Łokieć tenisisty – nie tylko sportowa dolegliwość

2019-12-20 2:13:07
Łokieć tenisisty to schorzenie tylko pozornie dotykające wyłącznie sportowców. Co więcej – w większości nim dotknięte są osoby pracujące w biurach, informatycy czy też mechanicy samochodowi (ludzie uprawiający sport stanowią zaledwie 10% wszystkich przypadków).

 

Czym charakteryzuje się łokieć tenisisty?

W fachowej literaturze spotyka się kilka określeń dla tego schorzenia – oprócz łokcia tenisisty można się zetknąć z entezopatią oraz zespołem bolesności przedziału stawu łokciowego. Polega to na zmianach w obrębie przyczepu ścięgien prostowników nadgarstka do kłykcia bocznego kości ramiennej.

Objawy łokcia tenisisty są uciążliwe i utrudniają codzienne funkcjonowanie. W pierwszej kolejności odczuwalny jest ból z boku stawu łokciowego (po zewnętrznej stronie) podczas wykonywania czynności wymagających uruchomienia nadgarstka, czyli m.in. chwytaniu, naciskaniu, obracaniu prostowaniu czy też podawaniu. W zaawansowanym stadium bolesność pojawia się również w spoczynku. Dodatkową dolegliwością jest osłabienie siły nacisku.

Przyczyny wystąpienia łokcia tenisisty i jak ewentualnie zapobiec jego wystąpieniu

Główną przyczyną łokcia tenisisty są zmiany degeneracyjne. Wszystkie występujące przeciążenia oraz niewielkie urazy prowadzą do uszkodzenia włókien kolagenowych. W miejsce uszkodzonej pojawia się znacznie słabsza niż pierwotna tkanka, która bardzo łatwo ulega zerwaniu wskutek dalszych przeciążeń.

Łokieć tenisisty stanowi w niektórych grupach chorobę zawodową, jednak dzięki odpowiednim zabiegom można ograniczyć jego odczuwalność. Przede wszystkim w miarę możliwości należy dawkować pracę i co jakiś czas robić przerwę. Jeśli chodzi o tenisistów – przed każdym treningiem z rakietą trzeba zrobić dokładną rozgrzewkę.

Leczenie łokcia tenisisty – rehabilitacja

Rodzaj leczenia jest uzależniony od stopnia nasilenia objawów. Łokieć tenisisty dla niektórych może stanowić wyłącznie pewien dyskomfort, a dla innych może wiązać się z poważnym bólem utrudniającym codzienne funkcjonowanie. Oprócz zmiany nawyków i wprowadzenia do planu pracy przerw, dużą popularnością w leczeniu łokcia tenisisty cieszy się rehabilitacja.

Rehabilitacja łokcia tenisisty u profesjonalnego fizjoterapeuty po studiach fizjoterapeutycznych na dobrej uczelni medycznej jest jedną z zachowawczych metod leczenia. Pomaga ona przede wszystkim przezwyciężyć ból. W jej ramach najczęściej wykorzystuje się fizykoterapię i kinezyterapię. Ich głównym zadaniem jest stymulacja produkcji kolagenu.

Rehabilitacja rozpoczyna się od dokładnego badania i zdiagnozowania problemu. Dzięki temu można określić stopień dolegliwości i na ich bazie wyszczególnić konkretne zalecenia. Największym powodzeniem w zwalczaniu łokcia tenisisty cieszą się:

  • ultradźwięki – zmniejszają napięcie mięśni
  • krioterapia – zwiększa próg bólu, hamuje procesy zapalne
  • laseroterapia – działa przeciwbólowo, przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie
  • terapia falą uderzeniową – uruchamia autoregenerację
  • kinesiotaping – rozluźnia struktury

W rehabilitacji ważna jest przede wszystkim systematyczność i powtarzalność wykonywanych ćwiczeń oraz zabiegów. Dzięki zastosowaniu kilku serii, można w znaczący sposób zminimalizować skutki łokcia tenisisty.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *