób. Wywyższać się i niejako twierdzić że to co samemu tworzy jest lepsze. Dlaczego Panii nazywa twórczość innych artystów w tak pogardliwy sposób. Akurat nie zgadzam się z tym, że to Pani twórczość dostarcza doznań słuchowych bez cydzysłowia. Proszę więc o szacunek dla twórczości innych a w przyszłości dorównania przynajmniej w części pozycji jaką osięgnęli choć przeciętni przedstawiciele tak gardzonego przez Panią gatunku. Ja nie wypowiadam się z pogardą o wartości kukturalnej lub jej braku Pani twórczości, pozostawiając to do dyskretnej oceny odbiorcy. No chyba że chodzi tutaj o zwyczajną zazdrość.

  1. Gośka Andrzekewska odpowiedz

   Wszystkie odpowiedzi to mój punkt widzenia, a i owszem nadal uważam, że alkohol jest zagładą Polaków 😉
   Pozdrawiam wszystkich

  2. Kompleks wielkości odpowiedz

   Myślę, że Pani Andrzejewskiej chodzi o niskich lotów, promowaną za publiczne pieniądze twórczość raczej nie wymagającą od słuchacza wiele skupienia i rozumienia tekstu. Słowa prawdy zawsze powodują największą burzę. Disco Polo to gatunek przereklamowany, upychany na siłę i po najmniejszej linii oporu dosłownie wszędzie. Lubi Pan taki kicz, proszę sobie kupować bilety na koncerty, płyty itp, ale nie wymagać aby z moich podatków było to promowane przez władze miasta, i domagać się szacunku dla ewidentnego badziewia. Ja nie wymagam aby Urząd promował muzykę poważną itp, w ogóle Urząd nie jest od tego. I powtarzając raz jeszcze bolesną prawdę, rozkochiwać się w tego typu muzyce może jedynie słuchacz niewykształcony, co potwierdzają przypadki osób z Legionowa “lobbujących” za tym typem muzyki promowanym w mieście. Do orłów intelektu bowiem osoby te nie należą.
   Z zazdrością to Pan się tylko wygłupił… Co także potwierdza powyższą tezę z mojej wypowiedzi.

   1. dobrze sie skupiam odpowiedz

    a ja własnie dobrze sie skupiam przy dysko polo wolno mi a co 😉

 4. Kulturalny odpowiedz

  Nie znam dziewczyny ale z takimi poglądami niech idzie do Ratusza. I startuje na prezydenta zamiast tego pijaczka od licytacji

  1. Gośka Andrzekewska odpowiedz

   Nie interesuje mnie kariera polityczna 😉 Jednakże dziękuje za miłe podsumowanie.

 5. Nuurmi odpowiedz

  Wspaniała osoba i zdolna i mądra. Brawo za tekst o disco polo. Podziwiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *