Live streaming – czym jest i jak z niego korzystać?

2019-12-13 11:45:23
Live streaming to wideo udostępniane odbiorcom w czasie rzeczywistym, a więc mówiąc wprost – transmisja na żywo. Od kilku lat streaming cały czas zyskuje na sile zarówno jako kanał komunikacji z odbiorcami jak i promocji usług i produktów. Streaming daje markom oraz indywidualnym twórcom kolejną platformę, którą mogą wykorzystać do budowania swojego zasięgu. Jest także bardzo atrakcyjnym kanałem komunikacji, ze względu na dużą autentyczność jaką niesie ze sobą streamowany materiał wideo. Myślisz o tym by wykorzystać tę wciąż jeszcze nową formę komunikacji? Zastanawiasz się jaką platformę do streamingu wybrać i jak wykorzystać go w marketingu?

 

 

Instagram

Instagram to medium społecznościowe, które w ostatnich latach w naszym kraju cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Korzystają z niego zarówno twórcy internetowi, jak i marki. Instagram umożliwia swoim użytkownikom publikację zdjęć, materiałów wideo, a także relacji na żywo. Streamingowi na Instagramie może towarzyszyć czat, co sprzyja integracji z oglądającymi naszą relację widzami.

Facebook

Relacje na żywo na Facebooku stały się jednym z najgłośniejszych wdrożeń w 2016 roku. Przed tą datą z technologii do streamingu korzystały w zasadzie tylko duże transmisje wydarzeń sportowych i kulturalnych. W większości było to spowodowane faktem, że technologia ta była droga, a do tego zwyczajnie mało popularna. W początkowym okresie z funkcji do live streamingu na Facebooku korzystać mogli jedynie internetowi twórcy tzw. influencerzy. W niedługim czasie jednak opcja ta stała się dostępna dla wszystkich użytkowników Facebooka. Dziś relacja live jest formą wykorzystywaną na szeroką skalę zarówno przez mały twórców jak i marki istniejące na Facebooku.

YouTube

Google jest kolejnym wielkim graczem, który niemal w tym samym czasie do Facebook oddał w ręce swoich użytkowników możliwość tworzenia własnych relacji na żywo. Z oczywistych względów opcja ta stała się jedną z funkcji portalu YouTube. Dziś na YouTubie obejrzeć można zarówno duże relacje z wydarzeń muzycznych, kulturalnych, czy branżowych, jak i mniejsze kameralne relacje z wielu lokalnych eventów, które mimo swojego kameralnego charakteru przyciągają dużą grupę zainteresowanych.

Jak wykorzystać live streaming w marketingu?

Nie sposób zliczyć pomysłów na wykorzystanie live streamingu w marketingu. Każdego roku coraz więcej marek dostrzega dużą wartość relacji wideo live dla promocji swoich produktów i usług. Niemniej wskazać można kilka najpopularniejszych formatów wideo, które wykorzystują live streaming:

 • Relacje z wydarzeń – pamiętać bowiem musimy, że zawsze pozostaje pewna grupa osób, które z różnych powodów nie mogą pojawić się na organizowanym przez nas wydarzeniu. Live streaming jest dla nich doskonałym rozwiązaniem, często są to także osoby gotowe zapłacić za dostęp do transmisji z interesującego je eventu.
 • Webinary – zwykle przyjmują formę szkolenia lub kursu, w trakcie którego trener przedstawia wybrane zagadnienie, a widzowie mogą komunikować się z nim poprzez czat. Popularne kursy i szkolenia coraz częściej organizowane są w formie odpłatnej subskrypcji.
 • Akcje i eventy promocyjne – wprowadzeniu nowego produktu czy usługi na rynek może towarzyszyć właśnie transmisja live. Duże firmy często wykorzystują technologię streamingu do transmitowania relacji z organizowanych przez siebie konferencji.

Live streaming to narzędzie na tyle elastyczne, że możemy dopasować je do swojej marki tak, by w jak najlepszy sposób odpowiadała na potrzeby naszych widzów i klientów. Live streaming w naszym kraju obecny jest od 2016 roku, z każdym kolejnym rokiem popularyzując się coraz bardziej. Warto zainteresować się tą technologią już dziś, by wykorzystać jej efekt świeżości zanim stanie się ona kanałem komunikacji wykorzystywanym w marketingu na porządku dziennym.

Autor: http://streamonline.pl/

Komentarze

2 komentarze

 1. Max odpowiedz

  Właśnie teraz, kiedy świat marketingu i biznesu musi zacząć uczyć się docierać do klientów w inny sposób, transmisje na żywo są kluczowym elementem.

  Myślę że streaming w marketingu to nie tylko chwilowy trend, a w zasadzie kolejny krok w ewolucji rozwijania swojej marki.

 2. Sebastian odpowiedz

  To prawda streaming obecnie jest bardzo popularny. Myślę, że jest to doskonałe narzędzie komunikacyjne, którego popularność ciągle rośnie. Szczególnie młodzi ludzie zaczynają upatrywać w tym doskonałego narzędzia promocyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *