Mądry Polak po szkodzie… KOMENTARZ BIEŻĄCY…

2022-01-05 8:21:57

Nowa niby jednorodzinna, ale tak naprawdę wielorodzinna zabudowa szpecącą miasta nazywana jest rozmaicie. Niektórzy nazywają ją czworakami, inni pieczarkarniami, a jeszcze inny kurnikami czy Pekinami


Jej pojawienie się spędza sen z oczu sąsiadom, ponieważ towarzyszące jej uciążliwości wiele osób skłoniło już do przeprowadzki. Skąd wzięły się czworaki, kto je wymyślił, kto zapoczątkował taką zabudowę, dziś już nie wiadomo. Jedno jednak jest pewne, zaczęło się od zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, które umożliwiły stawianie wielolokalowych budynków na działkach o minimalnej powierzchni.
Dlatego ze zdziwieniem trzeba odnotować pojawiające się doniesienia, że ludzie nie interesują się w ogóle tym, co jest obecnie i co będzie zapisane w tych planach w przyszłości. Nawet wtedy, kiedy mają jeszcze wpływ na wprowadzenie takich czy innych zapisów do planu przestrzennego. Wydaje się, że najlepszym momentem jest sam początek całej procedury planistycznej. A czym później, tym trudniej jest wprowadzić do planu satysfakcjonujące nas rozwiązania.
Później natomiast, kiedy plan z zapisami korzystnymi dla lobujących deweloperów i innych cwaniaczków zostanie już uchwalony, tym którzy wcześniej nie mieli do tego głowy, pozostanie tylko płacz i zgrzytanie zębów. Bo może okazać się, że wszelkiego typu szeregowce, kurniki i pieczarkarnie mieszczące w sobie kilkanaście czy kilkadziesiąt rodzin, a na dodatek przysunięte do samej granicy działki, to zwykła zabudowa jednorodzinna.
Oby nie okazało się, że zainteresowanie planami zagospodarowania przestrzennego pojawi się wśród mieszkańców, dopiero wtedy kiedy nie będzie już miejsca. A nam pozostanie przypominanie sobie starych przysłów np. mądry Polak…

Paweł Szyling

Komentarze

8 komentarzy

 1. Daro odpowiedz

  Też zastanawiam się nad tym swoistym fenomenem, mieszkańców Legionowa faktycznie nie za bardzo interesuje to co dzieje się w ich mieście
  Nie wiem skąd to wynika, może mieszkańcy widzą że tak naprawdę to nie mają żadnego wpływu na to co dzieje się w ich mieście, może wstydzą się swojego wyboru bo przecież nikt inny jak mieszkańcy swoimi głosami ponownie wybrali te same władze ?
  Ale kiedy rozum śpi to budzą się upiory, skoro mieszkańcy nie chcą zainteresować się tym co dzieje się w Legionowie to ktoś interesuje się za nich, skoro mieszkańcy nie chcą zabierać głosu w najważniejszych sprawach dotyczących między innymi dogęszczeń i obniżenia komfortu życia mieszkańców to na wszystkich portalach pojawią się dziesiątki nowych postów, dziesiątki nowych nicków w których ich autorzy będą domagać się budowy kolejnych bloków i dalszego dogęszczania miasta
  Przy swoistej aprobacie sami mieszkańcy godzą się na pranie mózgów

  1. Miro odpowiedz

   DARO a może te mityczne dogęszczanie to jedynie paranoja w Twoim umyśle, no może jeszcze niewielkiej garstce innych?

   1. Z Norwida odpowiedz

    Przepraszam, jakiej garstce, porządnie wku…ch jest większość mieszkańców
    No chyba że ktoś ciągnie ratuszowo- spółdzielczego cycusia, wtedy nie będzie widział żadnych problemów

   2. Victor (bez kropki) odpowiedz

    Czy GUS i inne tego typu urzędy/instytucje zajmują się mitologią? Może warto poczytać zanim się kogoś zaatakuje?

   3. Daro odpowiedz

    Pozwoliłem sobie zacytować posty pochodzące od mieszkańców a zamieszczone na stronie ToiOWO

    Coraz większa liczba mieszkańców zaczyna odczuwać negatywne skutki polityki przestrzennej władz. Na każdym kroku widać, jak pomiędzy jednorodzinnymi domami, kosztem zieleni, w kompletnym bezładzie wyrastają nowe bloki i osiedla szeregowców

    Urbano
    Makabra. Bądźcie przeklęci niszczyciele naszego miasta.
    Reklama

    Kwiatkowski z Legionowa
    Z zielonego Legionowa Romek i jego dworzanie zrobili miasto pełne asfaltu, betonu i smogu. Na zielonych terenach powstają kolejne blokowiska. Oddychamy smogiem, starsi ludzie mdleją. Znalezienie miejsca do parkowania auta graniczy z cudem. Planowana budowa spalarni śmieci ten stan jeszcze pogorszy. On sam nie mieszka w Legionowie więc nie jest to jego problem.

    elwuo
    To już zaczyna podchodzić pod bandytyzm, legionowska polityczna mafia jeszcze za słabo ma konta nabite…

    jamżeBolesław
    Brak mi słów, niestety SMLW jest monopolistą i ciągle im mało.A stare bloki są niedoinwestowane i brudne, brak altan śmietniki do segregacji itp.Normalnie „chinatown”

    Victor
    Dziwię się, że LMS nie wpadł na pomysł zburzenia Kościoła. Taka fajna działka, w takim fajnym miejscu. Po co to komu?? Paru moherom?? Jaki piękny apartamentowiec mógłby tam stać. Ile kasy można wydoić, o kurczę. A może LMS jest tak ludzki?

    Agddd
    Masakra i bezprawie tylko takie słowa przychodzą mi na myśl. Czynsze rosną. Średnia kwota czynszu w Legionowie niejednokrotnie przewyższyła już ceny czynszów warszawskich dzielnic, a Ci sobie Apartamentowiec w środku Pandemii wymyślili. Jak można do tego dopuścić. Ludzie miejcie litość i opanujcie się i nie niżcie ostatnich terenów zielonych w centrum miasta. Nie możemy do tego dopuścić!!!

    Alexandra Kane
    Większość mieszkańców się z tym nie zgadza. Niestety z narzekania nic nie ma. Szczególnie z pozycji na kanapie via Facebook. Ja niestety nie mieszkam teraz w Legionowie. Ale jedyne wyjście to uczestnictwo m.in w posiedzeniach rady I aktywny sprzeciw.

    Paula Miszkurka-Krupko
    Zajmujemy pierwsze miejsce w Polsce pod względem gęstości zaludnienia (GUS 2019). Jeszcze za mało? Legionowo wkrótce stanie się betonową pustynią!!! Mieszkańcy chcą czymś oddychać, mieć trochę terenów zielonych i piękne widoki ze swoich okien – nie na beton. Czy ktoś tutaj może rozsądnie zarządzić tematem???

    Joanna Wesołowska – Dziedzic
    Paula Miszkurka-Krupko ekipa Rosiak-Smogorzewski zarządza sprawnie od 20 lat. Swoimi budżetami.

    Marcin Boreczek
    Sami od kilkudziesięciu już lat wybieracie tych samych pasożytów powiązanych z po lub pzpr (jeden pies), widzicie co robią i dalej na nich głosujecie. Najwidoczniej chcecie mieszkać w Pekinie i mieć mieszkania bez promieni słońca

    Irek Wolny
    Póki ludzie kupują tak będzie. Kupują bo taniej. Traktują to jak sypialnie nie wiążą przyszłości z miastem w którym nie ma pracy, nie płacą w nim podatków i im wisi. Problem się robi jak nie ma gdzie zaparkować. Pomieszają i uciekają. Zagęszczenie to wina również radnych. Nie chce mi się pisać. To betonowy burdel made im Smogorzewski.

    1. Miro odpowiedz

     To wpisy pochodzące od tej samej owoby. Ten sam styl, który z góry widać że tej samej osoby tylko pod zmienionym nickiem. Niestety każdy tu może wpisać komentarz wiele razy pod zmienionym nickiem. A w rzeczywsitości to jedna i ta samam osoba jest.

     1. Daro

      Ha- ha. Do Referatu Propagandy i Prania Mózgów mieszkańców zakochanym w tym swoim matrixie nadal nie dociera że mieszkańcy przestali nabierać się na prostacką propagandę, na krzykliwe hasełka i potańcówki
      Oczywiście, dziesiątki postów od “zadowolonych” mieszkańców to prawda objawiona, głosy niezadowolonych to oszustwo

 2. Alex odpowiedz

  W mojej okolicy plan przewiduje “niską zabudowę” i budują wcale nie niskie szeregi więc co z tego, że ktoś się zainteresuje co tam wpiszą jak później to w magiczny sposób obchodzą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *