Facebook


Trwają egzaminy dojrzałości

2016-05-04 4:13:17
W środę 4 maja odbył się egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym – obowiązkowym dla wszystkich abiturientów. W czwartek maturzyści zmierzyli się z matematyką. Uczniowie obowiązkowo muszą zdać trzy egzaminy na poziomie podstawowym. 

Chodzi o język polski, matematykę i język obcy nowożytny. Dodatkowo każdy maturzysta musi podejść do wybranego przez siebie pisemnego egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.
Egzamin z języka polskiego rozpoczął się po godzinie 9.00. Tuż po wyjściu maturzystów z egzaminu udało nam się porozmawiać o tegorocznym sprawdzianie. Uczniowie Liceum im. Marii Konopnickiej jednogłośnie stwierdzają – generalnie nie było źle, bardziej stresujemy się dniem jutrzejszym. Odnośnie dzisiejszego egzaminu legionowscy uczniowie spodziewali się “Wesela” – chociaż, jak mówią, wypracowanie z “Dziadów” nie było dla nich większym zaskoczeniem.
Tematami tegorocznego egzaminu dojrzałości z języka polskiego były: odpowiedź na pytanie “Czy warto kochać, mimo że miłość wiąże się z cierpieniem” na podstawie IV części “Dziadów” Adama Mickiewicza oraz interpretacja wiersza Zbigniewa Herberta “Dałem słowo”. Maturzyści mieli też za zadanie odnieść się do tekstów odwołujących się do “Lalki” Bolesława Prusa.
W czwartek 5 maja abiturienci zmierzyli się z królową nauk, czyli matematyką. Każdy maturzysta podczas egzaminu miał mieć dostęp do kalkulatora i tablic matematycznych, w których można było znaleźć wszystkie potrzebne wzory. Na egzaminie pojawiły się między innymi zadania z logarytmów, z rachunku prawdopodobieństwa czy z działań na pierwiastkach. Zdania legionowskich uczniów są podzielone. Dla jednych egzamin z matematyki nie należał do najtrudniejszych, większość jednak twierdzi, że nie było łatwo, a zadania wymagały dużo liczenia. Do tej pory to właśnie matematyka wywołałam najwięcej emocji.
Również 5 maja o godz.14.00 uczniowie napiszą egzamin maturalny z wiedzy o tańcu (na obu poziomach).
W piątek 6 maja przyjdzie czas na egzamin maturalny z języka angielskiego. Poziom podstawowy rozpocznie się o 9.00, a rozszerzony przewidziany jest na godz. 14.00.
Poniedziałek 9 maja z rana to matura z matematyki na poziomie rozszerzonym. Po południu uczniowie napiszą egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej na obu poziomach.
Egzamin maturalny z wiedzy o społeczeństwie odbędzie się 10 maja. O 9.00 uczniowie napiszą poziom podstawowy oraz rozszerzony. Po południu wybrani zmierzą się z kolei z historią muzyki.
W środę 11 maja o godz. 9.00 maturzyści zmierzą się z biologię na obu poziomach. Natomiast o godz. 14.00 odbędzie się egzamin z filozofii. Dzień później o 9.00 z językiem niemieckim zmierzą się uczniowie, którzy wybrali ten przedmiot na poziomie podstawowym o 14.00 na rozszerzonym.
W piątek 13 maja od godz. 9.00 uczniowie zmierzą się z chemią na obu poziomach, godz. 14.00 zarezerwowana jest na geografię. W poniedziałek 16 maja odbędzie się egzamin z fizyki i astronomii, który na obu poziomach przewidziano na godz. 9.00 oraz historia sztuki, której oba poziomy rozpoczną się o 14.00.
We wtorek jeden z najpopularniejszych przedmiotów, a więc historia. Oba poziomy uczniowie napiszą o 9.00, a część z maturzystów po południu zmierzy się jeszcze z informatyką.
W środę 18 maja rozpocznie się seria egzaminów z języków obcych. Rano odbywać się będą egzaminy na poziomie podstawowym, a po południu na poziomie rozszerzonym. I tak: środa egzamin z języka rosyjskiego, czwartek 19 maja język francuski, a 20 maja hiszpański. Po weekendowej przerwie odbędzie się jeszcze egzamin z języka włoskiego.
W ostatnim dniu Matury 2016 uczniowie zmierzą się z językami mniejszości narodowych, kaszubskim lub łemkowskim. W tym dniu odbędą się też egzaminy z kilku przedmiotów dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych.
Wyniki matur zostaną ogłoszone 5 lipca.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *