Lejek sprzedaży – czym jest?

2017-11-28 8:49:40

Jak skutecznie sprzedawać? To pytanie, zadaje sobie bardzo wielu przedsiębiorców. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ od skutecznej sprzedaży, zależy w dużej mierze to, jak działać będzie nasza firma. Czym jednak jest lejek sprzedażowy? Jak we właściwy sposób go wdrażać?

Struktura lejka sprzedażowego

Lejek sprzedażowy, ma jednak bardzo charakterystyczną strukturę i to właśnie ona definiuje kroki, które przedsiębiorca musi podjąć, aby skutecznie sprzedać swój towar lub usługę. Jakie to jednak etapy? Otóż składowymi lejka sprzedażowego są:

  • PR/marketing

  • Konwersja

  • Generowanie leadów

  • kwalifikacja leadów

  • Sprzedaż

Pięć elementów – z jednaj strony tylko pięć, ale tak naprawdę aż pięć. Za co odpowiada każdy z nich?

PR/Marketing czyli pierwszy etap sprzedaży

Kiedy prowadzimy biznes, musimy zacząć od dobrego marketingu. Nikt się o nas nie dowie, jeśli nie wdrożymy chociażby minimalnych działań mających na celu wypromowanie naszej firmy. Marketing i kampanie reklamowe, odgrywają rolę kluczową, jeśli mowa o prowadzeniu własnego biznesu. To jednak zaledwie pierwszy etap, ale już przy jego wdrożeniu, możemy pozyskać potencjalnych klientów, którzy po zobaczeniu naszej reklamy, mogą być zainteresowani usługami, które nasza firma ma do zaoferowania.

Konwersja czyli etap drugi

Mamy już wdrożoną kampanię promocyjną naszej marki, więc teraz czas na kolejny etap, a tym jest konwersja. Polega ona na tym, że część z osób, które po zobaczeniu naszej kampanii reklamowej, będzie realnie zainteresowana naszym produktem. Warto jest zatem zebrać tą bazę i tym samym płynnie przejść do następnego etapu skutecznej sprzedaży, jaką jest…. Jednym z warunków, jeśli mowa o stworzeniu możliwie jak najskuteczniejszej sprzedaży a jednocześnie sposobów na pozyskanie klienta na dłużej, jest wdrożenie lejka sprzedażowego.

.Generowanie leadów

Generowanie leadów, to wysyłanie ofert sprzedażowych do tych osób, które przeszły dwa pierwsze etapy lejka sprzedażowego, czyli kampanię reklamową oraz konwersje. Według naszych danych, to właśnie one mogą być zainteresowane dokonaniem u nas zakupu. Należy więc wysłać do nich konkretną propozycję.

Kwalifikacja leadów

Oczywiście w idealnym świecie, sprawa wyglądałaby tak, ze wszystkie osoby, do których wysłaliśmy naszą ofertę będą w stu procentach zainteresowane zakupem naszego produktu lub usługi. Tak się jednak nie dzieje. Zazwyczaj, także i na tym etapie, jakim jest kwalifikacja leadów, następuje przysłowiowy „odsiew”. Część potencjalnych klientów odpadnie, zaś część zostanie.

Sprzedaż, czyli mamy to!

Nie ma się jednak co przejmować tymi potencjalnymi klientami, którym nie przypadła do gustu oferta, bo tacy będą zawsze. Należy jednak zadbać o to, aby ostatni etap lejka sprzedażowego, czyli właśnie sprzedaż przeprowadzić jak najlepiej. Poprzednie etapy, są też solidnymi podwalinami do tego, aby z takim klientem zbudować konkretną relację. Wówczas, mamy niemalże stuprocentową pewność, że zostanie on z naszą firmą przez bardzo długi czas.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *