Łokieć tenisisty – nie tylko sportowa dolegliwość
2019-12-20 2:13:07
Czym charakteryzuje się łokieć tenisisty?
W fachowej literaturze spotyka się kilka określeń dla tego schorzenia – oprócz łokcia tenisisty można się zetknąć z entezopatią oraz zespołem bolesności przedziału stawu łokciowego. Polega to na zmianach w obrębie przyczepu ścięgien prostowników nadgarstka do kłykcia bocznego kości ramiennej.
Objawy łokcia tenisisty są uciążliwe i utrudniają codzienne funkcjonowanie. W pierwszej kolejności odczuwalny jest ból z boku stawu łokciowego (po zewnętrznej stronie) podczas wykonywania czynności wymagających uruchomienia nadgarstka, czyli m.in. chwytaniu, naciskaniu, obracaniu prostowaniu czy też podawaniu. W zaawansowanym stadium bolesność pojawia się również w spoczynku. Dodatkową dolegliwością jest osłabienie siły nacisku.
Przyczyny wystąpienia łokcia tenisisty i jak ewentualnie zapobiec jego wystąpieniu
Główną przyczyną łokcia tenisisty są zmiany degeneracyjne. Wszystkie występujące przeciążenia oraz niewielkie urazy prowadzą do uszkodzenia włókien kolagenowych. W miejsce uszkodzonej pojawia się znacznie słabsza niż pierwotna tkanka, która bardzo łatwo ulega zerwaniu wskutek dalszych przeciążeń.
Łokieć tenisisty stanowi w niektórych grupach chorobę zawodową, jednak dzięki odpowiednim zabiegom można ograniczyć jego odczuwalność. Przede wszystkim w miarę możliwości należy dawkować pracę i co jakiś czas robić przerwę. Jeśli chodzi o tenisistów – przed każdym treningiem z rakietą trzeba zrobić dokładną rozgrzewkę.
Leczenie łokcia tenisisty – rehabilitacja
Rodzaj leczenia jest uzależniony od stopnia nasilenia objawów. Łokieć tenisisty dla niektórych może stanowić wyłącznie pewien dyskomfort, a dla innych może wiązać się z poważnym bólem utrudniającym codzienne funkcjonowanie. Oprócz zmiany nawyków i wprowadzenia do planu pracy przerw, dużą popularnością w leczeniu łokcia tenisisty cieszy się rehabilitacja.
Rehabilitacja łokcia tenisisty u profesjonalnego fizjoterapeuty po studiach fizjoterapeutycznych na dobrej uczelni medycznej jest jedną z zachowawczych metod leczenia. Pomaga ona przede wszystkim przezwyciężyć ból. W jej ramach najczęściej wykorzystuje się fizykoterapię i kinezyterapię. Ich głównym zadaniem jest stymulacja produkcji kolagenu.
Rehabilitacja rozpoczyna się od dokładnego badania i zdiagnozowania problemu. Dzięki temu można określić stopień dolegliwości i na ich bazie wyszczególnić konkretne zalecenia. Największym powodzeniem w zwalczaniu łokcia tenisisty cieszą się:
- ultradźwięki – zmniejszają napięcie mięśni
- krioterapia – zwiększa próg bólu, hamuje procesy zapalne
- laseroterapia – działa przeciwbólowo, przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie
- terapia falą uderzeniową – uruchamia autoregenerację
- kinesiotaping – rozluźnia struktury
W rehabilitacji ważna jest przede wszystkim systematyczność i powtarzalność wykonywanych ćwiczeń oraz zabiegów. Dzięki zastosowaniu kilku serii, można w znaczący sposób zminimalizować skutki łokcia tenisisty.