Materace w Tychach – jak dobrać twardość i rodzaj odpowiedni dla siebie?

2021-03-25 10:52:01
Poziom twardości materaca oraz typ wkładu to podstawowe kryteria, którym kierujemy się przy wyborze odpowiedniego modelu. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przed zakupem, by nie popełnić błędu i cieszyć się komfortowym wypoczynkiem przez długie lata.

 

Dostępne na rynku materace dzielimy nie tylko ze względu na rodzaj wkładu, ale przede wszystkim poziom twardości powierzchni. Przyjmuje się potocznie, że do wyboru mamy materace twarde, średnie oraz miękkie, a preferencje twardości to sprawa indywidualna. Aby jednak ułatwić nam wstępną selekcję modeli, producenci stosują oznaczenia twardości za pomocą symbolu H, gdzie:

– H1 oznacza materace rekomendowane osobom o drobnej sylwetce i wadze do 60 kg;

– H2 to twardość najbardziej uniwersalna, stanowiąca kompromis pomiędzy zdrowym, twardym podparciem kręgosłupa a przyjemnie miękką powierzchnią spania;

– H3 to z kolei materac polecany osobom o masie ciała od 80 do 100 kg, bo przy takich sylwetkach spełni swoją funkcję, zapewniając optymalną twardość podłoża;

– H4 jest symbolem dla materacy najbardziej twardych i wytrzymałych, sprawdzających się w sypialni osób o wadze 100 kg i więcej, które zapadają się w materace o mniejszej twardości.

Dlaczego dobranie odpowiedniej twardości materaca jest tak ważne? To wbrew pozorom nie tylko kwestia wygody – choć oczywiście ma ona ogromne znaczenie. Spanie na zbyt miękkiej powierzchni sprawia, że kręgosłup wygina się nieanatomiczny sposób i nie ma szans na odpoczynek w naturalnej dla siebie pozycji przypominającej kształt litery „S”. Z kolei zbyt twardy materac nie zapewnia podparcia ciału na całej długości, a jedynie w wybranych partiach – przez co pozostałe mięśnie muszą wykonać dodatkową pracę, zamiast się regenerować. Jak widać, optymalna twardość materaca ma też kluczowy wpływ na nasze zdrowie i jest ważnym elementem profilaktyki schorzeń układu kostnego (więcej na: zdrowykregoslup.pl).

Prosty test na twardość materaca

 

Prosty test na twardość materaca

Jak zatem określić swoje preferencje dotyczące twardości materaca? Z pewnością możemy kierować się rekomendacjami producenta, jednak dodatkową pewność da nam sprawdzenie wybranego modelu za pomocą prostego testu. Aby go wykonać, należy położyć się na badanym materacu prosto na wznak i maksymalnie rozluźnić mięśnie, a następnie wsunąć dłoń pomiędzy powierzchnię, na której leżymy, a odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Zbyt miękki materac „nie wpuści” tam dłoni, zbyt twardy – sprawi, że ręka z łatwością wsunie się w powstałą przestrzeń. Optymalną twardość materaca sugeruje sytuacja, w której dłoń mieści się pomiędzy lędźwiami a materacem, ale włożenie jej wiąże się z lekkim oporem. Jeśli wybrany model ma dodatkowo oznaczenie twardości odpowiadające naszej wadze, możemy uznać, że wybraliśmy ten właściwy.

Czy jakość materaca jest zależna od jego rodzaju?

Nowoczesne materace, zwłaszcza te oferowane przez doświadczonych producentów, niezależnie od rodzaju wkładu mogą spełniać najwyższe funkcje ortopedyczne, a dodatkowo wspierać właściwą higienę snu i podnosić do maksimum jego komfort, niezależnie od wieku użytkownika. W ofercie marki Hilding można znaleźć zarówno modele sprężynowe, jak i piankowe oraz mieszane, łączące dobrodziejstwa obu konstrukcji. Godne uwagi modele oraz bazę sklepów stacjonarnych, w których można je obejrzeć, znajdziesz na specjalnie dedykowanych stronach: materace w sklepie online Materacegorzow.pl oraz materace w sklepie online Materacetychy.eu. Zajrzyj już dziś!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *